Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum...

Pokaz filmu dokumentalnego „Z dala od orkiestry” w Instytucie Józefa Piłsudskiego

04-06-2019

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce wraz z Towarzystwem Jana Karskiego zorganizował w 19 marca otwarty dla publiczności pokaz filmu dokumentalnego pt. „Z dala od orkiestry” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Pokaz cieszył się dużym powodzeniem i sala należąca do instytutu wypełniła się po same brzegi.

Film opowiada historię wybitnego przedstawiciela francuskiej Polonii – Zygmunta Lubicz-Zaleskiego (1882-1967) – wielkiego patrioty, poety, pisarza, tłumacza i krytyka literatury, a także profesora Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciela władz do spraw propagowania kultury i języka polskiego we Francji. Mieszkając w niej od 1914 r. przyczynił się nie tylko do podniesienia wiedzy Francuzów o Polsce i jej kulturze, ale także świadomości historycznych związków łączących oba narody przez stulecia. W czasie II wojny światowej był przedstawicielem Rządu RP na Wychodźstwie ds. szkolnictwa polskiego oraz stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom, został też prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany przez Włochów 19 marca 1943 r. i wydany gestapo, był bestialsko torturowany i osadzony w KL Buchenwald. Po wojnie powrócił do Paryża, gdzie dołączyła do niego żona z synem, którzy przeżyli represje hitlerowskie. Zygmunt Zaleski od razu włączył się w odbudowywanie pozycji Biblioteki Polskiej w Paryżu, a przede wszystkim w ocalenie jej zbiorów od przejęcia przez władze warszawskie. Pomagał mu w tym przysłany do Paryża przez Herberta Hoovera Jan Karski. Zaleski przez dziesięciolecia wspierał sprawy polskie we Francji w dziedzinie społecznej, politycznej, naukowej i kulturalnej, wykazując nieprzejednanie wobec władz PRL-u. Kontynuował pracę akademicką i był sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu.

Na projekcji obecny był reżyser i współproducent filmu, Rafael Lewandowski, który jest absolwentem paryskiej Sorbony i francuskiej szkoły filmowej La Femis. Jest autorem filmów dokumentalnych i fabularnych, między innymi głośnego filmu pt.: „Kret”. Na spotkaniu obecna była również wnuczka bohatera wieczoru, Caroline Jorant-Zaleski, która na pierwszy nowojorski pokaz filmu o jej dziadku przyleciała prosto z Paryża. To było bardzo wartościowe spotkanie, za które Instytut wszystkim przybyłym dziękuje.

Małgorzata Skrodzki

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com