Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Beata Szczech z...

Marszałek Copiague 2018 Beata Szczech zaprasza Polonię do udziału w Paradzie Pułaskiego

09-09-2018

Polonię z Long Island podczas Parady Pułaskiego na Manhattanie poprowadzi Beata Szczech. W rozmowie z „Białym Orłem” pani Beata opowiada o tym, jak udaje jej się godzić życie zawodowe, rodzinne i pracę społecznika.

Co dla Pani znaczy funkcja marszałka Copiague?

Moim zdaniem bycie marszałkiem dla każdego nominowanego na tę funkcję jest ogromnym wyróżnieniem polonijnym. Marszałkowie z reguły są osobami od lat działającymi na rzecz Polonii. Osobiście byłam bardzo zaskoczona, kiedy dowiedziałam się, że to właśnie ja poprowadzę Polonię z Copiague podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. Byłam zaskoczona, a jednocześnie czułam się bardzo wyróżniona i dziękuję wszystkim, którzy mnie wybrali, a szczególnie mojej rodzinie za wsparcie i wielką pomoc, jaką okazują mi każdego zwykłego dnia.

Jak zamierza Pani zachęcić rodaków do udziału w tym manifeście polskości na Manhattanie?

Miano Marszałka Copiague 2018 jest to wielka odpowiedzialność, a zarazem zaszczyt. Oczywiście to wielkie wydarzenie będę reklamować poprzez media, spotkania, pracuję w Polskiej Szkole w Copiague, gdzie mam styczność z licznym gronem Polonii i mam nadzieję, że – jak co roku – nie zawiedziemy i będziemy wspólnie i wielką grupą reprezentować polską społeczność z Long Island.

Z zawodu jest Pani nauczycielką, ale udziela się Pani też społecznie w wielu akcjach, m.in. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na Long Island, podczas licznych balów charytatywnych w Copiague, kampanii czytelniczej „Cała Polonia czyta dzieciom”. Jak znajduje Pani czas na to wszystko?

Praca w polskiej szkole oraz w organizacji Polonia of Long Island, Inc. dała mi wiele możliwości, poznałam wielu wspaniałych ludzi, dzięki temu rozbudziła się we mnie chęć pomocy innym. Jak się lubi swoją pracę i ma się wspaniałych ludzi wokół siebie, to skrzydła same rosną.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że trudno zmobilizować młodych ludzi do działania. Jak zatem wychować młode pokolenie w duchu patriotycznym?

Podczas swojej pracy wpajam zawsze młodzieży patriotyzm. Sama jestem patriotką, mam dwie ojczyzny, ale w moim domu obowiązującym językiem jest język polski. To, że jesteśmy Polakami, nikomu z naszych znajomych nie jest obce. Wiem z doświadczenia, że tak naprawdę to najwięcej od nas – rodziców – zależy, aby utrzymać polskie korzenie i przekazać nasze dziedzictwo kolejnym pokoleniom. W naszej rodzinie wraz z mężem bardzo pielęgnujemy polskość i mam nadzieję, że to samo będą robiły nasze dzieci, kiedy dorosną.

Od kiedy Pani przebywa w USA?

Do USA przylecieliśmy wraz z rodziną w 1991 roku razem z 3-letnią wówczas córką Malwiną, po 4 latach urodził nam się syn Kevin. Zaczęliśmy się wahać: zostać czy wracać do Polski? Wyjechałam do Polski, ale wróciłam. A teraz, po tych wszystkich latach, jestem dumna z siebie i mojej rodziny, że na nowo mogliśmy się wszyscy odnaleźć, ciężko pracując chłonęliśmy wszystko po drodze, krok po kroku zdobywając dobre i złe doświadczenia, ale tym razem już nie było wahania, wiedzieliśmy, że tylko dobra wola i wsparcie drugiej osoby jest gwarancją na spełnienie marzeń. Doceniliśmy fakt, że w USA jest potencjał na to, żeby cieszyć się życiem tak na 100%.

Gdzie lubi Pani spędzać wolny czas?

Wolny czas… mam go niewiele (uśmiech). Uwielbiam swój dom, lubię w nim przebywać i chyba w nim czuję się najlepiej. Kocham ludzi, więc życie bez przyjaciół jest niczym, cieszę się, że ich mam.

Czy na koniec rozmowy zechciałaby Pani zachęcić Polonię do udziału w Paradzie Pułaskiego?

Oczywiście! Kochani, jako Marszałek Copiague 2018 zapraszam Was wszystkich, gdziekolwiek jesteście i skąd pochodzicie, 7 października bądźcie z nami i maszerujmy wspólnie podczas Parady Pułaskiego. To nasz wielki dzień, a bycie tego dnia na Paradzie Pułaskiego jest naszym polskim obowiązkiem. Zapraszam wszystkich do biało-czerwonego marszu na 5. Alei na Manhattanie!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

wróć

Fotorelacje

Polskie Dni w Lake Compounce

8 czerwca rozpoczęły się dwudniowe obchody Polskich Dni w Lake Compounce w Bristolu, które już cyklicznie są organizowane co roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Fot. Asha Lassen

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com