Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju dotarła do Nowego Jorku

12-06-2018

Wśród harcerzy i...
Dzięki harcerzom i...
Fot. Archiwum MB

W sobotę, 1 grudnia, Betlejemskie Światło Pokoju wylądowało na lotnisku JFK. Zaledwie parę dni wcześniej zostało zapalne w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem, potem lampion przetransportowano specjalnym samolotem z Tel Awiwu do Wiednia, a z Wiednia poleciało dalej – między innymi do Nowego Jorku.

Symbol nadziei

Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna skautowska i harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. W Polsce Światło z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – do Rosji, na Litwę, Białoruś, Ukrainę. W akcji uczestniczą również członkowie Związku Harcerstwa Polskiego w Stanach Zjednoczonych.

Wśród wielu skautów z całej Ameryki biorących udział w ceremonii powitania i przekazania Światła w kaplicy Matki Boskiej Niebios na Terminalu 4 na lotnisku JFK obecni byli: hufcowa Hufca „Podhale” hm. Jola Nowacka, były hufcowy Hufca „Warmia” hm. Adam Pacholarz, szczepowa Szczepu NY – „Pieniny” phm. Natalia Popko, szczepowy NY pwd. Michał Nowacki, pwd. Jola Opach z sześcioma zuchami z gromady „Krokusy” ze Staten Island, delegacja z Worcester, Massachusetts z hm. Wiesławem Rachoniem i pwd. Oliwią Rachoń na czele i pwd. Michał Mościcki. Każdy z grona instruktorskiego zabrał ze sobą lampion, by przekazać żywy ogień do swoich środowisk w stanach Nowy Jork, New Jersey, Pensylwania, Massachusetts i Connecticut.

Harcerskie wartości

W Nowym Jorku, w niedzielę, 2 grudnia, światło zostało przekazane na Staten Island. W sobotę, 8 grudnia ma trafić do parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, w niedzielę, 9 grudnia do parafii św. Cyryla i Metodego, w kolejną sobotę, 15 grudnia, zawita do parafii św. Stanisława Kostki, a w kolejną niedzielę, 16 grudnia, będzie w parafii św. Franciszki de Chantal.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Światło, które łączy”. – Kolejny raz ZHP staje się heroldem Betlejemskiego Światła Pokoju. W wielu harcerskich środowiskach jest już wypracowana piękna i niepowtarzalna obrzędowość przyjęcia i przekazywania Światła z Betlejem, warto jednak w tym roku – 100-lecia niepodległości Polski – nadać temu wydarzeniu wyjątkową wagę – mówi hm. Maria Bielski.

Betlejemskie Światło Pokoju rozpalone od płomienia w grocie narodzenia Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej winno dla nas wszystkich stać się znakiem pokoju i ciepła, abyśmy potrafili wraz z jego blaskiem ponieść i przekazać to ciepło innym ludziom. Przenosząc tegoroczny blask Betlejemskiego Światła Pokoju i mając udział w tworzeniu historii tu i teraz, troszczymy się o to, aby harcerskie jutro, płynące z wierności ideałom, w nas samych rodziło się z przykładu życia – dodaje Maria Bielski.

opol


Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci oraz harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

www.swiatlo.zhp.pl

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com