Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Film „Kartka z...

Trwa Festiwal Teatrów Telewizji Polskiej w Nowym Jorku

11-08-2018

W Nowym Jorku trwa prawdziwa uczta dla miłośników teatru, a wszystko to za sprawą Festiwalu Teatrów Telewizji Polskiej.

Gala w konsulacie

22 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku miała miejsce gala otwarcia Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny Maciej Golubiewski, który przywitał gości. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest dr Dariusz Zawiślak, a głównym sponsorem imprezy – Centrum Polsko-Słowiańskie.

Gala rozpoczęła się projekcją spektaklu „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginis-Królikiewicza, który uświetnił swoją obecnością to wydarzenie. Podczas wieczoru dr Jacek Czarnecki z Rady Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego wygłosił referat zatytułowany: „Katyn Massacre: An Open Wound for the Polish Nation”. W uroczystości otwarcia wzięło udział blisko 150 osób.

„Kartka z Powstania” w CP-S

Kolejne festiwalowe wydarzenia miały miejsce w gościnnych progach Centrum Polsko-Słowiańskiego i odbywały się w dniach od 2 do 4 listopada. Festiwalowi goście tuż przed rozpoczęciem festiwalu mogli wziąć udział w światowej premierze filmu „Kartka z Powstania”, który był emitowany w nowoczesnej technologii VR. Takiego filmu o Powstaniu Warszawskim jeszcze nie było! „Kartka z Powstania”, za sprawą technologii VR, pozwala wcielić się widzowi w jednego z uczestników zrywu. Po nałożeniu specjalnych gogli oraz słuchawek każdy widz staje się członkiem oddziału powstańczego. Film trzeba koniecznie zobaczyć siedząc na obrotowych krzesłach i wówczas dookoła widzimy współtowarzyszy walk, którzy wydają nam różne polecenia, gestykulują i patrzą prosto w oczy. „Kartka z Powstania” to pierwsza polska fabularyzowana produkcja historyczna zrealizowana w formacie VR. Cały materiał rejestrowano nawet na 24 kamerach naraz. Według reżysera Tomasza Dobosza, tylko to mogło umożliwić pełny efekt trójwymiarowości oraz obracania obrazu o 360 stopni. Ekipa pracowała nad projektem 2.5 roku po kilka godzin dziennie. Uzyskano łącznie 40 godzin filmu, choć prezentowana wersja trwa tylko 15 minut. Całość powstawała w starych zakładach w Świebodzicach, gdzie na potrzeby produkcji odtworzono warszawskie realia z 1944 r.

Festiwal potrwa do 15 listopada 2018 r. Najważniejsze pokazy zaplanowane zostały w największych ośrodkach polonijnych, m. in. Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie czy Instytucie Piłsudskiego. Wszystkie spektakle zostały przygotowane w polskiej wersji językowej ale z angielskimi napisami, aby zachęcić do udziału w festiwalu również publiczność amerykańską.

AG

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com