Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Beata Szczech z...

Marszałek Copiague 2018 Beata Szczech zaprasza Polonię do udziału w Paradzie Pułaskiego

09-09-2018

Polonię z Long Island podczas Parady Pułaskiego na Manhattanie poprowadzi Beata Szczech. W rozmowie z „Białym Orłem” pani Beata opowiada o tym, jak udaje jej się godzić życie zawodowe, rodzinne i pracę społecznika.

Co dla Pani znaczy funkcja marszałka Copiague?

Moim zdaniem bycie marszałkiem dla każdego nominowanego na tę funkcję jest ogromnym wyróżnieniem polonijnym. Marszałkowie z reguły są osobami od lat działającymi na rzecz Polonii. Osobiście byłam bardzo zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że to właśnie ja poprowadzę Polonię z Copiague podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. Byłam zaskoczona, a jednocześnie czułam się bardzo wyróżniona i dziękuję wszystkim, którzy mnie wybrali, a szczególnie mojej rodzinie za wsparcie i wielką pomoc, jaką okazują mi każdego zwykłego dnia.

Jak zamierza Pani zachęcić rodaków do udziału w tym manifeście polskości na Manhattanie?

Miano Marszałka Copiague 2018 jest to wielka odpowiedzialność, a zarazem zaszczyt. Oczywiście to wielkie wydarzenie będę reklamować poprzez media, spotkania, pracuję w Polskiej Szkole w Copiague, gdzie mam styczność z licznym gronem Polonii i mam nadzieję, że – jak co roku – nie zawiedziemy i będziemy wspólnie i wielką grupą reprezentować polską społeczność z Long Island.

Z zawodu jest Pani nauczycielką, ale udziela się Pani też społecznie w wielu akcjach, m.in. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na Long Island, podczas licznych balów charytatywnych w Copiague, kampanii czytelniczej „Cała Polonia czyta dzieciom”. Jak znajduje Pani czas na to wszystko?

Praca w polskiej szkole oraz w organizacji Polonia of Long Island, Inc. dała mi wiele możliwości, poznałam wielu wspaniałych ludzi, dzięki temu rozbudziła się we mnie chęć pomocy innym. Jak się lubi swoją pracę i ma się wspaniałych ludzi wokół siebie, to skrzydła same rosną.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że trudno zmobilizować młodych ludzi do działania. Jak zatem wychować młode pokolenie w duchu patriotycznym?

Podczas swojej pracy wpajam zawsze młodzieży patriotyzm. Sama jestem patriotką, mam dwie ojczyzny, ale w moim domu obowiązującym językiem jest język polski. To, że jesteśmy Polakami, nikomu z naszych znajomych nie jest obce. Wiem z doświadczenia, że tak naprawdę to najwięcej od nas – rodziców – zależy, aby utrzymać polskie korzenie i przekazać nasze dziedzictwo kolejnym pokoleniom. W naszej rodzinie wraz z mężem bardzo pielęgnujemy polskość i mam nadzieję, że to samo będą robiły nasze dzieci, kiedy dorosną.

Od kiedy Pani przebywa w USA?

Do USA przylecieliśmy wraz z rodziną w 1991 roku razem z 3-letnią wówczas córką Malwiną, po 4 latach urodził nam się syn Kevin. Zaczęliśmy się wahać: zostać czy wracać do Polski? Wyjechałam do Polski, ale wróciłam. A teraz, po tych wszystkich latach, jestem dumna z siebie i mojej rodziny, że na nowo mogliśmy się wszyscy odnaleźć, ciężko pracując chłonęliśmy wszystko po drodze, krok po kroku zdobywając dobre i złe doświadczenia, ale tym razem już nie było wahania, wiedzieliśmy, że tylko dobra wola i wsparcie drugiej osoby jest gwarancją na spełnienie marzeń. Doceniliśmy fakt, że w USA jest potencjał na to, żeby cieszyć się życiem tak na 100%.

Gdzie lubi Pani spędzać wolny czas?

Wolny czas… mam go niewiele (uśmiech). Uwielbiam swój dom, lubię w nim przebywać i chyba w nim czuję się najlepiej. Kocham ludzi, więc życie bez przyjaciół jest niczym, cieszę się, że ich mam.

Czy na koniec rozmowy zechciałaby Pani zachęcić Polonię do udziału w Paradzie Pułaskiego?

Oczywiście! Kochani, jako Marszałek Copiague 2018 zapraszam Was wszystkich, gdziekolwiek jesteście i skąd pochodzicie, 7 października bądźcie z nami i maszerujmy wspólnie podczas Parady Pułaskiego. To nasz wielki dzień, a bycie tego dnia na Paradzie Pułaskiego jest naszym polskim obowiązkiem. Zapraszam wszystkich do biało-czerwonego marszu na 5. Alei na Manhattanie!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com