Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Polskie Forum Ekonomiczne 2018 w Nowym Jorku

06-30-2018

Od lewej: Samuel...
Od lewej: Samuel...
Sala w siedzibie...

13 czerwca w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej odbyło się Polskie Forum Ekonomiczne. Przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się, aby wymienić poglądy dotyczące polskiego handlu i wzrostu gospodarczego, w oparciu o wartości takie jak innowacyjność i kreatywność. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polish-American Business Club (PABC), którego prezesem jest Wojciech Jackowski. PABC jest organizacją, która wspiera rozwój i współpracę zarówno polskich przedsiębiorców, jak i amerykańskich, nie tylko tych posiadających polskie korzenie.

Znamienici uczestnicy

Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski i dyrektor ds. rozwoju Tomasz Kierul rozpoczęli imprezę od powitania gości forum. Program spotkania przedstawił z kolei prezes PABC, który zachęcił uczestników spotkania do wykorzystania ogromnego potencjału polskich firm oraz do współpracy. Następnie prezes Jackowski oddał głos Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Mariuszowi Haładyjowi. Jego wypowiedź była kluczowa w wyjaśnianiu potencjału gospodarczego Polski, przy jednoczesnym podkreślaniu czynników wzrostu. Z prezentacji podsekretarza stanu wynikało, że sukces gospodarczy kraju jest w dużej mierze niewykorzystany. Następnie głos zabrał Chris Jamroz, prezes PolCham USA, który szczegółowo omówił problem polskiej gospodarki. Wspomniał, że pomimo tego, że Polska jest w czołówce 25 największych gospodarek świata, brakuje jej reprezentacji ekonomicznej na terenie Stanów Zjednoczonych, największego rynku na świecie. Na końcu głos zabrała wicekonsul RP w Nowym Jorku Alicja Tunk. Przedstawiła obecną sytuację ekonomiczną w Polsce. Podkreśliła, że sukces w polskiej gospodarce nie występuje tak po prostu i że została wykonana ciężka praca w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Polska gospodarka w pigułce

Inauguracyjne Polskie Forum Ekonomiczne w Nowym Jorku było wspaniałą okazją do przedstawienia atrybutów polskiego rynku dla inwestorów amerykańskich, szukających możliwości inwestycyjnych w różnych sektorach gospodarki lub wdrażających plany wprowadzenia swojej działalności do Polski. Mieliśmy okazję usłyszeć ciekawe i dogłębnie przedstawione informacje makroekonomiczne, m.in. w czasie wystąpienia Podsekretarza Stanu Mariusza Haładyja z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – podkreślił Jackowski.

Ciekawe dyskusje

Po krótkiej przerwie dyskusję panelową poprowadził dyrektor zarządzający J.P. Morgan Chase Sam Palmer. Wśród panelistów znaleźli się Brent Watson – szef warszawskiego biura Goldman Sachs, Katrina Dudley – manager w Franklin Templeton Group, oraz Sylwia Migdał – dyrektor wykonawczy Ernst & Young. Wszyscy wykazali się dużą znajomością rynku i tendencji korporacyjnych w Polsce. Podobnie Ivan Berkowitz – wykwalifikowany, międzynarodowy inwestor nieruchomości. Magda Pavlak-Chiaradia, która zasiada w radzie nadzorczej AmCham i jest dyrektorem zarządzającym w ERM Polska Sp. z o.o., również miała duży wkład w kształtowanie panelu, ponieważ miała na każde pytanie konkretną odpowiedź i wykazywała się głębokim zrozumieniem tematów.

Ogromne zainteresowanie

Warto podkreślić, że sala w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej była pełna, w czasie panelu trzeba było dostawić krzesła. – Podczas dyskusji mieliśmy na celu pokazanie potencjalnym inwestorom zbalansowanego wizerunku biznesowego Polski. Dyskusja skoncentrowała się na Polsce jako jednym z najciekawszych rynków Business Process Outsourcing (BPO) i Shared Services. Paneliści zwrócili uwagę na to, że wartością Polski dla BPO nie jest już tylko arbitraż ekonomiczny kosztów pracy, ale również, a może nawet przede wszystkim, wysoka jakość pracowników w naszym kraju, połączona z centralną lokalizacją geograficzną. Paneliści odpowiedzieli również na pytania gości dotyczące percepcji wpływów instytucjonalnych w kraju, zaznaczając, że kwestie instytucjonalne nie wpłynęły znacząco na obszary biznesowe – podsumował prowadzony przez siebie panel Sam Palmer.

Networking na wysokim poziomie

Po panelu dyskusyjnym odbyło się spotkanie networkingowe w sali konferencyjnej. Rozmowy rozpoczęte podczas oficjalnej części imprezy były kontynuowane. Sesja networkingowa była ucieleśnieniem ducha współpracy, który wspiera dążenie polskiej gospodarki do międzynarodowego poszanowania. Partnerstwo Polsko-Amerykańskiego Klubu Biznesu z Fundacją Kościuszkowską odniosło sukces, zaproszeni na spotkanie goście o kreatywnych umysłach omówili możliwość rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki zaangażowaniu wszystkich Polskie Forum Gospodarcze w 2018 roku odniosło ogromny sukces, ponieważ sprzyjało dążeniu do innowacji, zachęcało do współpracy między przedsiębiorcami i uświadamiało niewiarygodny potencjał polskiego rynku.

Kolejne forum

Praktycznego waloru forum dostarczył naszym uczestnikom przede wszystkim moderowany panel z udziałem przedstawicieli firm finansowych, rynku deweloperskiego oraz analityków podatkowych i finansowych. Dyskusja prowadzona przez naszych panelistów pokazała stabilność gospodarki i atrakcyjność inwestycyjną rynku polskiego, nie tylko ze względu na niskie koszty zatrudnienia, ale przede wszystkim na wysokiej jakości obsługę i wykształconą, dynamiczną kadrę pracowniczą. Z niecierpliwością przygotowujemy się na kolejną edycję Forum Ekonomicznego w roku 2019 oraz inne wydarzenia organizowane przez Polish-American Business Club w nadchodzących miesiącach – stwierdził Wojciech Jackowski, podsumowując forum.

Agata Drogowska

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com