Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Bal Marszałkowski na Maspeth

01-28-2019

Marszałek Parady...
Marszałek Parady...
Jedna z kandydatek...

Maspeth jako pierwsza polonijna dzielnica Nowego Jorku ma już swojego Marszałka Parady Pułaskiego 2019 oraz Miss Polonię i Junior Miss Polonię. Przekazanie szarf oraz wybory najładniejszych dziewczyn odbyły się w sobotę 26 czerwca.

Bal Marszałkowski, jak zwykle, przyciągnął wiele osób. Impreza odbyła się przy wypełnionej do ostatniego miejsca sali parafialnej znajdującej się przy kościele św. Krzyża na Maspeth. Tradycyjnie rozpoczęła się od hymnu narodowego, który odśpiewała Paulina Nowakowska, absolwentka Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Następnie głos zabrał biskup Witold Mroziewski, proboszcz parafii św. Krzyża z Maspeth. Podziękował on organizatorom za przygotowanie Balu Marszałkowskiego oraz jej uczestnikom za liczny udział. Udzielił także wszystkim okolicznościowego błogosławieństwa.

Imprezę prowadził Waldemar Rakowicz, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II, a konferansjerami podczas wyborów byli jej wychowankowie: Julia Izak i Tomasz Draus. W komisji sędziowskiej zasiadali: Beata Jakubowska – prezes Children's Smile Foundation, Agata Leszczyńska – menedżer Kearny Bank oraz Wojciech Maślanka – redaktor „Nowego Dziennika”.

Podczas oceniania kandydatek jury brało pod uwagę kilka różnych kategorii: prezentację, wygląd i urodę. W konkursie na Junior Miss Polonia Maspeth oraz Miss Polonia Maspeth wzięły udział po dwie kandydatki. Były to odpowiednio: Ania Kurowski i Victoria Fil oraz Victoria Kuźma i Claudia Pieczonka. Młodsze uczestniczki konkursu (do 10 lat) prócz prezentacji miały za zadanie pokazać jakieś swoje umiejętności. Jedna z nich zaśpiewała, a druga wyrecytowała wiersz. Z kolei starsze dziewczyny (powyżej 16. roku życia), prócz prezentacji, odpowiadały na dwa pytania. Pierwsze było wspólne i dotyczyło ich udziału w wyborach, a jego treść brzmiała: „Dlaczego chcesz zostać Miss Polonia i reprezentować parafię św. Krzyża na Maspeth podczas Parady Pułaskiego 2019?”. Drugie pytanie było wybierane losowo. Jedna z dziewczyn musiała wyrazić swoją opinię na temat tego „czy ładnej kobiecie jest łatwej w życiu”, a druga wyjaśnić „co zrobi, jeśli wygra kilka milionów dolarów”. Warto przy okazji podkreślić, że wszystkie kandydatki pięknie mówiły po polsku.

Ostatecznie po podliczeniu punktacji przyznanej przez jurorów Junior Miss Polonia została dziewięcioletnia Ania Kurowska, uczennica trzeciej klasy Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Jana Pawła II na Maspeth. Z kolei Miss Polonia wybrano 16-letnią Victorię Kuźmę, uczennicę dwunastej klasy tej samej polonijnej szkoły.

Po zakończeniu wyborów najładniejszych dziewczyn odbyło się przekazanie szarfy tegorocznemu marszałkowi Maspeth. Został nim Wojciech Żmujdzin. Jak powiedział podczas przemówienia nowo wybrany marszałek, przyjechał on do Stanów Zjednoczonych 22 lata temu wraz ze swoją żoną i od samego początku jest związany z parafią św. Krzyża, gdzie działa w grupie muzycznej „Te Deum”. Bierze także udział w „Misterium Męki Pańskiej” wystawianym w kościele w okresie wielkanocnym. Wojciech Żmujdzin podziękował za wybór na marszałka i wyróżnienie, jakie dzięki temu go spotkało. Słowa wdzięczności skierował do Parafialnego Komitetu Parady Pułaskiego oraz do swojej rodziny. Przy okazji zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznej paradzie oraz zapewnił, że będzie to robił dalej, by jak najwięcej osób z Maspeth pojawiło się na Piątej Alei w pierwszą niedzielę października. – Mam nadzieję, że ten dzień zapamiętamy jako bardzo miłe święto polskości – podkreślił nowo mianowany marszałek.

Z kolei marszałek Parady Pułaskiego 2018, ks. Andrzej Salwowski, administrator parafii św. Krzyża, podziękował za udział w ubiegłorocznej manifestacji polskości na Manhattanie i również zachęcił wszystkich do włączenia się w to patriotyczne wydarzenie w tym roku. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce, którą prezentował DJ Smeel. W trakcie imprezy przeprowadzono także loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami oraz licytację rękawicy bokserskiej i koszulki z autografem Adama Kownackiego, który tego samego wieczoru stoczył zwycięską walkę z amerykańskim pięściarzem Geraldem Washingtonem.

BS

wróć
~Sdtg6
2019-01-29 18:38:16
Zgłoś do moderacji
Wybory odyły sie 26 stycznia !

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com