Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Alicja Tunk Konsul Alicja Tunk...

Konsul Alicja Tunk wraca do Polski

07-29-2018

Po pięciu latach pracy w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku swoją misję zakończyła konsul Alicja Tunk. Ta doskonale znana i lubiana w środowisku polonijnym przedstawicielka polskiego rządu wraca do kraju i nadal pozostanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Swoją nowojorską służbę zakończyła w piątek 27 lipca. Jej oficjalne pożegnanie miało miejsce podczas ostatniego spotkania Polonijnej Rady Konsultacyjnej, które odbyło się w środę 25 lipca. Również wtedy członkowie tego gremium mieli okazję poznać jej następcę, którym jest konsul Kamil Henne.

Konsul Alicja Tunk swoją misję publiczną w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku pełniła od 2013 roku. Spędziła na tej placówce pięć lat, o rok więcej niż to ma zwykle miejsce w przypadku większości konsulów. Był to zarazem pierwszy konsulat, w którym pełniła funkcję dyplomatyczną. Wcześniej pracowała w Departamencie Koordynacji Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Po decyzji Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, dotyczącej połączenia tej instytucji z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i zakończeniu prezydencji, trafiła do Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą. Następnie, widząc ogłoszenie o wakacie w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, postanowiła spróbować swoich sił na stanowisku konsula i podjęła się tego wyzwania. Misję tę rozpoczęła na stanowisku wicekonsula, następnie awansowała na zastępcę kierownika placówki i kierownika Referatu Dyplomacji Publicznej i Współpracy z Polonią.

W swojej pracy dyplomatycznej konsul Alicja Tunk miała bardzo duży kontakt z Polonią i to zarówno dotyczący spraw kulturalnych i społecznych, jak również związanych z pośredniczeniem w kontaktach z polskimi instytucjami i urzędami w naszym kraju. Jak twierdzi, przyjechała do Nowego Jorku, by realizować zadania Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz nieść pomoc Polonii, aby mogła odnaleźć się i zrozumieć stale zmieniającą się i rozwijającą Polskę. Jej zadaniem było również dzielenie się wiedzą m.in. dotyczącą zdobywania funduszy na projekty polonijne.

We wszystko, co robiła, wkładała swoje serce, przez co bardzo szybko zyskiwała sobie sympatię i uznanie wśród Polonii. Do swoich największych sukcesów, które – jak podkreśla – możliwe były do osiągnięcia tylko dzięki współpracy wielu pracowników konsulatu i działaczy polonijnych, zalicza m.in.: utworzenie i rozwój nagrody Meritorious Student Award, uruchomienie i rozwój Polish Dual Language Program w szkole publicznej P.S. 34 na Greenpoincie, utworzenie Little Poland Gallery podczas Dumbo Arts Festival, organizację dwudniowej konferencji o królu Władysławie Jagielle z okazji ponownego odsłonięcia jego odrestaurowanego pomnika w Parku Centralnym, wystawienie sztuk teatralnych „Princess Ivona” oraz „Trash story”, pokaz mody Polish Fashion Week oraz akcję promującą postawę Jana Karskiego #KarskiNYC. Oczywiście to tylko kilka z wielu projektów, w które zaangażowana była konsul Alicja Tunk.

Opuszcza ona Nowy Jork z nadzieją, że prywatnie będzie miała okazję często odwiedzać to miasto, ponieważ pozostawia tutaj wielu przyjaciół i znajomych, a poza tym zakochała się w jego klimacie. Czas spędzony w Nowym Jorku – jak twierdzi – będzie wspominała z radością i ogromną satysfakcją. Również w jej pamięci pozostanie dobre zdanie o Polonii, wśród której spotkała wielu ludzi oddanych Polsce i zaangażowanych w jej promocję, m.in. od strony kulturalnej, historycznej, biznesowej i edukacyjnej.

Konsul zajmująca się sprawami polonijnymi zauważyła także, że czasami wśród polskiej diaspory panuje dosyć duża różnica zdań, ale z reguły potrafi ona dochodzić do konsensusu, choć bywają przypadki, że jest on trudny do osiągnięcia.

„Kończąc moją prawie pięcioletnią misję, dziękuję za owocną współpracę, a przede wszystkim za liczne rozmowy i otwartość, która umożliwiła mi poznanie wyzwań, jakie podejmują Polacy i Polonia amerykańska w nowojorskim okręgu konsularnym. Wracam do Polski z radością i ogromną satysfakcją” – napisała konsul Alicja Tunk w pożegnalnym oświadczeniu wysłanym do osób, z którymi współpracowała. „Będę bardzo miło wspominać czas pracy w Nowym Jorku” – dodała na zakończenie.

Po powrocie do kraju i przejęciu nowych obowiązków w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Alicja Tunk będzie pracowała w Departamencie Współpracy Rozwojowej, który zajmuje się współpracą z polskimi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi, partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi, dotyczącymi współpracy rozwojowej i pomocy humanitarnej.

BNW

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com