Nowy Jork

poleć serwis drukuj

IV edycja nowojorskiego „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”

03-11-2019

Pamiątkowe zdjęcie...

Paweł Myśliwiec i Karolina Niepokój zostali zwycięzcami tegorocznej edycji nowojorskiego „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”. W Nowym Jorku zawody odbyły się po raz czwarty i wzięło w nich udział około dwustu osób. Biegli dorośli, młodzież, uczniowie polonijnych szkół, harcerze, a nawet dzieci. Organizatorem imprezy był Instytut Józefa Piłsudskiego we współpracy z grupą Polska Running Team.

Bieg nowojorski

IV edycja nowojorskiego „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym” odbyła się w niedzielę, 3 marca, i miała miejsce w Forest Park na Queensie. Głównym celem imprezy było upamiętnienie i symboliczne oddanie hołdu Żołnierzom Niezłomnym, których święto obchodzone jest 1 marca. Impreza rozpoczęła się od rejestracji uczestników i oficjalnego powitania, które wygłosili: Artur Tyszuk z grupy Polska Running Team oraz dr Iwona Korga, prezes i dyrektor wykonawcza Instytutu Józefa Piłsudskiego. Jego szefowa odczytała również specjalny list przesłany przez prezydenta Andrzeja Dudę i skierowany do uczestników wszystkich biegów pamięci odbywających się 3 marca w całej Polsce oraz w polonijnych ośrodkach na całym świecie. Prezydent apelował w nim o pamięć i wierność ideałom, jakie przyświecały Żołnierzom Wyklętym. „Dziękuję organizatorom za to niezwykłe przedsięwzięcie, które łączy Polaków i przyjaciół Polski w upamiętnieniu żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Dzięki Państwa inicjatywie tysiące uczestników zmierzy się dziś ze swoimi możliwościami, myśląc o tych, którzy stanęli przed próbą najwyższą, próbą wierności Polsce i jej ideałom. Pamiętajmy o ich bohaterstwie i pozostańmy wierni wartościom, które im przyświecały” – napisał prezydent Andrzej Duda.

„Winniśmy im pamięć!”

Po odczytaniu listu wspólnie odśpiewano polski hymn narodowy. Następnie dr Magda Kapuścińska, była prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, dała sygnał do rozpoczęcia biegu, który tradycyjnie odbył się na odcinku 1,963 metrów. Dystans ten upamiętnia rok śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego, Józefa Franczka ps. „Lalek”, który zginął 21 października 1963 roku. Uczestnicy niedzielnego biegu mieli na sobie koszulki z podobiznami żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W tym roku w gronie upamiętnionych znaleźli się: Barbara Otwinowska, Stanisława Rachwał, Antoni Heda, Władysław „Siła” Nowicki, Paweł Jasienica oraz kapitan Jerzy Stawski.

Tegoroczną, IV edycję nowojorskiego „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym” wśród mężczyzn wygrał Paweł Myśliwiec, drugi był Paweł Zieleniak, a miejsce trzecie zajął Aleksander Jopek, uczeń 9 klasy Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie. Wśród kobiet najszybsza była Karolina Niepokój, uczennica Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth, która triumfowała w tej imprezie po raz czwarty z rzędu. Miejsce drugie zajęła Patrycja Lis, a trzecie Marta Wawrzusiak.

mk


Bieg Tropem Wilczym

„Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym” w Polsce i poza jej granicami organizowany jest od siedmiu lat. W Nowym Jorku odbywa się od 2016 roku dzięki Instytutowi Józefa Piłsudskiego i grupie Polska Running Team. W tym roku w wydarzenie to miało miejsce w 365 miejscowościach, z czego osiem z nich odbyło się w wielkich światowych metropoliach, takich jak: Londyn, Wiedeń, Chicago oraz Nowy Jork.


Sylwetki wybranych Żołnierzy Niezłomnych

Stanisława Rachwał, określana jako „Pilecki w spódnicy” pochodziła z Rudek pod Lwowem. Działalność konspiracyjną rozpoczęła zimą 1939 roku w Krakowie. Niemcy przetrzymywali ją w krakowskich więzieniach przy ul. Montelupich oraz ul. Helclów, a następnie w obozach koncentracyjnych: KL Auschwitz, KL Ravensbruck oraz KL Neustadt-Glewe. Po wojnie, za swoją działalność antykomunistyczną w szeregach AK i WiN, została skazana na karę śmierci. W drodze „łaski” wyrok śmierci zamieniono jej na dożywocie. Więzienie opuściła dzięki amnestii po 10 latach, w 1956 roku. Zmarła w 1984 roku.

Jerzy Stawski, ps. „Lubicz”, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy „Warszyca”, czyli gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, założyciela i dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia, działającej w środkowej Polsce. Urodził się w 1927 r. koło Radomska. Tuż przed wybuchem wojny wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. „Lubicz” do końca wojny należał do Korpusu „Jodła”, którym dowodził gen. Jan Zientarski ps. „Mieczysław”. Po wejściu Armii Czerwonej do Polski nie złożył broni i służył w oddziale „Warszyca”. W 1946 roku brał udział w słynnej akcji odbicia 57 więźniów przetrzymywanych przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Poszukiwany przez wiele lat przez UB, ukrywając się, uniknął aresztowania.

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com