Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Film „Kartka z...

Trwa Festiwal Teatrów Telewizji Polskiej w Nowym Jorku

11-08-2018

W Nowym Jorku trwa prawdziwa uczta dla miłośników teatru, a wszystko to za sprawą Festiwalu Teatrów Telewizji Polskiej.

Gala w konsulacie

22 października w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku miała miejsce gala otwarcia Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsul Generalny Maciej Golubiewski, który przywitał gości. Pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu jest dr Dariusz Zawiślak, a głównym sponsorem imprezy – Centrum Polsko-Słowiańskie.

Gala rozpoczęła się projekcją spektaklu „Inspekcja” w reżyserii Jacka Raginis-Królikiewicza, który uświetnił swoją obecnością to wydarzenie. Podczas wieczoru dr Jacek Czarnecki z Rady Dyrektorów Instytutu Piłsudskiego wygłosił referat zatytułowany: „Katyn Massacre: An Open Wound for the Polish Nation”. W uroczystości otwarcia wzięło udział blisko 150 osób.

„Kartka z Powstania” w CP-S

Kolejne festiwalowe wydarzenia miały miejsce w gościnnych progach Centrum Polsko-Słowiańskiego i odbywały się w dniach od 2 do 4 listopada. Festiwalowi goście tuż przed rozpoczęciem festiwalu mogli wziąć udział w światowej premierze filmu „Kartka z Powstania”, który był emitowany w nowoczesnej technologii VR. Takiego filmu o Powstaniu Warszawskim jeszcze nie było! „Kartka z Powstania”, za sprawą technologii VR, pozwala wcielić się widzowi w jednego z uczestników zrywu. Po nałożeniu specjalnych gogli oraz słuchawek każdy widz staje się członkiem oddziału powstańczego. Film trzeba koniecznie zobaczyć siedząc na obrotowych krzesłach i wówczas dookoła widzimy współtowarzyszy walk, którzy wydają nam różne polecenia, gestykulują i patrzą prosto w oczy. „Kartka z Powstania” to pierwsza polska fabularyzowana produkcja historyczna zrealizowana w formacie VR. Cały materiał rejestrowano nawet na 24 kamerach naraz. Według reżysera Tomasza Dobosza, tylko to mogło umożliwić pełny efekt trójwymiarowości oraz obracania obrazu o 360 stopni. Ekipa pracowała nad projektem 2.5 roku po kilka godzin dziennie. Uzyskano łącznie 40 godzin filmu, choć prezentowana wersja trwa tylko 15 minut. Całość powstawała w starych zakładach w Świebodzicach, gdzie na potrzeby produkcji odtworzono warszawskie realia z 1944 r.

Festiwal potrwa do 15 listopada 2018 r. Najważniejsze pokazy zaplanowane zostały w największych ośrodkach polonijnych, m. in. Centrum Polsko-Słowiańskim na Brooklynie czy Instytucie Piłsudskiego. Wszystkie spektakle zostały przygotowane w polskiej wersji językowej ale z angielskimi napisami, aby zachęcić do udziału w festiwalu również publiczność amerykańską.

AG

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com