Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Festiwal Polskich Teatrów Telewizji w Nowym Jorku

10-11-2018

Z tej informacji będą zadowoleni wszyscy wielbiciele dobrej polskiej sztuki. Jesienią w Nowym Jorku odbędzie się Festiwal Polskich Teatrów Telewizji. Patronat nad impreza objął Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, we współpracy z: Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku, Instytutem Piłsudskiego w Ameryce, Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w USA, Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Polską Fundacją Kulturalną w New Jersey. Organizatorem wydarzenia są: Miramey.com – dystrybutor kontentu audiowizualnego, Marta Rybicka – prezes zarządu, producent festiwalu, natomiast dyrektorem Festiwalu jest dr Dariusz Zawiślak, kurator projektu „Poland I Told You So!”.

Promocja Polski

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną polskie spektakle powstałe w Agencji Kreacji Teatru Telewizji TVP S.A. Główną nagrodą Festiwalu będzie Grand Prix dla reżysera oraz dwie nagrody aktorskie dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora.

Gala otwarcia festiwalu odbędzie się 22 października o godz. 19:00 w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, a także dzień później, w Waszyngtonie, pod patronatem ambasadora RP prof. Piotra Wilczka. Festiwal zainauguruje spektakl „Inspekcja”. Festiwal potrwa do 15 listopada.

Podczas festiwalu będziemy promować Polskę. Nasze działania będą miały charakter innowacyjny, inspirujący, otwarty i przyjazny. Podejmowane tematy i metody ich komunikacji będą kreatywne i niestandardowe. Zarówno w sposobie myślenia, jak i skutecznego odpowiedzialnego wdrażania. Wychodząc w świat z życzliwym przesłaniem opartym na dziedzictwie i bogatej chrześcijańskiej tradycji narodu polskiego – zapowiada Dariusz Zawiślak. Dodatkowo podczas festiwalu pomysłodawcy przedsięwzięcia będą upowszechniać wiedzę o Polsce, jej historii, kulturze, życiu społecznym oraz potencjale naukowym i gospodarczym. – W latach 2018 i 2019 ważne jest zwrócenie uwagi na historyczne wydarzenie, jakim jest 100-lecie odzyskania niepodległości Polski oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych z USA – dodaje Zawiślak.

Kreatywna przestrzeń

Organizatorzy chcą docelowo stworzyć polską przestrzeń kreatywną, która wpisze się na stałe w krajobraz Nowego Jorku oraz będzie służyć podtrzymaniu dobrych realizacji z współorganizatorami wydarzeń celem realizacji kolejnych wspólnych projektów. – Zależy nam na utrzymaniu dotychczasowych odbiorców oraz na intensywnym angażowaniu kolejnych poprzez utworzenie trwałej sieci powiązań instytucjonalnych, biznesowych i społecznych – twierdzi Dariusz Zawiślak.

W ramach festiwalu odbędzie się specjalny pokaz spektaklu teatru telewizji „Totus Tuus”, upamiętniająca 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, zorganizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zaproszeni zostaną dyplomaci, hierarchowie kościelni oraz wybrani dziennikarze, odbędą się również pokazy w kościołach katolickich w Nowym Jorku, New Jersey i Illinois. Dodatkowo we współpracy z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce odbędą się pokazy wybranych tytułów poprzedzone wprowadzeniem nauczycieli w szkołach w stanie Nowy Jork (terminy w trakcie uzgadniania).

opr. AGRA


Spektakle konkursowe:

1. Wojciech Tomczyk „Marszałek” – reż. Krzysztof Lang

2. Aleksander Fredro „Pan Jowialski” – reż. Artur Żmijewski

3. Józef Tischner, Wanda Czubernatowa „Wariacje Tischnerowskie” – reż. Artur Więcek

4. Robert Talarczyk „Wujek '81. Czarna ballada” – reż. Robert Talarczyk

5. Anna Bojarska „Lekcja Polskiego” – reż. Mariusz Malec

6. Karol Wojtyła „Brat naszego Boga” – reż. Paweł Woldan

7. Paweł Woldan „Totus Tuus” – reż. Paweł Woldan

8. Marek Kochan „Rio” – reż. Redbad Klijnstra

9. Ewa Kaim, Włodzimierz Szturc „Do dna” – reż. Ewa Kaim

10. Grzegorz Królikiewicz, Jacek Raginis-Królikiewicz „Inspekcja” – reż. Jacek Raginis-Królikiewicz

11. Na podstawie książki Piotra Witta pt. „Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie” – „Fryderyk” – reż. Agnieszka Lipiec-Wróbewska


22 października (poniedziałek)
Gala otwarcia festiwalu z udziałem reżysera pod patronatem konsula generalnego RP w NY.
„INSPEKCJA” – godz. 19.00

2 listopada (piątek)
Centrum Polsko-Słowiańskie – Brooklyn
„PAN JOWIALSKI” – godz. 19.00 – spektakl dla widzów i zaproszonych gości

3 listopada (sobota)
Centrum Polsko-Słowiańskie – Brooklyn
„WUJEK ‘81” godz. 10.30
Spektakl dla młodzieży
Warsztaty dla dzieci i dorosłych
Spotkania z aktorami
Konsultacje godz. 12.00-16.00
„RIO” – godz. 16.00
„DO DNA” – godz. 18.00

4 listopada (niedziela)
Centrum Polsko-Słowiańskie – Brooklyn
Warsztaty dla dzieci i dorosłych
Spotkania z aktorami
Konsultacje godz. 12.00-16.00
„BRAT NASZEGO BOGA” – godz. 16.00
„WARIACJE TISCHNEROWSKIE” – godz. 18.00

9 listopada (piątek)
Instytut Piłsudskiego – Brooklyn
„MARSZAŁEK” – godz. 18.30
Zpektakl akademicki, wprowadzenie dr Iwona D. Korga

10 listopada (sobota)
Instytut Piłsudskiego – Brooklyn
„LEKCJA POLSKIEGO” – godz. 10.30
Spektakl akademicki, wprowadzenie dr Iwona D. Korga

13 listopada (wtorek)
Instytut Piłsudskiego – Brooklyn
„MARSZAŁEK” – godz. 18.00
Spektakl dla zaproszonych gości

15 listopada (czwartek)
Uroczyste zakończenie festiwalu oraz ceremonia ogłoszenia laureatów

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com