Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Zakończenie XX Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku

12-02-2018

Od lewej: Jakub...
Katarzyna Gumpert –...
Zespół Charming...

Finałowy koncert tegorocznego Festiwalu Chopin i Przyjaciele miał miejsce 18 listopada w Weill Recital Hall w Carnegie Hall.

Finałowy koncert

Koncert został zorganizowany dzięki współpracy Fundacji Ars Activa, Chopin Society of Montreal iNew York Dance & Arts Innovations. Organizacje te wspólnie przygotowały ten wspaniały i interesujący muzyczny wieczór, który prowadziła znakomita polska aktorka Liliana Komorowska. Jednym z gości honorowych była Joanna Wronecka, pełniąca funkcję Stałego Przedstawiciela Polski w Organizacji Narodów Zjednoczonych, która zabrała głos na temat roli kobiet w dzisiejszych czasach.

Za muzyczne przygotowanie tego wspaniałego wieczoru odpowiadała Nadia Monczak, wybitna skrzypaczka, która zaprosiła do udziału w koncercie m.in. Kate Liu – zdobywczynię brązowego medalu na 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Kate Liu jest też laureatką prestiżowej nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurka. Pianistka była postrzegana przez wielu jurorów i muzyków jako najbardziej oryginalna artystyczna osobowość konkursu i podbiła serca polskiej publiczności autentycznością gry kompozycji Chopina. Publiczność w Carnegie Hall nagrodziła jej wirtuozerię gromkimi brawami.

Bogaty program

W tym roku festiwalowi goście mieli do wyboru mnóstwo koncertów oraz wystaw. Imprezy w ramach Festiwalu Chopin i Przyjaciele odbywały się w różnych miejscach w metropolii nowojorskiej, między innymi w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Tam w piątek, 16 listopada, miał miejsce wspaniały koncert muzyki współczesnej. Kilka dni później w ramach festiwalu w pięknym budynku Jerome L. Green Science Center odbył się wieczór sztuki Wirtualnej Rzeczywistości. Aby wziąć udział w tym nowatorskim przedsięwzięciu, każdy widz musiał założyć specjalne okulary, które przenosiły widza w świat widziany oczami artysty.

Teatr Panopticum

Natomiast w sobotę, 17 listopada, w Centrum Polsko-Słowiańskim w ramach imprez festiwalowych wystąpił Teatr Panopticum z Lublina i goście. Swój talent artystyczny pokazała Uta Szczerba, która zaprezentowała oryginalne malarstwo – osiem obrazów połączonych zawiasami, które wyglądały jak składająca się książka.

Każdy, kto wybrał się choć na jedną imprezę oferowaną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele, miał okazję obcowania ze sztuką przez duże „S”. Dyrektorem artystycznym festiwalu od 20 lat jest Marian Żak. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję za rok.

Opol

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com