Nowy Jork

poleć serwis drukuj
2 i 3 maja pod...

Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point

04-10-2014

Patrząc na tę mroźną i śnieżną zimę, trudno uwierzyć, że kiedyś przyjdzie wiosna. Gdy się pojawi i zapanują cieplejsze dni, nie będzie lepszego miejsca, aby cieszyć się wspaniałą pogodą, niż Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych w West Point w Nowym Jorku. Na 2 i 3 maja Amerykańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Kościuszki w West Point planuje 11. konferencję i 186. obchody ku czci Tadeusza Kościuszki.

Konferencja w piątek, 2 maja, odbędzie się w Sali Eisenhowera w Thayer Hotel w godz. 9.30-17.30. Wśród panelistów pojawią się znani naukowcy, m.in. prof. M.B.B. Biskupski z Central Connecticut State University, prof. James S. Pula z Purdue University w Indianie, i Tadeusz Buczko, JD, Hon. LL.D. z Peabody Essex Museum w Massachusetts. Temat przewodni konferencji brzmi: „Kościuszko, Polska Konstytucja 3 Maja 1791 r. i polityczne, społeczne oraz związane z bezpieczeństwem nastroje w Europie od roku 1791 do Kongresu Wiedeńskiego”. Uczestnicy zaproszeni są do kontynuowania dyskusji podczas kolacji po zakończeniu oficjalnego panelu dyskusyjnego.

W sobotę, 3 maja, uroczystość rozpocznie się o godz. 9.45 mszą świętą w katolickiej kaplicy Trójcy Przenajświętszej w Akademii Wojskowej. Wdzięczni zebrani wierni uhonorują Kościuszkę po raz 186. Po mszy uczestnicy będą mogli obejrzeć paradę kadetów na świeżym powietrzu ze specjalnie zarezerwowanego sektora, a następnie dołączyć do członków Akademii, AAFKWP, Ligi Morskiej, harcerzy, Polish Singers Alliance of America, Kongresu Polonii Amerykańskiej, innych polsko-amerykańskich organizacji i wszystkich zgromadzonych, by publicznie oddać hołd Kościuszce przed jego pomnikiem, który zwrócony jest ku wspaniałej rzece Hudson. Mówcą prowadzącym będzie Tadeusz Buczko.

Uroczystości pod pomnikiem i lunch

Ci, którzy brali już udział w sobotniej mszy i obchodach w minionych latach, dobrze znają pełne erudycji homilie ojca Carla Urbana z Schenectady, NY i pełen chwały śpiew nagradzanego chóru Aria z Wallington, NJ. Entuzjazm wobec upowszechniania dziedzictwa Kościuszki podczas konferencji i uroczystości prezentowany w przemówieniach Anthony'ego J. Bajdka, emerytowanego prodziekana z Northeastern University, i Stephena N. Olejasza, podpułkownika Armii USA w stanie spoczynku oraz byłego profesora historii w US Military Academy, ma zachęcić wielu zawodowych historyków, jak i amatorów do udziału w AAFKWP. Spotkanie z kadetami ze Szwadronu Kościuszki jest ekscytujące, zwłaszcza dla młodzieży. Bardzo cieszy fakt, że liczba uczestników biorących udział w obu tych wydarzeniach, oddających hołd Kościuszce, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła. Wciąż jednak jest miejsce dla większej ilości osób.

Po uroczystości pod pomnikiem uczestnicy mogą wziąć udział w lunchu w Sali George'a Washingtona w Thayer Hotel, zwiedzić teren akademii, usiąść w ogrodzie Kościuszki i/lub odwiedzić muzeum i bibliotekę. Uczyńmy tę sobotnią uroczystość powodem do corocznej wyprawy samochodem, autobusem lub pociągiem na akademię. To wspaniałe wydarzenie – społeczne, historyczne i duchowe.

By uzyskać więcej informacji na temat udziału, kosztów konferencji i/lub posiłków lub jakichkolwiek szczegółów dotyczących tej dwudniowej imprezy, proszę wejść na stronę AAFKWP: lub Anthony Bajdek, tel.: 603-718-1351, e-mail: .

F.X. Gates, opr. ani

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com