Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju dotarła do Nowego Jorku

12-06-2018

Wśród harcerzy i...
Dzięki harcerzom i...
Fot. Archiwum MB

W sobotę, 1 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju wylądowało na lotnisku JFK. Zaledwie parę dni wcześniej zostało zapalne w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem, potem lampion przetransportowano specjalnym samolotem z Tel Awiwu do Wiednia, a z Wiednia poleciało dalej – między innymi do Nowego Jorku.

Symbol nadziei

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowska i harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. W Polsce Światło z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. W akcji uczestniczą również członkowie Związku Harcerstwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych.

Wśród wielu skautów z całej Ameryki biorących udział w ceremonii powitania i przekazania Światła w kaplicy Matki Boskiej Niebios na Terminalu 4 na lotnisku JFK obecni byli: hufcowa Hufca „Podhale” hm. Jola Nowacka, były hufcowy Hufca „Warmia” hm. Adam Pacholarz, szczepowa Szczepu NY – „Pieniny” phm. Natalia Popko, szczepowy NY pwd. Michał Nowacki, pwd. Jola Opach z sześcioma zuchami z gromady „Krokusy” ze Staten Island, delegacja z Worcester, Massachusetts z hm. Wiesławem Rachoniem i pwd. Oliwią Rachoń na czele i pwd. Michał Mościcki. Każdy z grona instruktorskiego zabrał ze sobą lampion, by przekazać żywy ogień do swoich środowisk w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Massachusetts i Connecticut.

Harcerskie wartości

W Nowym Jorku, w niedzielę, 2 grudnia, światło zostało przekazane na Staten Island. W sobotę, 8 grudnia ma trafić do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, w niedzielę, 9 grudnia do parafii św. Cyryla i Metodego, w kolejną sobotę, 15 grudnia, zawita do parafii św. Stanisława Kostki, a w kolejną niedzielę, 16 grudnia, będzie w parafii św. Franciszki de Chantal.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Światło, które łączy”. – Kolejny raz ZHP staje się heroldem Betlejemskiego Światła Pokoju. W wielu harcerskich środowiskach jest już wypracowana piękna i niepowtarzalna obrzędowość przyjęcia i przekazywania Światła z Betlejem, warto jednak w tym roku – 100-lecia niepodległości Polski – nadać temu wydarzeniu wyjątkową wagę – mówi hm. Maria Bielski.

Betlejemskie Światło Pokoju rozpalone od płomienia w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej winno dla nas wszystkich stać się znakiem pokoju i ciepła, abyśmy potrafili wraz z jego blaskiem ponieść i przekazać to ciepło innym ludziom. Przenosząc tegoroczny blask Betlejemskiego Światła Pokoju i mając udział w tworzeniu historii tu i teraz, troszczymy się o to, aby harcerskie jutro, płynące z wierności ideałom, w nas samych rodziło się z przykładu życia – dodaje Maria Bielski.

opol


Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci oraz harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

www.swiatlo.zhp.pl

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com