Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Radny Robert Holden...

Nowy Jork uczcił 100-lecie odzyskania niepodległości Polski

11-04-2018

Wielką niespodziankę Polonii, ale także Polakom, sprawili nowojorscy radni. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Rada Miejska Nowego Jorku uchwaliła trzy rezolucje związane z naszą wolnością oraz bohaterami, którzy o nią walczyli, a także wsławili się w obronie Stanów Zjednoczonych.

W środę, 31 października, nowojorscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za zatwierdzeniem trzech propozycji uchwał przygotowanych przez Roberta Holdena, radnego z 30. dystryktu na Queensie, w którym dużą część społeczności stanowią Polacy i Amerykanie mający polskie pochodzenie. Pierwsza z przegłosowanych rezolucji, mająca numer 420, ustanawia 11 listopada jako „Dzień Niepodległości Polski w Nowym Jorku”. Jest to zarazem dzień, w którym w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, co ma związek z zakończeniem 11 listopada 1918 roku pierwszej wojny światowej oraz odzyskaniem niepodległości przez Polskę zniewolonej przez wiele lat przez zaborców. Zgodnie z uchwałą, prócz świętowana 100-lecia naszej niepodległości przez cały Nowy Jork, przy Ratuszu Miejskim dodatkowo pojawią się biało-czerwone flagi.

Druga z zatwierdzonych rezolucji, mająca numer 421, dotyczy gen. Kazimierza Pułaskiego, polsko-amerykańskiego bohatera, który wsławił się w walkach o wolność zarówno Polski, jak i Ameryki. Podczas oblężenia Savannah odniósł bardzo poważne rany, w wyniku których zmarł 11 października 1779 roku. Właśnie data związana z jego śmiercią została zaproponowana przez Roberta Holdena, inicjatora uchwały, na termin upamiętnienia tego bohatera. Poparli ją pozostali nowojorscy radni i postanowili, że 11 października będzie obchodzony jako „Dzień Kazimierza Pułaskiego w Nowym Jorku”.

Nie zapomniano również o drugim bohaterze dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego, o gen. Tadeuszu Kościuszce, który w Polsce wsławił się m.in. jako przywódca Insurekcji Kościuszkowskiej, natomiast w Stanach Zjednoczonych m.in. jako generał brygady Armii Kontynentalnej i inżynier ds. budowy fortyfikacji, a także silnej twierdzy w West Point. W rezolucji o numerze 422 mówi się także o tym, że gen. Tadeusz Kościuszko w testamencie przeznaczył cały swój amerykański majątek na cele charytatywne związane z uwolnieniem i kształceniem niewolników afroamerykańskich. W jego przypadku na upamiętnienie również wybrano datę śmierci i uchwalono, że 15 października (zmarł w 1817 roku w Szwajcarii) będzie obchodzony jako „Dzień Tadeusza Kościuszki w Nowym Jorku”. W oświadczeniu prasowym przesłanym mediom przez biuro radnego Roberta Holdena nowojorski polityk wyjaśnia, że od dawna ma bardzo bliską więź z Polonią. – Spędziłem dużą część mojego dzieciństwa z Amerykanami mającymi polskie korzenie i zamieszkującymi Queens. Do dzisiaj utrzymuję z nimi bliskie kontakty – oświadczył Robert Holden. „To ważne, że czcimy bezinteresowny wkład Polaków w naszą historię i dziękuję moim kolegom z Rady Miejskiej za poparcie tych rezolucji” – napisał w oświadczeniu prasowym inicjator uchwał honorujących nasz kraj i polsko-amerykańskich bohaterów.

GK

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com