Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Władysław...

W wieku 93 lat zmarł Władysław „Bystrzycki” Mazur – żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego

01-28-2019

19 stycznia 2019 r. w Nowym Jorku, w wieku 93 lat, zmarł Władysław „Bystrzycki” Mazur – żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Walczył w powstaniu na Pradze w Obwodzie VI Praga, Rejon II. Był wielokrotnie ranny. Po upadku powstania trafił do obozu koncentracyjnego we Flösserburgu. Gdy obóz miał zostać odbity przez aliantów, Niemcy wyprowadzili wszystkich, w tym jego, na marsz śmierci, który przeżył, następnie trafił do Drugiego Korpusu.

Po wojnie wyemigrował do Ameryki i osiadł na Greenpoincie. Był działaczem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w USA, Towarzystwa Oświatowego Marii Konopnickiej oraz wieloletnim i oddanym dyrektorem Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie. Za swoje zasługi otrzymał liczne odznaczenia, m.in. Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Więźnia Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, Krzyż Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Krzyż Polski Walczącej Stowarzyszenia Kombatantów Polskich, Medal Pamiątkowy z Okazji 70. Rocznicy Powstania Warszawskiego, Złotą Odznakę Honorową Stowarzyszenia Kombatantów Polskich.

W sobotę, 26 stycznia, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odprawiono mszę św. pogrzebową. Oprócz najbliższej rodziny udział w niej wzięli m.in. wicekonsul Mateusz Gmura, Grażyna Michalski – wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na południowy Nowy Jork oraz prezes Towarzystwa Oświatowego, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego na Świecie oraz uczniowie ze szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie. Mszę św. koncelebrowali proboszcz polskiej parafii, o. Marek Sobczak CM i o. Joseph Szpilski, CM . W kazaniu o. Szpilski podkreślił, jak wielkim patriotą był zmarły: „Od momentu, kiedy osiedlił się na Greenpoincie, a było to w latach 50., bardzo blisko związał się z Polonią. Przez całe swoje życie brał wraz z całą swoją rodziną czynny udział w życiu naszej polonijnej społeczności. W każdą niedzielę uczestniczył w mszy świętej, zawsze siadał w tej samej ławce…”. W ławce zostało puste miejsce, ale pan Władysław na zawsze zapisał się w pamięci osób, dla których przez wiele lat był wzorem społecznika i polskiego patrioty.

Kondolencie rodzinie zmarłego w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz swoim złożył również Mateusz Gmura.

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) zasponsorowało plakaty powstańcze stworzone ku jego czci, wykonane przez Gram-X Promotions i grafika Michała Kuleszę. Plakaty można było dostać podczas uroczystości pogrzebowych oraz w Polskim Domu Narodowym. Projektantka Anna Kosakowska uszyła powstańczą flagę, która została położona na jego trumnie, a następnie przekazano ją rodzinie.

Po mszy trumna z ciałem zmarłego została przewieziona do Amerykańskiej Częstochowie, gdzie pan Mazur spoczął obok swojej żony.

wem

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com