Nowy Jork

poleć serwis drukuj

90 lat PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie

12-02-2018

Obchody jubileuszu...
Fot. Agata...
Fot. Agata...

„W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość wiodą marzenia” – to hasło, które przyświecało obchodom jubileuszu 90-lecia w Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie.

W duchu polskości

Obchody jubileuszu trwały dwa dni – miały miejsce 17 i 18 listopada. Inaugurując uroczystość, dyrektor placówki Anna Kubicka podkreśliła fakt, że szkoła od 90 lat formuje, obdarza i wychowuje kolejne pokolenia polonijnych dzieci, karmiąc je miłością do ojczyzny, przekazując umiłowanie tradycji i kultury polskiej oraz znajomość języka polskiego i historii. Pani dyrektor w swoim przemówieniu zaznaczyła, że Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza nigdy nie była tylko placówką edukacyjną, ale zawsze zwartą społecznością, tworzoną przez kolejne pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli i działaczy społecznych. Obecnie naukę w szkole pobiera ponad 350 uczniów polskiego pochodzenia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę 17 listopada, dopełnieniem części oficjalnej był benefis z okazji 90-lecia szkoły, podczas którego z satysfakcją wspominano o pięknych kartach historii szkoły, jej osiągnięciach i zaletach. Mszę świętą celebrował kapelan szkoły ks. Janusz Dymek. Nie zabrakło również wspaniałego tortu urodzinowego dla dostojnej Jubilatki. Przygotowano wystawy: szkoła w obiektywie, na łamach prasy, piórkiem kronikarza. Zaprezentowano całą kolekcję gazetki szkolnej (21 numerów) oraz prace laureatów konkursu jubileuszowego, w kategorii plastycznej, poezji i prozy.

Bankiet jubileuszowy

18 listopada w restauracji Siricos odbył się bankiet jubileuszowy. Uczestniczyło w nim 180 osób. Na uroczystość 90-lecia działalności szkoły licznie przybyli nie tylko rodzice i uczniowie, ale również spore grono absolwentów oraz zaproszeni goście, a wśród nich: biskup diecezji Brooklyn ks. dr Witold Mroziewski, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes terenowa CPSD na Nowy Jork Renata Jujka, dyrektorzy zaprzyjaźnionych polskich szkół oraz przedstawiciele Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Uroczystości jubileuszowe stały się także okazją do przypomnienia tych wszystkich osób, które na przestrzeni 90 lat działalności przyczyniły się do powstania i rozwoju PSD im. Henryka Sienkiewicza. Podziękowania skierowano także do byłych dyrektorów, nauczycieli i działaczy Towarzystwa Oświatowego im. Henryka Sienkiewicza, którzy torowali drogę do obecnych sukcesów szkoły i jej uczniów. Podziękowano również organizacjom polonijnym za współpracę i sponsorom za otwartość i wspieranie działalności szkoły. Podczas jubileuszu uhonorowano dyplomami prezesa CPSD Zarząd Towarzystwa Oświatowego, które sprawuje opiekę prawno-finansową nad szkołą. Nagrodzono i podziękowano obecnej kadrze pedagogicznej, rodzicom i działaczom społecznym. Nie zabrakło też smacznego posiłku i szampańskiej zabawy podczas bankietu. Wydano również pamiątkową księgę i przygotowano jubileuszowe pamiątki dla wszystkich.

PSD im. H. Sienkiewicza z ufnością patrzy w przyszłość i jest głęboko przekonana, że to, co najlepsze, jest jeszcze przed jej uczniami i z niecierpliwością oczekuje 100-lecia działalności.

opol

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com