Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Waldemar Piasecki Waldemar Piasecki...

W Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie odbyło się spotkanie z autorem biografii Jana Karskiego

07-29-2018

W czwartek 26 lipca odbyła się prezentacja książki „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Jana Karskiego, natomiast pomieszczenie, w którym odbyło się spotkanie, udostępniło Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie.

Tego wieczoru w CP-S obecni byli przedstawiciele organizacji polonijnych i mieszkańcy Nowego Jorku, którzy chcieli osobiście poznać autora powstającej trylogii o Janie Karskim. Spotkanie otworzyła Bożena Kamiński – dyrektor wykonawczy oraz prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego. Wśród gości, którzy przyszli na spotkanie, byli między innymi przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Iwona Korga – dyrektor wykonawczy Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz członkowie rady dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego.

W pierwszej części spotkania autor trylogii opowiedział o tym, jak powstawała książka o Janie Karskim. – Chciałem, aby to nie była monografia naukowa, dlatego nadałem jej formę reportażu historycznego. Książki powstały na podstawie tego, co Jan Karski sam opowiadał mi podczas spotkań – powiedział Waldemar Piasecki. W drugiej części spotkania został wyświetlony film o Janie Karskim „Moja Misja”, a tuż po nim osoby, które kupiły podczas spotkania książkę, otrzymały autograf autora.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Inicjatorem całego przedsięwzięcia było Towarzystwo Jana Karskiego w Lublinie. Kulminacją i podsumowaniem obchodów jest wydanie biografii bohatera – „Jan Karski. Jedno życie” autorstwa Waldemara Piaseckiego.

AGRA


Waldemar Piasecki jest polskim dziennikarzem i pisarzem mieszkającym w Nowym Jorku. Od 30 lat aktywnie uczestniczy w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. W ostatnich latach życia Jana Karskiego był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. W 1996 r. doprowadził do realizacji dla TVP dokumentu „Moja misja” o Janie Karskim. W 1999 r. przetłumaczył na polski i opracował wojenny bestseller profesora „Story of a Secret State” („Tajne Państwo”). Na prośbę profesora zorganizował nagrodę Orła Jana Karskiego oraz jej Kapitułę. Wkrótce po śmierci Karskiego został członkiem-założycielem oraz przewodniczącym wykonawczym Towarzystwa Jana Karskiego. Waldemar Piasecki w trzech tomach, tworzących trylogię, ukazał całość jego życia i dokonań.


Trylogia „Jan Karski. Jedno życie”:

  • „Tom I (1914–1939) MADAGASKAR” opisujący okres do wybuchu wojny – dzieciństwo w Łodzi, studia we Lwowie, podchorążówka artylerii konnej, praca w MSZ do chwili ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku.
  • „Tom II (1939–1945) INFERNO”, obejmujący czas II wojny światowej, wzięcie do niewoli sowieckiej, ucieczka z niewoli, działalność w Podziemiu, misje kurierskie, pisanie książki „Story of a Secret State”
  • „Tom III (1945–2000) MANHATTAN”, nad którym obecnie autor pracuje, będzie opisywał okres powojenny. Studia i karierę w Georgetown University, sytuację rodzinną i małżeństwo, działalność niepodległościową, honory i zaszczyty, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie, związki ze światem żydowskim.

Jan Karski, ps. Witold, właśc. Jan Kozielewski (1914–2000) – prawnik, historyk, kurier, emisariusz polityczny. W latach 1936–39 służył w polskiej służbie dyplomatycznej, był także uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., zbiegiem z niewoli radzieckiej. W konspiracji od 1939 r., kilkakrotnie był wysyłany przez konspiracyjne władze krajowe do rządu w Paryżu i Londynie. Aresztowany przez gestapo, został odbity przez AK ze szpitala więziennego. W latach 1942–43 poinformował władze RP na uchodźstwie, rządy Wielkiej Brytanii i USA oraz organizacje żydowskie o zagładzie Żydów w Polsce. Pracował w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy w Warszawie i w londyńskiej radiostacji „Świt”. Po wojnie przebywał na emigracji w USA, od 1952 r. był wykładowcą Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie i został pochowany na cmentarzu Mont Olive, u boku żony. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli prezydenci USA i Polski: Bill Clinton oraz Aleksander Kwaśniewski. 29 maja 2012 roku prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com