Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Na ekspozycji...

Prace Józefa Czapskiego i Teresy Pągowskiej na wystawie w Nowym Jorku

12-02-2018

W nowojorskiej galerii Green Point Projects do 15 grudnia można zobaczyć wystawę pt. „Returning to New York: Józef Czapski and Teresa Pągowska”, na której prezentowane są prace polskich artystów wypożyczone z prywatnych warszawskich kolekcji.

Na ekspozycji zaprezentowano pięć obrazów olejnych Józefa Czapskiego pochodzących z lat 1968–1983, m.in. „Kawa w galerii” „Martwa natura z owocami” i „Wystawa w Petit Palais” oraz kilkanaście prac Teresy Pągowskiej, które powstały w latach 1970–2006. Są wśród nich oleje „Plaża”, „Marzenie o pustym pokoju” oraz „Guliwer”.

To dwoje dobrych artystów, którzy w pewnym sensie uprawiają figurację skrótową. Nie jest to realizm, lecz malarstwo figuratywne, które operuje skrótem. Skrót ekspresyjny widać u Pągowskiej, a kolorystyczny u Czapskiego. Wydawało mi się, że zestawienie ich jest jakby trochę szermierką – twierdzi kurator wystawy Marek Bartelik.

Wystawa „Returning to New York” nawiązuje do wcześniejszych wizyt artystów w Wielkim Jabłku. Czapski przybył do USA z Francji w roku 1950 m.in. w celu zbierania funduszy na rzecz Instytutu Literackiego Kultury Paryskiej. Pągowska brała udział w wystawie piętnastu polskich malarzy zorganizowanej przez MoMA w roku 1961. Obydwoje artyści otrzymali też nagrody amerykańskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.

W bieżącym roku wydano aż trzy książki po angielsku o Czapskim, w tym jego biografię „Almost Nothing – The 20thCentury Art and Life of Józef Czapski” Erika Karpelesa oraz dwie książki Czapskiego „Inhuman Land: a Wartime Journey through the USSR”, a także „Lost Time:Lectures on Proust in a Soviet Prison camp”. Oficyna wydawnicza New York Review Books (NYRB) przypomniała, że Czapski był oficerem kawalerii podczas I wojny światowej. Został udekorowany za odwagę w wojnie polsko-bolszewickiej. Schwytany przez Niemców po uderzeniu na Polskę we wrześniu 1939 roku, został przekazany przez nich Sowietom jako jeniec wojenny. Z tajemniczych powodów, jak podkreśliła NYRB, nie znalazł się wśród blisko 22 tys. tysięcy polskich obywateli zabitych w Katyniu.

–  Z kolei Teresa Pągowska „była prekursorką tego, co dzisiaj stało się bardzo modne” – zauważa kurator wystawy, nawiązując do tego, że to właśnie polska malarka była jedną z pionierek sztuki ekspresyjnej, figuratywnej, odnosiła się w pewnym sensie do ciała, a szczególnie ciała kobiety.

Nowojorska wystawa jest jedyną okazją, by zobaczyć zgromadzone prace, które będą eksponowane do połowy grudnia. Nie ma ich bowiem w kolekcjach publicznych. Pochodzą ze zbiorów prywatnych w Warszawie.

Galeria Green Point Projects w Nowym Jorku, której dyrektorem jest Sławek Górecki, wyspecjalizowała się w prezentacji polskich malarzy i rzeźbiarzy uprawiających czystą sztukę. Wcześniej można było zobaczyć w niej twórczość m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera oraz Eugeniusza Markowskiego.

wem

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
05-26-2019
Obiad połączony z prezentacją produktów 4 Life Research w Klubie Polonia, Inc.
05-26-2019
Kolejna edycja festiwalu „Polska przez wieki“ w Amerykańskiej Częstochowie
05-26-2019
Piknik w Klubie Polonez
05-26-2019
Pokaz Mody i Talentu w Parafii św. Józefa
05-27-2019
Mecz: Stal Mielec z Polonia Falcon
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com