Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Regaty o puchar konsula pełne emocji

07-29-2018

Wicekonsul Monika...
Załoga...
Uczestnicy regat w...

W sobotę 21 lipca, jak co roku, na Zatoce Brooklyńskiej odbyły się Regaty o Puchar Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Ich organizatorem był Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku. Konsulat reprezentowała pani Monika Clark. Tegorocznymi regatami żeglarze uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W siedzibie klubu, na Barce w Gateway Marina, pojawiło się sporo chętnych do wzięcia udziału w regatach. Atmosfera była miła i „bojowa”, bo wiatr zaczynał się wzmagać i zapowiadał się przepiękny dzień. O godzinie 11 odbyła się odprawa kapitanów, a potem krótki apel i uroczyste wciągnięcie na maszt bandery polskiej oraz amerykańskiej.

Start został ustalony na godzinę 13:30 – o ile wszystkie załogi zdążą dopłynąć do linii startowej. Regaty zaplanowano jako „bieg australijski”, czyli nie brano pod uwagę wielkości jachtów oraz innych parametrów. Oznaczało to, że miejsce łódki na linii mety było tożsame z jej miejscem na podium (lub poza nim).

Do regat zgłosiło się 6 jachtów, ale niestety na start dopłynęło tylko 5. Jacht „Halcyon Daze”, prowadzony przez skipera i właściciela Staszka Górowskiego, uległ uszkodzeniu. Boom został złamany w wyniku nieszczęśliwych okoliczności. Nikt z osób przebywających na łódce nie odniósł obrażeń, a jacht szczęśliwie wrócił do mariny.

W regatach wystartowało 5 jachtów. Wiatr się wzmagał, ale załogi świetnie sobie radziły z jego porywami i mknęły do przodu w efektywnym przechyle... W pewnym momencie problemy techniczne zaczął mieć jacht „V&P” z kapitanem Markiem Kurkiem, co spowodowało znaczne jego spowolnienie.

Podczas odprawy kapitanów ustalono, że regaty będą się składać z trzech niezależnych wyścigów. Niestety, z powodu wzmagającego się wiatru, który w pierwszym wyścigu wiał z prędkości 25 mil na godzinę, ze względów bezpieczeństwa zostały odwołane dwa biegi. Wszystkie łódki wróciły do mariny. Podczas spotkania na zostały odczytane oficjalne wyniki regat.

Pierwsze miejsce zajął jacht „Perseverance”, którym dowodził kapitan Jacek Pabiańczyk. Drugi na metę przypłynął jacht klubowy „Baba Jaga” – z Andrzejem Palowskim jako sternikiem. Trzecie miejsce zajął jacht

„V&P” z kapitanem Markiem Kurkiem, czwarte  – „Aqua Sound”, którym dowodził Mirek Popławski, a piąte – „Marcus” z kapitanem Arturem Jasińskim. Puchary załogom wręczyła – w imieniu Macieja Golubiewskiego, konsula generalnego w Nowym Jorku – pracownica konsulatu Monika Clark.

Po wręczeniu pucharów był czas na poczęstunek i zaproszenie do baru oraz na tańce. Oprawę muzyczną (jak zwykle na najwyższym poziomie) zapewnił nasz klubowy DJ Stefan Stefanowski.

W sobotę 11 sierpnia Polski Klub Żeglarski zaprasza na „Mojito Night”, czyli piękny wieczór na Barce. Zapewniona będzie świetna zabawa, szum fal i... oczywiście gwiazdy! Początek o godzinie 7 wieczorem. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu: 347-276-6522. Adres: 3260 Flatbush Ave., Brooklyn, NY 11385.

Adam Orzechowski

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com