Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Obchody Nocy...

Seniorzy z Klubu Amber na Greenpoincie świętowali Noc Świętojańską

07-02-2018

Tradycyjnie już – po raz szósty w historii Klubu Seniora Amber – w ostatni tydzień czerwca żegnano wiosnę i witano lato. Zgodnie z tradycją polscy seniorzy przygotowali wianki, aby je następnie zatopić w wodzie.

Wykorzystują do tego nowojorskie molo na Greenpoincie. Wianki były ekologiczne, czyli z naturalnych kwiatów umieszczonych na wierzbowych obręczach. Przygotowały je panie – opowiada Janusz Skowron, dyrektor klubu. – Seniorzy wyruszyli przyozdobieni w kwiaty i z wiankami z oddalonej ok. 200 metrów od wody siedziby Klubu Amber. Przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Michał Dżumaga, śpiewali tradycyjne świętojańskie piosenki – dodaje.

Zgodnie z wierzeniami noc Kupały poświęcona jest żywiołom wody i ognia mającym oczyszczającą moc. Jest to również święto miłości, płodności, słońca oraz księżyca. Wierzono, że w tę szczególną noc Księżyc bierze ślub ze Słońcem. – Oczywiście wianki wrzuciliśmy do wody z wypowiedzeniem życzeń, które mają się spełnić. Wróżba ta przeznaczona jest co prawda dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość, ale seniorzy wierzą, że wianek wrzucony przez nich do wody da im dużo radości i zdrowia przez cały rok – mówi Skowron.

Dariusz Stefański

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com