Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Bal Marszałkowski na Ridgewood

03-11-2019

Wielki Marszałek...
Marszałek ks....
Zabawa trwała do...

Ridgewood jest kolejną polską dzielnicą Nowego Jorku, która poznała już swojego Marszałka Parady Pułaskiego 2019. Został nim ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja. Szarfa marszałkowska została mu wręczona podczas balu, który odbył się w sobotę 2 marca. Z kolei tytuł Miss Polonia Ridgewood 2019 otrzymała Julia Godlewska, a Junior Miss Polonią została Maya Orzechowski. Impreza odbyła się w audytorium znajdującym się przy parafii św. Macieja na Ridgewood.

Uroczyste szarfowanie

Ceremonię pasowania nowego marszałka oraz koronację najładniejszych dziewczyn, czyli osób mających w tym roku reprezentować Ridgewood na wszystkich imprezach związanych z 82. Paradą Pułaskiego, prowadziła Leokadia Juszczak, przewodnicząca lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego, której towarzyszył Andrzej Paszkowski, przewodniczący Polonijnego Komitetu Parafialnego. Na samym początku imprezy, tuż po odśpiewaniu hymnów narodowych, prowadzący podziękowali ubiegłorocznemu marszałkowi Tadeuszowi Jaraczowi oraz Miss Polonii Katarzynie Kozioł za reprezentowanie Ridgewood na Piątej Alei, a uczestnicy imprezy nagrodzili ich gromkimi brawami. Następnie zaprezentowano tegorocznych przywódców kontyngentu tej dzielnicy oraz wręczono im szarfy, a najładniejszym dziewczynom także korony. Marszałkiem Ridgewood 2019 został wybrany ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja. Podczas październikowego marszu Piątą Aleją oraz na wszystkich imprezach związanych z Paradą Pułaskiego będą mu towarzyszyły: Julia Godlewska jako Miss Polonia Ridgewood 2019 oraz Maya Orzechowski jako Junior Miss Polonia Ridgewood 2019.

Zaprezentowano również ich sylwetki, osiągnięcia i działalność. W ceremonii szarfowania, prócz prowadzących Leokadii Juszczak i Andrzeja Paszkowskiego, udział wzięli także przedstawiciele Głównego Komitetu Parady Pułaskiego: prezes Richard Zawisny i sekretarz Thomas Kazalski oraz Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2019 Darek Barcikowski. Jako goście na uroczystości pojawili się również: proboszcz parafii św. Macieja ks. bp Neil Tiedemann, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2017 Sławomir Platta oraz Agnieszka Duduś, menedżer znajdującego się na Ridgewood oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Zarówno prowadzący uroczystość jak i goście specjalni zachęcali wszystkich obecnych na sali do udziału w 82. Paradzie Pułaskiego, która odbędzie się 6 października, bowiem wtedy przypada pierwsza niedziela tego miesiąca, tradycyjnie uznana za dzień, w którym najważniejsza aleja świata przybiera biało-czerwone barwy.

 

Reprezentacja Ridgewood 2019

Ks. Dariusz Blicharzļ – Marszałek Ridgewood 2019 od trzech lat jest administratorem parafii św. Macieja, będącej najpopularniejszą wśród Polaków zamieszkujących tę dzielnicę. Wcześniej pracował w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza oraz w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Brooklynie, a także w parafii św. Krzyża na Maspeth. W stanach Zjednoczonych przebywa od 2002 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku w Lublinie, gdzie także ukończył seminarium duchowne.

Julia Godlewska – Miss Polonia 2019 dzielnicy Ridgewood – ma 18 lat i pochodzi z Łomży. W Stanach Zjednoczonych mieszka dopiero od czterech lat, ale od samego początku bardzo aktywnie udziela się w parafii św. Macieja na Ridgewood, gdzie śpiewa w kościelnym chórze oraz grupie wokalno-instrumentalnej. W Polsce ukończyła szkołę muzyczną I stopnia. Obecnie uczęszcza do 3 klasy International High School na Queensie.

Maya Orzechowski – Junior Miss Polonia 2017 dzielnicy Ridgewood – ma prawie 8 lat. Jest uczennicą drugiej klasy Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej działającej przy parafii św. Macieja. Poza tym śpiewa w dziecięcym chórze kościelnym. Uczęszcza również do drugiej klasy szkoły publicznej P.S. 88 na Ridgewood.

Bal Marszałkowski

W imprezie marszałkowskiej, która była połączona z zabawą karnawałową, wzięło udział około 250 osób. Do późnych godzin nocnych wszyscy świetnie się bawili przy muzyce zespołu Milano Next. Przeprowadzono także loterię fantową z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Zarówno uczestnicy balu, jak i organizatorzy, byli bardzo zadowoleni z jego przebiegu. – Przyglądając się dzisiejszej imprezie zorganizowanej z okazji kończącego się karnawału i połączonej z szarfowaniem marszałka kontyngentu z Ridgewood muszę stwierdzić, że społeczność zgromadzona przy kościele św. Macieja jest bardzo zaangażowana i chce wspierać ideę i tradycję Parady Pułaskiego. Zauważyłem, że ludzie się tym interesują i chcą kultywować polskość na amerykańskiej ziemi. I to jest bardzo pozytywne, tym bardziej, że na tej imprezie było prawie 70 procent młodzieży, która przejmuje tę przysłowiową pałeczkę od nas, akceptuje polską historię i chce ją podtrzymywać – powiedział Andrzej Paszkowski, przewodniczący Polonijnego Komitetu Parafialnego.

Zadowolona była także Leokadia Juszczak, przewodnicząca lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego. – Cieszę się, że wszystko odbyło się bardzo sprawie i uroczyście, oraz że odwiedziło nas wielu honorowych gości. Byłam niesamowicie pozytywnie zaskoczona, kiedy po odegraniu jednej zwrotki polskiego hymnu nastąpiła cisza, a młodzi ludzie zaczęli spontanicznie śpiewać jego dalszą część. Widać było, że czuli potrzebę zademonstrowania swoich patriotycznych uczuć i dumy, że są Polakami. Ten moment był dla mnie nagrodą i serdecznie im za to dziękuję – podkreśliła przewodnicząca lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego.

BM

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com