Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Dyrektor wykonawczy...

Fundacja Kościuszkowska ustanowiła Nagrodę im. Franka Wilczka

03-08-2019

28 lutego br. prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak podpisali porozumienie dotyczące współpracy w organizacji, finansowaniu i przyznawaniu Nagrody im. Franka Wilczka. Jest to kolejny krok zmierzający do uhonorowania młodych polskich fizyków i astronomów.

Nagroda w wysokości 12 tys. dolarów amerykańskich fundowana jest przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ oraz Fundację Kościuszkowską. Przyznawana będzie co dwa lata młodym polskim naukowcom, którzy dokonali znaczącego odkrycia w fizyce, astronomii lub w dziedzinach im zbliżonych. Jeśli osoba nominowana do nagrody uzyskała stopień naukowy doktora, to zgłoszenie jej kandydatury nie może nastąpić później niż 7 lat od daty jego nadania. Osiągnięcie, na podstawie którego kandydat jest zgłaszany do nagrody, będzie brane pod uwagę, jeśli zostało dokonane samodzielnie lub w ramach współpracy, ale w przypadku współpracy wkład nominata do osiągnięcia musi być jednoznacznie określony, wiodący i absolutnie niezbędny dla sukcesu całości projektu. Nagroda przyznawana będzie indywidualnie, nie dopuszcza się zatem nominacji grupy badaczy oraz jednostek naukowych lub badawczych.

Jednym z opiekunów nagrody jest prof. Frank Wilczek – wybitny amerykański fizyk polskiego pochodzenia, profesor fizyki w Massachusetts Institute of Technology. W 2004 roku wraz z Hugh Davidem Politzerem i Davidem Grossem otrzymał nagrodę Nobla z fizyki za opracowanie asymptomatycznej swobody w teorii silnych oddziaływań między cząstkami elementarnymi. W 2012 roku uhonorowany został tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ar

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com