Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Polsko-Amerykański...

80-lecie Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego

11-08-2018

Od 1938 r. przez taniec i śpiew ludowy Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny promuje polską kulturę na amerykańskich scenach. Swój 80. jubileusz uczci koncertem, który odbędzie się 17 listopada br. o godzinie 19:00, w Fashion Institute of Technology na Manhattanie.

Jubileuszowy koncert

W koncercie z okazji 80-lecia, Polish American Folk Dance Company (PAFDC) zaprezentuje bogaty program. - Część programu to perełki naszego repertuaru, przechodzące z pokolenia na pokolenie takie jak m.in. tańce warszawskie, opoczyńskie, krakowiak, polka czy oberek. Pokażemy też wiele nowości. Zatańczymy kołomajki – energiczny taniec z Beskidu Śląskiego i mazurkę, będzie też premiera Lachów Sądeckich i pięknej suity łowickiej, w ramach której zatańczymy kujawiaka, polkę i oberka łowickiego – mówi Andrzej Buczek dyrektor wykonawczy PAFDC.

Układy do najnowszej części repertuaru ułożył choreograf z Polski Patryk Rutkowski, który w ciągu ostatnich dwóch lat kilkakrotnie przyjeżdżał na Greenpoint by prowadzić warsztaty taneczne z członkami Polish American Folk Dance Company. – Widz, który oglądał nas przez ostatnie lata na scenach nowojorskich będzie miał okazję zobaczyć to, z czego słyniemy, ale też i coś nowego – zapewnia dyrektor grupy.

Na scenie zobaczymy kilka pokoleń PAFDC, bo poloneza zatańczą byli członkowie zespołu, a grupa dziecięca zaprezentuje nową choreografię krakowiaka z Lajkonikiem. W przerwach między tańcami wystąpi działająca przy PAFDC od 18 lat Kapela Ludowa, która zaprezentuje tradycyjne melodie ludowe.

Barwna kultura

Oprócz tańców, muzyki i śpiewu ważnym elementem jubileuszowego koncertu – jak i zresztą wszystkich innych występów Polsko Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego – będą stroje. PAFDC posiada jedną z największych w Ameryce kolekcji strojów ludowych ze wszystkich regionów i podregionów Polski. "Na tę kolekcję pracowało wiele pokoleń. Naszą garderobę budujemy od początku istnienia zespołu, a co parę lat ją odnawiamy. Wszystko są to stroje oryginalne, szyte przez fachowców z Polski" - mówi Andrzej Buczek. Odnawiając garderobę do koncertu z okazji 80-lecia, PAFDC współpracował z firmą Etnoszafa, która uszyła nowe stroje dla zespołu m.in. na podstawie wzorów z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

AAS


Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny działa od 1938 r. Został założony przez Frances Wesolowską-Poplawską, a jego misją od początku było zachowanie i kultywowanie polskiego tańca i kultury narodowej wśród Amerykanów polskiego pochodzenia. Od tego czasu kolejni dyrektorzy zespołu: Stanley Pelc, Daniel Dziadura, Gosia Pawełkiewicz, Mariusz Bernatowicz, a przez ostatnich kilka lat Andrzej Buczek realizują tę misję, powiększając repertuar i dbając o rozwój artystyczny PAFDC. Dziś, Polish American Folk Dance Company, to jeden z najbardziej docenianych amatorskich zespołów folklorystycznych na świecie. Cieszy się renomą i prestiżem wśród Polonii, Amerykanów oraz znawców kultury ludowej.

Przez PAFDC przewinęły się pokolenia polonijnych tancerzy. Jedni dołączali do niego z doświadczeniem tanecznym zdobytym w zespołach ludowych w Polsce, inni uczyli się pierwszych kroków w PAFDC, podczas prób w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie. Wielu tancerzy i tancerek młodego pokolenia, których zobaczymy na scenie 17 listopada tańczy w PAFDC od najmłodszych lat. W zespole nawiązują przyjaźnie, ale też znajdują swoich życiowych partnerów. Jedną z par, która poznała się w zespole są państwo Niemczykowie, którzy na jubileuszowym koncercie poprowadzą poloneza.

Więcej o zespole: www.pafdc.org; www.facebook.com/pafdc/


Koncert z okazji 80-lecia zespołu
17 listopada 2018 r., 7:00 pm
Fashion Institute of Technology
227 W 27th St, New York, New York 10001
Bilety do nabycia w Music Planet na Greenpoincie oraz pafdc.eventbrite.com

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com