Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prof. Jacek R....

Konferencja naukowa nt. polskiej historii na Kingsborough Community College na Brooklynie

04-08-2019

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę było tematem przewodnim konferencji zorganizowanej w Kingsborough Community College na Brooklynie. Spotkanie połączone z prelekcjami dotyczącymi historii naszego kraju odbyło się w piątek 29 marca.

Wspólny projekt

Konferencję o nazwie „Eastern European Student History Conference” zorganizowała brooklyńska uczelnia Kingsborough Community College, City University of New York we współpracy z Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Jej pomysłodawcą i koordynatorem był prof. Jacek R. Czarnecki, historyk i wykładowca z Wydziału Historii, Filozofii i Nauk Politycznych w Kingsborough Community College, a także członek Rady Dyrektorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce. Wspomagała go prezes i dyrektor wykonawcza tej instytucji.

Ciekawe prelekcje

Podczas konferencji przemówienia wygłosiło sześciu mówców będących studentami lub doktorantami na różnych amerykańskich uczelniach, ale interesujących się historią Polski. Spotkanie otworzył prof. Jacek R. Czarnecki, którzy przywitał wszystkich uczestników i gości, wśród których był m.in. konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.
Przedstawiciel polskich władz wygłosił tzw. główne przemówienie będące zarazem wprowadzeniem do tematu konferencji, która podzielona była na dwa panele. Moderatorem pierwszego był prof. Jacek R. Czarnecki, który także odczytał referat przygotowany przez nieobecnego panelistę Marcina Nadgorskiego, doktora nauk prawnych w Hunter College i absolwenta Brooklyn Law School. W związku z tym, że nie mógł się pojawić osobiście, przesłał opracowanie dotyczące jego zaplanowanego wystąpienia. Temat jego prelekcji brzmiał: „Polska podczas pierwszej wojny światowej oraz okresu międzywojennego”.

Z kolei dr Piotr Puchalski z University of Wisconsin-Madison przedstawił referat na temat: „Dyplomacja kolonialna pułkownika Józefa Becka, 1932-1939”. Natomiast Matthew Ziarnik student pierwszego stopnia na Villanova University w Pensylwanii wygłosił przemówienie na temat: „Porównanie polskiej imigracji w XX i XXI wieku”. Moderatorem drugiego panelu była dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

W tej części konferencji również zostały przedstawione trzy referaty. Pierwszy wygłosił Jeremy Wong, absolwent Kingsborough Community College oraz student John Jay College of Criminal Justice w Nowym Jorku. Temat jest opracowania brzmiał: „Kongresówka – Królestwo Polskie”. Z kolei Paulina Wojciechowska, doktorantka Seton Hall University w New Jersey, zaprezentowała referat na temat: „Ronald Reagan i Solidarność: Jak ruch Solidarności wpłynął na politykę amerykańską”. Na zakończenie Aleksandra Korga, studentka Academy of American Studies i zarazem wolontariuszka Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, opowiedziała o tej ważnej dla Polski i Polonii organizacji, o jej zbiorach, a także misji i różnych programach dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, a nawet seniorów. Temat jej prelekcji brzmiał: „Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce: historia, kolekcje i doświadczenie wolontariuszy”.

Okazja do dyskusji

Każdy panel zakończony był dyskusją z publicznością połączoną z możliwością zadawania pytań prelegentom. Konferencja była pierwszą tego typu inicjatywą Kingsborough Community College, City University of New York i na pewno będzie w przyszłości kontynuowana. Było to zarazem spotkanie służące promocji Polski oraz naszej historii wśród środowiska amerykańskiego, a także wymianie doświadczeń, wiedzy i kontaktów pomiędzy studentami i profesorami z różnych uczelni, na których studiują lub wykładają Polacy lub prowadzone są tematy i wykłady poświęcone naszemu krajowi i historii.

Konferencja wpisała się w obchodzoną od ubiegłego roku 100-rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz przypadające w tym roku stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszym krajem i Stanami Zjednoczonymi.

MZ

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com