Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Kolorowe i pełne wdzięku przygody Pchły Szachrajki na Greenpoincie

01-28-2019

Aktorzy „Pchły...
„Pchła Szachrajka”...
Aktorzy: Izabela...

W marcu sceną należącą do Centrum Polsko-Słowiańskiego zawładną aktorzy z Polskiego Instytutu Teatralnego. 23 marca w siedzibie CP-S przy 176 Java St., Brooklyn, NY 11222 zaprezentują kolorowe i pełne wdzięku przygody Pchły Szachrajki.

Szczytny cel

Widowisko, skierowane do dzieci i dorosłych, organizowane jest przez Children’s Smile Foundation, a głównym sponsorem jest Centrum Polsko-Słowiańskie, które dzięki uprzejmości Rady Dyrektorów udostępni salę za darmo w ramach donacji na rzecz Children’s Smile Foundation. – Bardzo dziękujemy tej największej polonijnej organizacji społeczno-kulturalnej, że weźmie udział w tym przedsięwzięciu – mówi Joanna Mrzyk, dyrektor wykonawczy Children’s Smile Foundation. W 2019 roku fundacja będzie obchodziła 20-lecie działalności charytatywnej. – Naszą misją jest niesienie pomocy dzieciom w potrzebie oraz rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Jest to możliwe tylko dzięki organizowaniu imprez charytatywnych oraz dzięki ludziom o dobrych sercach, sponsorom, wolontariuszom, którzy wspierają naszą działalność. Dochód z przedstawienia będzie przeznaczony na pomoc podopiecznym fundacji – dodaje Joanna Mrzyk.

Chcecie bajki? Oto bajka…!

Widzowie zobaczą, jak tytułowa Pchła próbuje swoich „podłych” sztuczek w różnych sytuacjach. Dają się nabierać na nie wszyscy, ale…. tylko do pewnego momentu! Czy Pchła za swoje kombinacje zostanie ukarana? Odpowiedź znajdziecie w naszym spektaklu. Dobrej zabawy życzy Polski Instytut Teatralny – zaprasza na przedstawienie Izabela Laskowska, prezes i dyrektor wykonawczy Polskiego Instytutu Teatralnego w Nowym Jorku (PIT).

Na spektakl, w którym wystąpią aktorki: Izabela Laskowska, Zuza Ducka i Justyna Kostek zaprasza również sama Pchła Szachrajka, w rolę której wcieli się Zuza Ducka. – Hej Dzieciaki! Każdy z Was pewnie słyszał o pchełkach. Że małe, że skaczą i że lubią towarzystwo futrzaków… Ale założę się, że nikt z was nie słyszał o pchłach elegantkach! A taka właśnie jestem ja, Pchła Szachrajka! Choć moją historię Jan Brzechwa opisał ponad 60 lat temu, trzymam się naprawdę świetnie. Jestem pchełką z dobrego domu, pchełką o znakomitych manierach, z bujną fantazją, śliczną, zdolną… a przede wszystkim sprytną! Przyznam się wam w tajemnicy, że najbardziej ze wszystkiego lubię płatać innym psikusy…. Ale nie mówcie o tym nikomu – niech to będzie nasza tajemnica! Polski Instytut Teatralny rozpoczyna właśnie nowy sezon i zaprezentuje moje szalone przygody w polonijnych szkołach, zatem kto wie, może uda nam się niebawem spotkać? Do zobaczenia, wasza Pchła Szachrajka! – mówi Zuza Ducka, zapraszając wszystkich na spektakl.

AG


Polski Instytut Teatralny został założony w Nowym Jorku w 1984 r. i przez 32 lata był prowadzony przez Ninę Polan, pod której kierunkiem zrealizował kilkadziesiąt spektakli teatralnych i muzycznych dla Polaków mieszkających w USA. Po śmierci Niny Polan w 2014 r. PTI musiał skonfrontować się z kryzysem finansowym i koniecznością przebudowy organizacji. Pierwsze lata działalności pod nową dyrekcją PTI zadedykował polskim dzieciom, we współpracy z placówkami zajmującymi się edukacją dzieci w Nowym Jorku oraz w New Jersey, Pensylwanii, Connecticut, Massachusetts i Rhode Island. Jesienią 2015 r. PTI zainicjował program „Edukacja poprzez teatr”, zbudowany wokół poetyckich przedstawień oraz warsztatów teatralnych opracowanych specjalnie dla dzieci na etapie szkół podstawowych. Ta działalność ma na celu wprowadzić dzieci w magiczny świat teatru, propagować polską kulturę oraz wspomagać naukę języka polskiego w szczególnie atrakcyjny sposób. Pierwszy spektakl z tego cyklu – „Jaś i magiczna fasola” – obejrzało ponad 8,500 dzieci. Kolejny, obecnie grany – „Pchła Szachrajka” – jest od ponad dwóch lat w trasie i dotarł do ponad 10,000 widzów!

PTI jest organizacją typu non-profit, działającą dzięki dotacjom sponsorów oraz wsparciu widzów.

wróć

Fotorelacje

Dożynki oraz peregrynacja Tryptyku Jana Pawła II w Bazylice św. Józefa w Webster

Peregrynacja rozpoczęła się już 18 sierpnia br. w Bazylice św. Józefa w Webster, podczas mszy św. o godz. 11:00. Tego samego dnia odbyły się również parafialne dożynki. Podczas uroczystej mszy św. poświęcono dożynkowy wieniec, a po nabożeństwie odbył się tradycyjny piknik. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com