Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Obchody Nocy...

Seniorzy z Klubu Amber na Greenpoincie świętowali Noc Świętojańską

07-02-2018

Tradycyjnie już – po raz szósty w historii Klubu Seniora Amber – w ostatni tydzień czerwca żegnano wiosnę i witano lato. Zgodnie z tradycją polscy seniorzy przygotowali wianki, aby je następnie zatopić w wodzie.

Wykorzystują do tego nowojorskie molo na Greenpoincie. Wianki były ekologiczne, czyli z naturalnych kwiatów umieszczonych na wierzbowych obręczach. Przygotowały je panie – opowiada Janusz Skowron, dyrektor klubu. – Seniorzy wyruszyli przyozdobieni w kwiaty i z wiankami z oddalonej ok. 200 metrów od wody siedziby Klubu Amber. Przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Michał Dżumaga, śpiewali tradycyjne świętojańskie piosenki – dodaje.

Zgodnie z wierzeniami noc Kupały poświęcona jest żywiołom wody i ognia mającym oczyszczającą moc. Jest to również święto miłości, płodności, słońca oraz księżyca. Wierzono, że w tę szczególną noc Księżyc bierze ślub ze Słońcem. – Oczywiście wianki wrzuciliśmy do wody z wypowiedzeniem życzeń, które mają się spełnić. Wróżba ta przeznaczona jest co prawda dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość, ale seniorzy wierzą, że wianek wrzucony przez nich do wody da im dużo radości i zdrowia przez cały rok – mówi Skowron.

Dariusz Stefański

wróć

Fotorelacje

„Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…”

Sztuka pt. „Testament wolności. Pozwól, że opowiem Ci o Polsce…” przygotowana przez artystów z Teatru Wyobraźni Novum wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl ten prezentowany był w dwóch odsłonach: swoją premierę miał 4 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford, natomiast pokaz finałowy odbył się 11 listopada w Trinity-on-Main w New Britain. Fot. Kinga Kościuk-Sejdor

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com