Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Doroczny festiwal na Ridgewood

09-10-2018

Doroczny uliczny...
Tegoroczna edycja...
Kandydujący na...

Mimo niesprzyjającej pogody po raz kolejny na dorocznym festiwalu na Fresh Pond Road w dzielnicy Ridgewood na Queensie pojawiły się tłumy mieszkańców. Impreza tradycyjnie była organizowana przez Federazione Italo-Americana di Brooklyn and Queens, ale jak zawsze licznie wzięły w niej udział różne nacje zamieszkujące Ridgewood, w tym także nasi rodacy. Były również polskie stoiska.

Od wielu lat na początku września na jednej z najbardziej popularnych arterii handlowych – Fresh Pond Road – organizowana jest duża, kilkudniowa impreza uliczna. W tym roku miała ona miejsce po raz 25. i odbyła się w sobotę oraz niedzielę 8 i 9 września. Do niedawna był to jednak czterodniowy festiwal, podczas którego mieszkańcy Ridgewood wspólnie świętowali, bawili się i promowali swoją kulturę oraz narodowe i regionalne potrawy.

Tegoroczna edycja imprezy odbyła się na całkowicie wyłączonym z ruchu odcinku Fresh Pond Road, pomiędzy Palmetto Street i Menahan Street. Po obu stronach ulicy rozlokowane były stragany z różnymi pamiątkami, wyrobami rękodzielniczymi i jubilerskimi, a przede wszystkim z jedzeniem z różnych zakątków świata oraz zabawkami i słodyczami dla dzieci. Było także wiele różnych atrakcji dla najmłodszych w postaci różnorakich karuzel, zjeżdżalni oraz dmuchanych budowli (zamków i domków) do skakania. Niestety w drugim dniu festiwalu (w niedzielę), ze względu na padający deszcz, atrakcje dla najmłodszych cieszyły się zdecydowanie mniejszym powodzeniem niż dzień wcześniej, ale nie oznacza to, że nie było chętnych do wspólnej zabawy.

Ludzie, niektórzy nawet pod parasolami, odwiedzali poszczególne stoiska, próbowali i poznawali smaki kuchni z całego świata, a nawet tańczyli w rytm muzyki prezentowanej przez DJ-a. Wśród wystawców można było zobaczyć także polski „food truck”, czyli stoisko na kółkach z dużymi napisami „Polish kielbasa on Wheel” oraz „Crepe You!”. Jak łatwo się domyślić, można tam było kupić i spróbować polskich kiełbasek oraz karkówki z rożna, a także naleśników z owocami, bitą śmietaną oraz czekoladą. Jak się okazało, w kolejce po te przysmaki ustawiali się nie tylko Polacy, ale również przedstawiciele wielu innych grup etnicznych.

Poza tym swoje stoisko promocyjno-agitacyjne miał mec. Sławomir Platta kandydujący w najbliższych wyborach na stanowisko nowojorskiego senatora. Można tam było dowiedzieć się wielu rzeczy na temat polskiego kandydata, otrzymać ulotki z informacjami dotyczącymi jego programu wyborczego oraz różne gadżety i upominki dla dzieci. Na stoisku tym osobiście gościł również mec. Sławomir Platta, który chętnie rozmawiał z uczestnikami imprezy. Chętnych do dyskusji o lokalnych problemach nie brakowało, podobnie jak osób, które chciały z nim tylko zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie lub uścisnąć jego dłoń. Co jakiś czas mec. Sławomir Platta przechadzał się pomiędzy różnymi stoiskami i również chętnie odpowiadał na pytania uczestników festiwalu.

BN

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com