Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Wystawa poświęcona ks. Zdzisławowi Peszkowskiemu w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie

12-02-2018

Honorowi goście...
Uczestnicy wystawy...
Bożena Kamiński –...

W Centrum Polsko-Słowiańskim, przy współpracy z Fundacją „Golgota Wschodu”, a dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018”, realizowany był projekt „Świadek Pamięci i Pojednania”.

Wystawa ma upowszechniać pozytywny wizerunek Polski i Polaków na świecie, na przykładzie postaci ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego herbu Jastrzębiec. Działania w ramach projektu były podejmowane w Nowym Jorku, Londynie i Toronto. Wystawa została przygotowana przez polską fundację „Golgota Wschodu”, która ma swoją siedzibę w Warszawie. Podczas otwarcia wystawy obecny był jej pomysłodawca Marek Różycki oraz wielu gości, a wśród nich harcerze i harcerki.

Harcerskie wspomnienia

Wszystkich gości przywitała Bożena Kamiński – CEO/prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego. – Niezmiernie się cieszę, że w naszej siedzibie możemy pokazać tak wspaniałą wystawę. Dodatkowo pragnę podziękować za zaangażowanie w organizację tego przedsięwzięcia naszemu gościowi z Polski – Markowi Różyckiemu. Cieszy nas również fakt, że podczas otwarcia wystawy obecni są wśród nas przedstawiciele ZHP Świat – powiedziała Bożena Kamiński.

W wystawie udział wzięli między innymi: hm. Maria Bielska, hm. Mariola Adamczyk, hm. Irena Neumann, phm. Luiza Niespor i pwd. Robert Niespor, potem doszli jeszcze pwd. Grażyna Mościcka i pwd. Michał Mościcki. Po przywitaniu gości do mikrofonu została zaproszona hm. Maria Bielska, która przybliżyła wszystkim zebranym postać śp. księdza Zdzisława Peszkowskiego.

Świadek pamięci

Ksiądz Zdzisław Peszkowski urodził się sto lat temu, 23 sierpnia 1918 roku w Sanoku. Z harcerstwem związany był już od dziesiątego roku życia i zawsze z dumą nosił krzyż harcerski. Po zakończeniu wojny studiował w Oksfordzie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Po przyjęciu święceń kapłańskich 5 czerwca 1954 roku został profesorem teologii pastoralnej i literatury języka polskiego w Seminarium św. Cyryla i Metodego oraz w St. Mary’s College.

Z emigracji powrócił do Polski na stałe w 1989 roku i już do końca życia zajmował się sprawą pomordowanych w Katyniu. Jako harcmistrz i Naczelny Kapelan ZHP integrował pokolenia Polaków w imię wartości: Boga, Honoru i Ojczyzny. Zmarł w Warszawie 8 października 2007 roku.

W wychowaniu polskich dzieci na emigracji zawsze kierował się duchem harcerskim i jego zasadami. Było to kluczowe zadanie w przekazaniu tym młodym ludziom polskości i miłości do ojczyzny, szczególnie tak daleko od Polski. Kiedy odprawił mszę nad grobami pomordowanych w Katyniu, dokonał przyrzeczenia, że nie spocznie dopóty, dopóki w tym miejscu nie stanie cmentarz wojskowy i sanktuarium Matki Boskiej Pojednania. Uczestniczył w ekshumacjach – mówiła Bielski. – Ksiądz Peszkowski opowiadał nam, że jak przyjechał do lasu katyńskiego i stanął nad ogólną mogiłą, doznał objawienia. Mówił, że usłyszał głos i miał widzenie, że objawił mu się Bóg i kazał wrócić do Katynia. Był bardzo wzruszony, jak nam opowiadał o tym wydarzeniu. My, harcerze, słuchaliśmy jak zaczarowani. Znaliśmy osobę, która naprawdę rozmawiała z Bogiem – dodała Bielski.

Wezwanie do przebaczenia

Po wyczerpującym wprowadzeniu do wystawy głos zabrał Marek Różycki, który również nawiązał do historii księdza Peszkowskiego i tego, jakim był wspaniałym człowiekiem. – Również znałem osobiście księdza Peszkowskiego. Emanował on ogromną miłością do ludzi i zachęcał wszystkich do tego, aby wybaczali, ale nie zapominali – powiedział Marek Różycki.

Po części oficjalnej wystawy odbyła się prezentacja poszczególnych paneli, na których można było zobaczyć drogę życiową, jaką przebył ksiądz Peszkowski. Wystawa była przygotowana w języku polskim oraz angielskim.

Ag

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com