Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Polsko-Amerykański...

80-lecie Polsko-Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego

11-08-2018

Od 1938 r. przez taniec i śpiew ludowy Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny promuje polską kulturę na amerykańskich scenach. Swój 80. jubileusz uczci koncertem, który odbędzie się 17 listopada br. o godzinie 19:00, w Fashion Institute of Technology na Manhattanie.

Jubileuszowy koncert

W koncercie z okazji 80-lecia, Polish American Folk Dance Company (PAFDC) zaprezentuje bogaty program. - Część programu to perełki naszego repertuaru, przechodzące z pokolenia na pokolenie takie jak m.in. tańce warszawskie, opoczyńskie, krakowiak, polka czy oberek. Pokażemy też wiele nowości. Zatańczymy kołomajki – energiczny taniec z Beskidu Śląskiego i mazurkę, będzie też premiera Lachów Sądeckich i pięknej suity łowickiej, w ramach której zatańczymy kujawiaka, polkę i oberka łowickiego – mówi Andrzej Buczek dyrektor wykonawczy PAFDC.

Układy do najnowszej części repertuaru ułożył choreograf z Polski Patryk Rutkowski, który w ciągu ostatnich dwóch lat kilkakrotnie przyjeżdżał na Greenpoint by prowadzić warsztaty taneczne z członkami Polish American Folk Dance Company. – Widz, który oglądał nas przez ostatnie lata na scenach nowojorskich będzie miał okazję zobaczyć to, z czego słyniemy, ale też i coś nowego – zapewnia dyrektor grupy.

Na scenie zobaczymy kilka pokoleń PAFDC, bo poloneza zatańczą byli członkowie zespołu, a grupa dziecięca zaprezentuje nową choreografię krakowiaka z Lajkonikiem. W przerwach między tańcami wystąpi działająca przy PAFDC od 18 lat Kapela Ludowa, która zaprezentuje tradycyjne melodie ludowe.

Barwna kultura

Oprócz tańców, muzyki i śpiewu ważnym elementem jubileuszowego koncertu – jak i zresztą wszystkich innych występów Polsko Amerykańskiego Zespołu Folklorystycznego – będą stroje. PAFDC posiada jedną z największych w Ameryce kolekcji strojów ludowych ze wszystkich regionów i podregionów Polski. "Na tę kolekcję pracowało wiele pokoleń. Naszą garderobę budujemy od początku istnienia zespołu, a co parę lat ją odnawiamy. Wszystko są to stroje oryginalne, szyte przez fachowców z Polski" - mówi Andrzej Buczek. Odnawiając garderobę do koncertu z okazji 80-lecia, PAFDC współpracował z firmą Etnoszafa, która uszyła nowe stroje dla zespołu m.in. na podstawie wzorów z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

AAS


Polsko-Amerykański Zespół Folklorystyczny działa od 1938 r. Został założony przez Frances Wesolowską-Poplawską, a jego misją od początku było zachowanie i kultywowanie polskiego tańca i kultury narodowej wśród Amerykanów polskiego pochodzenia. Od tego czasu kolejni dyrektorzy zespołu: Stanley Pelc, Daniel Dziadura, Gosia Pawełkiewicz, Mariusz Bernatowicz, a przez ostatnich kilka lat Andrzej Buczek realizują tę misję, powiększając repertuar i dbając o rozwój artystyczny PAFDC. Dziś, Polish American Folk Dance Company, to jeden z najbardziej docenianych amatorskich zespołów folklorystycznych na świecie. Cieszy się renomą i prestiżem wśród Polonii, Amerykanów oraz znawców kultury ludowej.

Przez PAFDC przewinęły się pokolenia polonijnych tancerzy. Jedni dołączali do niego z doświadczeniem tanecznym zdobytym w zespołach ludowych w Polsce, inni uczyli się pierwszych kroków w PAFDC, podczas prób w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie. Wielu tancerzy i tancerek młodego pokolenia, których zobaczymy na scenie 17 listopada tańczy w PAFDC od najmłodszych lat. W zespole nawiązują przyjaźnie, ale też znajdują swoich życiowych partnerów. Jedną z par, która poznała się w zespole są państwo Niemczykowie, którzy na jubileuszowym koncercie poprowadzą poloneza.

Więcej o zespole: www.pafdc.org; www.facebook.com/pafdc/


Koncert z okazji 80-lecia zespołu
17 listopada 2018 r., 7:00 pm
Fashion Institute of Technology
227 W 27th St, New York, New York 10001
Bilety do nabycia w Music Planet na Greenpoincie oraz pafdc.eventbrite.com

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com