Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Waldemar Piasecki Waldemar Piasecki...

W Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie odbyło się spotkanie z autorem biografii Jana Karskiego

07-29-2018

W czwartek 26 lipca odbyła się prezentacja książki „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego. Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Jana Karskiego, natomiast pomieszczenie, w którym odbyło się spotkanie, udostępniło Centrum Polsko-Słowiańskie na Greenpoincie.

Tego wieczoru w CP-S obecni byli przedstawiciele organizacji polonijnych i mieszkańcy Nowego Jorku, którzy chcieli osobiście poznać autora powstającej trylogii o Janie Karskim. Spotkanie otworzyła Bożena Kamiński – dyrektor wykonawczy oraz prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego. Wśród gości, którzy przyszli na spotkanie, byli między innymi przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Iwona Korga – dyrektor wykonawczy Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz członkowie rady dyrektorów Centrum Polsko-Słowiańskiego.

W pierwszej części spotkania autor trylogii opowiedział o tym, jak powstawała książka o Janie Karskim. – Chciałem, aby to nie była monografia naukowa, dlatego nadałem jej formę reportażu historycznego. Książki powstały na podstawie tego, co Jan Karski sam opowiadał mi podczas spotkań – powiedział Waldemar Piasecki. W drugiej części spotkania został wyświetlony film o Janie Karskim „Moja Misja”, a tuż po nim osoby, które kupiły podczas spotkania książkę, otrzymały autograf autora.

Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Inicjatorem całego przedsięwzięcia było Towarzystwo Jana Karskiego w Lublinie. Kulminacją i podsumowaniem obchodów jest wydanie biografii bohatera – „Jan Karski. Jedno życie” autorstwa Waldemara Piaseckiego.

AGRA


Waldemar Piasecki jest polskim dziennikarzem i pisarzem mieszkającym w Nowym Jorku. Od 30 lat aktywnie uczestniczy w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu. W ostatnich latach życia Jana Karskiego był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a przede wszystkim przyjacielem. W 1996 r. doprowadził do realizacji dla TVP dokumentu „Moja misja” o Janie Karskim. W 1999 r. przetłumaczył na polski i opracował wojenny bestseller profesora „Story of a Secret State” („Tajne Państwo”). Na prośbę profesora zorganizował nagrodę Orła Jana Karskiego oraz jej Kapitułę. Wkrótce po śmierci Karskiego został członkiem-założycielem oraz przewodniczącym wykonawczym Towarzystwa Jana Karskiego. Waldemar Piasecki w trzech tomach, tworzących trylogię, ukazał całość jego życia i dokonań.


Trylogia „Jan Karski. Jedno życie”:

  • „Tom I (1914–1939) MADAGASKAR” opisujący okres do wybuchu wojny – dzieciństwo w Łodzi, studia we Lwowie, podchorążówka artylerii konnej, praca w MSZ do chwili ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku.
  • „Tom II (1939–1945) INFERNO”, obejmujący czas II wojny światowej, wzięcie do niewoli sowieckiej, ucieczka z niewoli, działalność w Podziemiu, misje kurierskie, pisanie książki „Story of a Secret State”
  • „Tom III (1945–2000) MANHATTAN”, nad którym obecnie autor pracuje, będzie opisywał okres powojenny. Studia i karierę w Georgetown University, sytuację rodzinną i małżeństwo, działalność niepodległościową, honory i zaszczyty, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie, związki ze światem żydowskim.

Jan Karski, ps. Witold, właśc. Jan Kozielewski (1914–2000) – prawnik, historyk, kurier, emisariusz polityczny. W latach 1936–39 służył w polskiej służbie dyplomatycznej, był także uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., zbiegiem z niewoli radzieckiej. W konspiracji od 1939 r., kilkakrotnie był wysyłany przez konspiracyjne władze krajowe do rządu w Paryżu i Londynie. Aresztowany przez gestapo, został odbity przez AK ze szpitala więziennego. W latach 1942–43 poinformował władze RP na uchodźstwie, rządy Wielkiej Brytanii i USA oraz organizacje żydowskie o zagładzie Żydów w Polsce. Pracował w Wydziale Informacji Biura Informacji i Propagandy w Warszawie i w londyńskiej radiostacji „Świt”. Po wojnie przebywał na emigracji w USA, od 1952 r. był wykładowcą Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W 1995 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie i został pochowany na cmentarzu Mont Olive, u boku żony. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli prezydenci USA i Polski: Bill Clinton oraz Aleksander Kwaśniewski. 29 maja 2012 roku prezydent Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym.

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com