Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Krzysztof...

Fundacja Kościuszkowska zaprasza na wykład światowej sławy chemika prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego

01-06-2019

W sobotę, 26 stycznia, w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej na Manhattanie (15 E 65th St., New York, NY 10065) odbędzie się spotkanie ze światowej sławy naukowcem, prof. Krzysztofem Matyjaszewskim.

Krzysztof Matyjaszewski to polsko-amerykański chemik specjalizujący się w chemii polimerów, twórca nowej metody kontrolowanej polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu – ATRP. Istota tej metody polega na zastosowaniu katalizatora, zazwyczaj z grupy metali przejściowych, który zapewnia wytworzenie stanu równowagi pomiędzy zdolnym do propagacji polimerem aktywnym a polimerem nieaktywnym. Dzięki kontrolowanemu przebiegowi polimeryzacji łańcuchowej można uzyskiwać polimery o wysokiej masie cząsteczkowej i niskim wskaźniku polidyspersji. Względnie długi czas wzrostu umożliwia projektowanie kształtu makrocząsteczki polimeru. Duże zainteresowanie wywołała możliwość zastosowania tej metody w praktyce przemysłowej. W 2009 r. za opracowanie tej metody naukowiec został nagrodzony przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska Presidential Green Chemistry Challenge Award w kategorii akademickiej. W 2011 r. został wraz ze Stuartem Ricem i Ching Tangiem laureatem Nagrody Wolfa, natomiast w 2017 r. otrzymał Medal Benjamina Franklina za wkład w rozwój nowych procesów wytwarzania polimerów.

Podczas spotkania w Fundacji Kościuszkowskiej prof. Matyjaszewski wygłosi prelekcję pt. „Macromolecular Engineering by Taming Free Radicals”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 5:00 pm. Wykład jest otwarty dla publiczności i zostanie poprzedzony recitalem pianistycznym w wykonaniu Heather Hsun Chang.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com