Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Zakończenie XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku

12-02-2018

Od lewej: Jakub...
Katarzyna Gumpert –...
Zespół Charming...

Finałowy koncert tegorocznego Festiwalu Chopin i Przyjaciele miał miejsce 18 listopada w Weill Recital Hall w Carnegie Hall.

Finałowy koncert

Koncert został zorganizowany dzięki współpracy Fundacji Ars Activa, Chopin Society of Montreal iNew York Dance & Arts Innovations. Organizacje te wspólnie przygotowały ten wspaniały i interesujący muzyczny wieczór, który prowadziła znakomita polska aktorka Liliana Komorowska. Jednym z gości honorowych była Joanna Wronecka, pełniąca funkcję Stałego Przedstawiciela Polski w Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zabrała głos na temat roli kobiet w dzisiejszych czasach.

Za muzyczne przygotowanie tego wspaniałego wieczoru odpowiadała Nadia Monczak, wybitna skrzypaczka, która zaprosiła do udziału w koncercie m.in. Kate Liu – zdobywczynię brązowego medalu na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Kate Liu jest też laureatką prestiżowej nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurka. Pianistka była postrzegana przez wielu jurorów i muzyków jako najbardziej oryginalna artystyczna osobowość konkursu i podbiła serca polskiej publiczności autentycznością gry kompozycji Chopina. Publiczność w Carnegie Hall nagrodziła jej wirtuozerię gromkimi brawami.

Bogaty program

W tym roku festiwalowi goście mieli do wyboru mnóstwo koncertów oraz wystaw. Imprezy w ramach Festiwalu Chopin i Przyjaciele odbywały się w różnych miejscach w metropolii nowojorskiej, między innymi w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Tam w piątek, 16 listopada, miał miejsce wspaniały koncert muzyki współczesnej. Kilka dni później w ramach festiwalu w pięknym budynku Jerome L. Green Science Center odbył się wieczór sztuki Wirtualnej Rzeczywistości. Aby wziąć udział w tym nowatorskim przedsięwzięciu, każdy widz musiał założyć specjalne okulary, które przenosiły widza w świat widziany oczami artysty.

Teatr Panopticum

Natomiast w sobotę, 17 listopada, w Centrum Polsko-Słowiańskim w ramach imprez festiwalowych wystąpił Teatr Panopticum z Lublina i goście. Swój talent artystyczny pokazała Uta Szczerba, która zaprezentowała oryginalne malarstwo – osiem obrazów połączonych zawiasami, które wyglądały jak składająca się książka.

Każdy, kto wybrał się choć na jedną imprezę oferowaną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, miał okazję obcowania ze sztuką przez duże „S”. Dyrektorem artystycznym festiwalu od 20 lat jest Marian Żak. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję za rok.

Opol

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com