Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Obchody Nocy...

Seniorzy z Klubu Amber na Greenpoincie świętowali Noc Świętojańską

07-02-2018

Tradycyjnie już – po raz szósty w historii Klubu Seniora Amber – w ostatni tydzień czerwca żegnano wiosnę i witano lato. Zgodnie z tradycją polscy seniorzy przygotowali wianki, aby je następnie zatopić w wodzie.

Wykorzystują do tego nowojorskie molo na Greenpoincie. Wianki były ekologiczne, czyli z naturalnych kwiatów umieszczonych na wierzbowych obręczach. Przygotowały je panie – opowiada Janusz Skowron, dyrektor klubu. – Seniorzy wyruszyli przyozdobieni w kwiaty i z wiankami z oddalonej ok. 200 metrów od wody siedziby Klubu Amber. Przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał Michał Dżumaga, śpiewali tradycyjne świętojańskie piosenki – dodaje.

Zgodnie z wierzeniami noc Kupały poświęcona jest żywiołom wody i ognia mającym oczyszczającą moc. Jest to również święto miłości, płodności, słońca oraz księżyca. Wierzono, że w tę szczególną noc Księżyc bierze ślub ze Słońcem. – Oczywiście wianki wrzuciliśmy do wody z wypowiedzeniem życzeń, które mają się spełnić. Wróżba ta przeznaczona jest co prawda dla panien i kawalerów, którzy czekają na wielką miłość, ale seniorzy wierzą, że wianek wrzucony przez nich do wody da im dużo radości i zdrowia przez cały rok – mówi Skowron.

Dariusz Stefański

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com