Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Radny Robert Holden...

Nowy Jork uczcił 100-lecie odzyskania niepodległości Polski

11-04-2018

Wielką niespodziankę Polonii, ale także Polakom, sprawili nowojorscy radni. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Rada Miejska Nowego Jorku uchwaliła trzy rezolucje związane z naszą wolnością oraz bohaterami, którzy o nią walczyli, a także wsławili się w obronie Stanów Zjednoczonych.

W środę, 31 października, nowojorscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za zatwierdzeniem trzech propozycji uchwał przygotowanych przez Roberta Holdena, radnego z 30. dystryktu na Queensie, w którym dużą część społeczności stanowią Polacy i Amerykanie mający polskie pochodzenie. Pierwsza z przegłosowanych rezolucji, mająca numer 420, ustanawia 11 listopada jako „Dzień Niepodległości Polski w Nowym Jorku”. Jest to zarazem dzień, w którym w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, co ma związek z zakończeniem 11 listopada 1918 roku pierwszej wojny światowej oraz odzyskaniem niepodległości przez Polskę zniewolonej przez wiele lat przez zaborców. Zgodnie z uchwałą, prócz świętowana 100-lecia naszej niepodległości przez cały Nowy Jork, przy Ratuszu Miejskim dodatkowo pojawią się biało-czerwone flagi.

Druga z zatwierdzonych rezolucji, mająca numer 421, dotyczy gen. Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera, który wsławił się w walkach o wolność zarówno Polski, jak i Ameryki. Podczas oblężenia Savannah odniósł bardzo poważne rany, w wyniku których zmarł 11 października 1779 roku. Właśnie data związana z jego śmiercią została zaproponowana przez Roberta Holdena, inicjatora uchwały, na termin upamiętnienia tego bohatera. Poparli ją pozostali nowojorscy radni i postanowili, że 11 października będzie obchodzony jako „Dzień Kazimierza Pułaskiego w Nowym Jorku”.

Nie zapomniano również o drugim bohaterze dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego, o gen. Tadeuszu Kościuszce, który w Polsce wsławił się m.in. jako przywódca Insurekcji Kościuszkowskiej, natomiast w Stanach Zjednoczonych m.in. jako generał brygady Armii Kontynentalnej i inżynier ds. budowy fortyfikacji, a także silnej twierdzy w West Point. W rezolucji o numerze 422 mówi się także o tym, że gen. Tadeusz Kościuszko w testamencie przeznaczył cały swój amerykański majątek na cele charytatywne związane z uwolnieniem i kształceniem niewolników afroamerykańskich. W jego przypadku na upamiętnienie również wybrano datę śmierci i uchwalono, że 15 października (zmarł w 1817 roku w Szwajcarii) będzie obchodzony jako „Dzień Tadeusza Kościuszki w Nowym Jorku”. W oświadczeniu prasowym przesłanym mediom przez biuro radnego Roberta Holdena nowojorski polityk wyjaśnia, że od dawna ma bardzo bliską więź z Polonią. – Spędziłem dużą część mojego dzieciństwa z Amerykanami mającymi polskie korzenie i zamieszkującymi Queens. Do dzisiaj utrzymuję z nimi bliskie kontakty – oświadczył Robert Holden. „To ważne, że czcimy bezinteresowny wkład Polaków w naszą historię i dziękuję moim kolegom z Rady Miejskiej za poparcie tych rezolucji” – napisał w oświadczeniu prasowym inicjator uchwał honorujących nasz kraj i polsko-amerykańskich bohaterów.

GK

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com