Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Pomimo iż Polonia w...

Polski weekend w Buffalo

08-01-2018

Druga amerykańska edycja konferencji 60. milionów, uroczysty bankiet, 80. doroczna Parada Pułaskiego oraz wodospad Niagara podświetlony na biało-czerwono – to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się w weekend 21-22 lipca w położnym przy kanadyjskiej granicy mieście Buffalo, NY.

Polonijne wydarzenia zgromadziły nie tylko lokalną Polonię, której liczbę szacuje się na 350,000, ale również lokalnych polityków, przedstawicieli polskiego rządu, polskich dyplomatów oraz działaczy polonijnych z różnych stron kraju. Wśród uczestników znaleźli się m.in. pełnomocnik premiera RP ds. dialogu międzynarodowego i senator RP Anna Maria Anders, konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, konsulowie honorowi: Lady Blanka Rosenstiel z Florydy oraz Darek Barcikowski z Connecticut, dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby oraz rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT Adrian Kubicki.

Kongres 60. milionów

Trwający cały dzień Kongres 60. milionów, który odbył się w sobotę 21 lipca, był już drugą edycją tego przedsięwzięcia, mającego na celu budować kapitał ponad 60 milionów Polaków rozsianych po całym świecie. Pierwsza edycja konferencji miała miejsce w Miami w lutym br., a już pod koniec sierpnia odbędzie się jej polska edycja w Rzeszowie. Program konferencji składał się z czterech paneli, poświęconych tematom takim jak: możliwość inwestowania w zachodniej części stanu Nowy Jork, potencjał polityczny oraz biznesowy 10-milionowej Polonii w USA, rola kobiet w budowaniu silniejszej Polonii oraz handel między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Konferencję otworzył senator stanowy Timothy Kennedy, pojawił się na niej również kongresman Brian Higgins.

Głównym organizatorem Kongresu 60. milionów był Grzegorz Fryc. – Spotkania w ramach inicjatywy Kongres 60. milionów organizowane są w celu integracji polonijnych środowisk biznesowych – tłumaczył Grzegorz Fryc, dodając że Polonia ma jeszcze wiele do zrobienia, aby móc współpracować ze sobą i wzajemnie wspierać się tak, jak inne grupy etniczne w USA. – Siła Polonii jest niewykorzystana. Jesteśmy grupą, która ma potencjał wpływać na lokalną bądź globalną ekonomię, na politykę tego kraju i te spotkania służą właśnie temu, aby budować i lepiej wykorzystać ten kapitał – mówił Grzegorz Fryc.

Potencjał Polonii

Jednym z tematów podjętych podczas konferencji był wizerunek Polski oraz to, czy amerykańska, anglojęzyczna Polonia ma dziś świadomość, jak zmieniła się ojczyzna ich dziadków i pradziadków. – Dzisiejszą Polskę trzeba po prostu zobaczyć na własne oczy – mówiła podczas jednego z paneli Lady Blanka Rosenstiel. – Polska zyskałaby na tym, jeżeli rocznie można byłoby wysłać stu wybitnych studentów polskiego pochodzenia, aby na własne oczy zobaczyli i poznali nasz kraj – argumentowała działaczka polonijna z Florydy, deklarując, że jeżeli znajdą się osoby, które wsparłyby finansowo taką inicjatywę, sama przekaże na ten cel 10 tysięcy dolarów.

O braku silnego lobby polskiego w Waszyngtonie mówił działacz polityczny Matthew Tyrmand: „Pomimo że nasze wpływy polityczne są ograniczone w stolicy kraju, warto zwrócić uwagę na fakt, że Polonia jednak głosuje. Jestem przekonany, że głos Polonii miał ogromne znaczenie w tak zwanych „swing states” podczas ostatnich wyborów prezydenckich i wierzę, że świadomi tego są zarówno politycy, jak i sam prezydent Trump.”

Sporą sensację wywołała obecność rzecznika Polskich Linii Lotniczych LOT oraz informacja, że istnieje możliwość uruchomienia połączenia między Buffalo a Warszawą. Obecnie lotnisko w Buffalo nie oferuje żadnych międzynarodowych polaczeń. – Myślę, że LOT byłby otwarty na uruchomienie kolejnych transatlantyckich połączeń, ale jedną z głównych przeszkód nadal jest konieczność ubiegania się o wizy przez Polaków podróżujących do USA – powiedział Adrian Kubicki. O konieczności zniesienia wiz dla Polaków mówił też senator Kennedy.

Nagrody dla zasłużonych

Jeszcze tego samego wieczoru w Samuel’s Grande Manor odbył się uroczysty bal z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas którego wyróżnieni zostali Joseph Mikołaj Rej, Jr., młody działacz polonijny z Buffalo, który otrzymał nagrodę Polaka Roku, Lady Blanka Rosenstiel – konsul honorowy RP na Florydzie, filantropka i założycielka Centrum Kultury Polskiej oraz Fundacji Chopinowskiej – która nagrodzona została za dorobek i całokształt pracy na rzecz kultury polskiej oraz aktorka polskiego pochodzenia Loretta Swift, która przyjęła nagrodę Polsko-Amerykańskiej Ikony.

80. Parada Pułaskiego

Tuż przed północą pobliski wodospad Niagara podświetlony został na biało-czerwono z okazji 100-lecia niepodległości Polski. W takich samach barwach zaświeciły się niektóre z najwyższych budynków w centrum Buffalo.

Pomimo iż Polonia w tej części Nowego Jorku jest w większości angielskojęzyczna, może się ona poszczycić bogatym dziedzictwem i historią. To właśnie tu powstał Kongres Polonii Amerykańskiej, a do dziś działają tu liczne polonijne organizacje, ukazuje się polonijny tygodnik i odbywają się polonijne imprezy, takie jak Parada Pułaskiego, która przeszła główną ulicą miasta Cheektowaga w niedzielę 22 lipca. W parku w centrum miasta przez 3 dni odbywał się polonijny festiwal. – Ci Amerykanie polskiego pokolenia, choć nie mówią już po polsku, są ogromnymi patriotami! Jestem pod wrażeniem tego, jak bliska jest im Polska, polska kultura i historia – powiedziała senator Anna Maria Anders. Niewątpliwym symbolem uznania dla lokalnej Polonii było pojawienie się w Buffalo podczas tego wyjątkowego weekendu tylu polskich i polonijnych dygnitarzy.

Darek Barcikowski


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,956.html

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com