Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Na Greenpoincie uczczono pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki

11-07-2018

W niedzielę, 28 października, w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie odbyły się uroczystości związane z 34. rocznicą męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz ks. M. Sobczak, który przedstawił wiernym postać błogosławionego ks. Jerzego, kładąc nacisk zwłaszcza na jego niezłomną wolę głoszenia prawdy, która tak bardzo nie podobała się ówczesnym polskim władzom.

Po mszy św. wierni w uroczystej procesji przemaszerowali pod pomnik ks. Jerzego, gdzie zgromadzili się mieszkańcy Greenpointu, członkowie Ligi Morskiej oddział Gdynia, harcerki i harcerze, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz delegacje z kwiatami. Przy pomniku odmówiono modlitwę w intencji rychłej kanonizacji ks. Popiełuszki, a następnie złożono u stóp pomnika wiązanki kwiatów. Podczas ceremonii krótkie przemówienia wygłosili: Bożena Kamińska, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Andrzej Kamiński – nowy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej w południowym Nowym Jorku, przedstawiciele ZHP z Hufca Warmia i Hufca Podhale, M. Pająk – prezes nowojorskiego Koła Przyjaciół Fundacji św. Jana Pawła II oraz Stefan Orzech z Kolbuszowej, inicjator i sponsor pomnika bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wykonanego ręcznie z granitu Vanga przez artystów – rzeźbiarzy, państwa Blajerskich, usytuowanego w Kolbuszowej przy kościele Wszystkich Świętych. Tam również znajduje się kilka grudek ziemi z grobu bł. ks. Jerzego na Żoliborzu.

Zbigniew Semczyk, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com