Nowy Jork

poleć serwis drukuj

90 lat PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie

12-02-2018

Obchody jubileuszu...
Fot. Agata...
Fot. Agata...

„W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość wiodą marzenia” – to hasło, które przyświecało obchodom jubileuszu 90-lecia w Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie.

W duchu polskości

Obchody jubileuszu trwały dwa dni – miały miejsce 17 i 18 listopada. Inaugurując uroczystość, dyrektor placówki Anna Kubicka podkreśliła fakt, że szkoła od 90 lat formuje, obdarza i wychowuje kolejne pokolenia polonijnych dzieci, karmiąc je miłością do ojczyzny, przekazując umiłowanie tradycji i kultury polskiej oraz znajomość języka polskiego i historii. Pani dyrektor w swoim przemówieniu zaznaczyła, że Polska Szkoła Dokształcająca im. Henryka Sienkiewicza nigdy nie była tylko placówką edukacyjną, ale zawsze zwartą społecznością, tworzoną przez kolejne pokolenia uczniów, rodziców, nauczycieli i działaczy społecznych. Obecnie naukę w szkole pobiera ponad 350 uczniów polskiego pochodzenia.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w sobotę 17 listopada, dopełnieniem części oficjalnej był benefis z okazji 90-lecia szkoły, podczas którego z satysfakcją wspominano o pięknych kartach historii szkoły, jej osiągnięciach i zaletach. Mszę świętą celebrował kapelan szkoły ks. Janusz Dymek. Nie zabrakło również wspaniałego tortu urodzinowego dla dostojnej Jubilatki. Przygotowano wystawy: szkoła w obiektywie, na łamach prasy, piórkiem kronikarza. Zaprezentowano całą kolekcję gazetki szkolnej (21 numerów) oraz prace laureatów konkursu jubileuszowego, w kategorii plastycznej, poezji i prozy.

Bankiet jubileuszowy

18 listopada w restauracji Siricos odbył się bankiet jubileuszowy. Uczestniczyło w nim 180 osób. Na uroczystość 90-lecia działalności szkoły licznie przybyli nie tylko rodzice i uczniowie, ale również spore grono absolwentów oraz zaproszeni goście, a wśród nich: biskup diecezji Brooklyn ks. dr Witold Mroziewski, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających dr Dorota Andraka, prezes terenowa CPSD na Nowy Jork Renata Jujka, dyrektorzy zaprzyjaźnionych polskich szkół oraz przedstawiciele Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Uroczystości jubileuszowe stały się także okazją do przypomnienia tych wszystkich osób, które na przestrzeni 90 lat działalności przyczyniły się do powstania i rozwoju PSD im. Henryka Sienkiewicza. Podziękowania skierowano także do byłych dyrektorów, nauczycieli i działaczy Towarzystwa Oświatowego im. Henryka Sienkiewicza, którzy torowali drogę do obecnych sukcesów szkoły i jej uczniów. Podziękowano również organizacjom polonijnym za współpracę i sponsorom za otwartość i wspieranie działalności szkoły. Podczas jubileuszu uhonorowano dyplomami prezesa CPSD Zarząd Towarzystwa Oświatowego, które sprawuje opiekę prawno-finansową nad szkołą. Nagrodzono i podziękowano obecnej kadrze pedagogicznej, rodzicom i działaczom społecznym. Nie zabrakło też smacznego posiłku i szampańskiej zabawy podczas bankietu. Wydano również pamiątkową księgę i przygotowano jubileuszowe pamiątki dla wszystkich.

PSD im. H. Sienkiewicza z ufnością patrzy w przyszłość i jest głęboko przekonana, że to, co najlepsze, jest jeszcze przed jej uczniami i z niecierpliwością oczekuje 100-lecia działalności.

opol

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com