Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Na ekspozycji...

Prace Józefa Czapskiego i Teresy Pągowskiej na wystawie w Nowym Jorku

12-02-2018

W nowojorskiej galerii Green Point Projects do 15 grudnia można zobaczyć wystawę pt. „Returning to New York: Józef Czapski and Teresa Pągowska”, na której prezentowane są prace polskich artystów wypożyczone z prywatnych warszawskich kolekcji.

Na ekspozycji zaprezentowano pięć obrazów olejnych Józefa Czapskiego pochodzących z lat 1968–1983, m.in. „Kawa w galerii” „Martwa natura z owocami” i „Wystawa w Petit Palais” oraz kilkanaście prac Teresy Pągowskiej, które powstały w latach 1970–2006. Są wśród nich oleje „Plaża”, „Marzenie o pustym pokoju” oraz „Guliwer”.

To dwoje dobrych artystów, którzy w pewnym sensie uprawiają figurację skrótową. Nie jest to realizm, lecz malarstwo figuratywne, które operuje skrótem. Skrót ekspresyjny widać u Pągowskiej, a kolorystyczny u Czapskiego. Wydawało mi się, że zestawienie ich jest jakby trochę szermierką – twierdzi kurator wystawy Marek Bartelik.

Wystawa „Returning to New York” nawiązuje do wcześniejszych wizyt artystów w Wielkim Jabłku. Czapski przybył do USA z Francji w roku 1950 m.in. w celu zbierania funduszy na rzecz Instytutu Literackiego Kultury Paryskiej. Pągowska brała udział w wystawie piętnastu polskich malarzy zorganizowanej przez MoMA w roku 1961. Obydwoje artyści otrzymali też nagrody amerykańskiej Fundacji Alfreda Jurzykowskiego.

W bieżącym roku wydano aż trzy książki po angielsku o Czapskim, w tym jego biografię „Almost Nothing – The 20thCentury Art and Life of Józef Czapski” Erika Karpelesa oraz dwie książki Czapskiego „Inhuman Land: a Wartime Journey through the USSR”, a także „Lost Time:Lectures on Proust in a Soviet Prison camp”. Oficyna wydawnicza New York Review Books (NYRB) przypomniała, że Czapski był oficerem kawalerii podczas I wojny światowej. Został udekorowany za odwagę w wojnie polsko-bolszewickiej. Schwytany przez Niemców po uderzeniu na Polskę we wrześniu 1939 roku, został przekazany przez nich Sowietom jako jeniec wojenny. Z tajemniczych powodów, jak podkreśliła NYRB, nie znalazł się wśród blisko 22 tys. tysięcy polskich obywateli zabitych w Katyniu.

–  Z kolei Teresa Pągowska „była prekursorką tego, co dzisiaj stało się bardzo modne” – zauważa kurator wystawy, nawiązując do tego, że to właśnie polska malarka była jedną z pionierek sztuki ekspresyjnej, figuratywnej, odnosiła się w pewnym sensie do ciała, a szczególnie ciała kobiety.

Nowojorska wystawa jest jedyną okazją, by zobaczyć zgromadzone prace, które będą eksponowane do połowy grudnia. Nie ma ich bowiem w kolekcjach publicznych. Pochodzą ze zbiorów prywatnych w Warszawie.

Galeria Green Point Projects w Nowym Jorku, której dyrektorem jest Sławek Górecki, wyspecjalizowała się w prezentacji polskich malarzy i rzeźbiarzy uprawiających czystą sztukę. Wcześniej można było zobaczyć w niej twórczość m.in. Magdaleny Abakanowicz, Stanisława Fijałkowskiego, Stefana Krygiera oraz Eugeniusza Markowskiego.

wem

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com