Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Spotkanie...
Część uczestników...

Dwujęzyczna edukacja na Long Island

02-10-2019

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie informacyjne dotyczące możliwości uruchomienia dwujęzycznych, polsko-angielskich, klas w amerykańskich szkołach publicznych na Long Island. Prelekcja połączona z dyskusją odbyła się w niedzielę, 3 lutego, w siedzibie organizacji Polonia of Long Island w Copiague.

Ponad dwadzieścia osób uczestniczyło w spotkaniu zorganizowanym przez Sylwię Hulewicz, propagatorkę dwujęzyczności oraz nauczycielkę prowadzącą zajęcia English as a New Language w Daniel Street Elementary School w Lindenhurst. Współorganizatorem była nowojorska Fundacja Dobra Polska Szkoła, zajmująca się o kilku lat promocją dwujęzycznej edukacji. Rodzice chcący, by ich dzieci miały możliwość nauki języka polskiego i angielskiego w amerykańskich szkołach, nie tylko uważnie słuchali przekazywanych wiadomości, ale także zadawali bardzo dużo szczegółowych pytań dotyczących zasad uruchomienia dwujęzycznych klas oraz różnic pomiędzy Dual Polish-English Language Program oraz Transitional Bilingual Education Program. Interesowały ich także korzyści edukacyjne, jakie z nich wynikają dla dzieci, oraz sposób prowadzenia zajęć.

Prelegentami oraz osobami odpowiadającymi na pytania rodziców była Sylwia Hulewicz oraz Andrzej Cierkosz z Fundacji Dobra Polska Szkoła. W niektórych kwestiach wspomagał ich także Wojciech Maślanka, rodzic zaangażowany w uruchomienie pierwszego w Nowym Jorku dwujęzycznego programu, który w 2015 roku ruszył w P.S. 34 na Greenpoincie – szkole do której uczęszcza jego córka.

W związku z wielopłaszczyznowym spojrzeniem na dwujęzyczną edukację uczestnicy spotkania w Copiaque mieli okazję doskonale poznać wszelkie zasady, wymogi i zalety poszczególnych programów oraz uzyskać odpowiedzi na zadawane pytania. Okazało się również, co podkreśliła pani Sylwia, że wprowadzenie dwujęzycznej edukacji na Long Island jest niemal pewne, pod warunkiem, że rodzice wykażą zainteresowanie i zechcą zapisać swoje dzieci do takich klas. Poinformowała również, że władze dystryktu oraz dyrekcja szkoły, w której uczy, wyraziły już zgodę na wprowadzenie dwujęzycznych programów, o ile będzie odpowiednia ilość zainteresowanych dzieci. – Powiedziano mi, że jeżeli rodzice wykażą chęć posłania dzieci do takich klas, to zostaną one zorganizowane – powiedziała Sylwia Hulewicz.

Prowadzący spotkanie zapewnili również, że dwujęzyczna edukacja w amerykańskich placówkach nie zagraża polskim sobotnim szkołom, ponieważ ich programy są zupełnie inne. W dodatku oba systemy świetnie się uzupełniają. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy, spotkana byli bardzo zadowoleni z jego przebiegu oraz możliwości wprowadzenia dwujęzycznych klas już we wrześniu. – Szansa na powstanie tych programów jest ogromna. Świadczy o tym fakt, że spodziewaliśmy się na dzisiejszym spotkaniu garstki ludzi, ponieważ było to pierwsze informacyjne spotkanie, a tak naprawdę pojawiło się bardzo dużo zainteresowanych osób, które zadawały wiele pytań. Byli także rodzice, których dzieci już chodziły do dwujęzycznych klas w P.S. 34 na Greenpoincie i bardzo chcą, żeby taki program powstał na Long Island, gdzie się właśnie przeprowadzili – powiedziała Marta Wesołowski, wiceprezes Polonia of Long Island oraz właścicielka przedszkola Kids Academy. – Mnie również bardzo zależy, żeby taki program powstał na Long Island, i z tego, co wiem, mamy ogromną szansę, żeby ruszył już od września – dodała pani Marta.

Zadowolony był również Andrzej Cierkosz z Fundacji Dobra Polska Szkoła, która od wielu lat zachęca rodziców oraz polskich nauczycieli pracujących w amerykańskich placówkach do aktywnego działania w celu wprowadzenia tego typu programów. – Spotkanie to było bardzo ważnym elementem kultywowania języka polskiego w Stanach Zjednoczonych. Programy dwujęzyczne niesamowicie to ułatwiają i pomagają w propagowaniu polskości. Było widać bardzo duże zainteresowanie rodziców wiadomościami dotyczącymi warunków, jakie muszą spełnić, żeby program mógł powstać, a oni mogli wysłać swoje dzieci do dwujęzycznych klas. Wyjątkowa była także ich postawa i chęć promocji oraz propagowania tego typu edukacji wśród znajomych – stwierdził Andrzej Cierkosz. Jego zdaniem na Long Island, gdzie działa bardzo duża i świetnie zorganizowana Polonia, istnieje nie tylko szansa na wprowadzenie dwujęzycznej edukacji, ale także na to, żeby tego typu programy były zaliczane do najprężniej działających w okolicy Nowego Jorku. Ma to także związek z tym, że objęcie patronatu nad nimi zadeklarowała jedna z najlepiej prosperujących i operatywnych polonijnych organizacji – Polonia of Long Island, która w swojej statutowej działalności na wpisane wsparcie dla promocji języka polskiego.

DPS

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com