Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Witold Pilecki...

Pilecki trafi na Broadway

11-08-2018

11 listopada na najsłynniejszej scenie teatralnej świata zaprezentowany zostanie monodram „The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki”.

Witold Pilecki to polski żołnierz, rotmistrz kawalerii. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku i był współorganizatorem podziemnej Tajnej Organizacji Wojskowej. W 1940 roku sprowokował swoje aresztowanie przez Gestapo i trafił do Auschwitz. Specjalnie dał się złapać, by dla polskiego podziemia zbierać informacje o obozie, w którym przebywał do 1943 roku. Zagrożony dekonspiracją podjął udaną próbę ucieczki. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niemieckiej niewoli. Po zakończeniu II wojny światowej otrzymał przydział do 2. Korpusu Polskiego, wysłano go do Polski, by organizował podziemne struktury antykomunistyczne. Aresztowany 8 maja 1947 roku, torturowany i postawiony przed sądem między innymi pod zarzutem przygotowywania zamachu na życie wysokich funkcjonariuszy bezpieki, został skazany na karę śmierci i stracony 25 maja 1948 roku.

To właśnie jego sylwetkę przedstawia monodram pt. „The Auschwitz Volunteer: Captain Witold Pilecki”, który w ramach największego na świecie Festiwalu Jednego Aktora – UNITED SOLO zostanie zaprezentowany na Broadwayu 11 listopada o godz. 19:30. Reżyserem spektaklu jest Marek Probosz, który także na scenie wcieli się w tytułową postać. Za narrację odpowiedzialna jest Terry Tegnazian, twórczyni wydawnictwa Aquila Polonica. Premiera sztuki wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com