Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Polskie Forum Ekonomiczne 2018 w Nowym Jorku

06-30-2018

Od lewej: Samuel...
Od lewej: Samuel...
Sala w siedzibie...

13 czerwca w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej odbyło się Polskie Forum Ekonomiczne. Przedsiębiorcy i inwestorzy spotkali się, aby wymienić poglądy dotyczące polskiego handlu i wzrostu gospodarczego, w oparciu o wartości takie jak innowacyjność i kreatywność. Spotkanie zostało zorganizowane przez Polish-American Business Club (PABC), którego prezesem jest Wojciech Jackowski. PABC jest organizacją, która wspiera rozwój i współpracę zarówno polskich przedsiębiorców, jak i amerykańskich, nie tylko tych posiadających polskie korzenie.

Znamienici uczestnicy

Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski i dyrektor ds. rozwoju Tomasz Kierul rozpoczęli imprezę od powitania gości forum. Program spotkania przedstawił z kolei prezes PABC, który zachęcił uczestników spotkania do wykorzystania ogromnego potencjału polskich firm oraz do współpracy. Następnie prezes Jackowski oddał głos Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Mariuszowi Haładyjowi. Jego wypowiedź była kluczowa w wyjaśnianiu potencjału gospodarczego Polski, przy jednoczesnym podkreślaniu czynników wzrostu. Z prezentacji podsekretarza stanu wynikało, że sukces gospodarczy kraju jest w dużej mierze niewykorzystany. Następnie głos zabrał Chris Jamroz, prezes PolCham USA, który szczegółowo omówił problem polskiej gospodarki. Wspomniał, że pomimo tego, że Polska jest w czołówce 25 największych gospodarek świata, brakuje jej reprezentacji ekonomicznej na terenie Stanów Zjednoczonych, największego rynku na świecie. Na końcu głos zabrała wicekonsul RP w Nowym Jorku Alicja Tunk. Przedstawiła obecną sytuację ekonomiczną w Polsce. Podkreśliła, że sukces w polskiej gospodarce nie występuje tak po prostu i że została wykonana ciężka praca w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Polska gospodarka w pigułce

Inauguracyjne Polskie Forum Ekonomiczne w Nowym Jorku było wspaniałą okazją do przedstawienia atrybutów polskiego rynku dla inwestorów amerykańskich, szukających możliwości inwestycyjnych w różnych sektorach gospodarki lub wdrażających plany wprowadzenia swojej działalności do Polski. Mieliśmy okazję usłyszeć ciekawe i dogłębnie przedstawione informacje makroekonomiczne, m.in. w czasie wystąpienia Podsekretarza Stanu Mariusza Haładyja z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – podkreślił Jackowski.

Ciekawe dyskusje

Po krótkiej przerwie dyskusję panelową poprowadził dyrektor zarządzający J.P. Morgan Chase Sam Palmer. Wśród panelistów znaleźli się Brent Watson – szef warszawskiego biura Goldman Sachs, Katrina Dudley – manager w Franklin Templeton Group, oraz Sylwia Migdał – dyrektor wykonawczy Ernst & Young. Wszyscy wykazali się dużą znajomością rynku i tendencji korporacyjnych w Polsce. Podobnie Ivan Berkowitz – wykwalifikowany, międzynarodowy inwestor nieruchomości. Magda Pavlak-Chiaradia, która zasiada w radzie nadzorczej AmCham i jest dyrektorem zarządzającym w ERM Polska Sp. z o.o., również miała duży wkład w kształtowanie panelu, ponieważ miała na każde pytanie konkretną odpowiedź i wykazywała się głębokim zrozumieniem tematów.

Ogromne zainteresowanie

Warto podkreślić, że sala w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej była pełna, w czasie panelu trzeba było dostawić krzesła. – Podczas dyskusji mieliśmy na celu pokazanie potencjalnym inwestorom zbalansowanego wizerunku biznesowego Polski. Dyskusja skoncentrowała się na Polsce jako jednym z najciekawszych rynków Business Process Outsourcing (BPO) i Shared Services. Paneliści zwrócili uwagę na to, że wartością Polski dla BPO nie jest już tylko arbitraż ekonomiczny kosztów pracy, ale również, a może nawet przede wszystkim, wysoka jakość pracowników w naszym kraju, połączona z centralną lokalizacją geograficzną. Paneliści odpowiedzieli również na pytania gości dotyczące percepcji wpływów instytucjonalnych w kraju, zaznaczając, że kwestie instytucjonalne nie wpłynęły znacząco na obszary biznesowe – podsumował prowadzony przez siebie panel Sam Palmer.

Networking na wysokim poziomie

Po panelu dyskusyjnym odbyło się spotkanie networkingowe w sali konferencyjnej. Rozmowy rozpoczęte podczas oficjalnej części imprezy były kontynuowane. Sesja networkingowa była ucieleśnieniem ducha współpracy, który wspiera dążenie polskiej gospodarki do międzynarodowego poszanowania. Partnerstwo Polsko-Amerykańskiego Klubu Biznesu z Fundacją Kościuszkowską odniosło sukces, zaproszeni na spotkanie goście o kreatywnych umysłach omówili możliwość rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki zaangażowaniu wszystkich Polskie Forum Gospodarcze w 2018 roku odniosło ogromny sukces, ponieważ sprzyjało dążeniu do innowacji, zachęcało do współpracy między przedsiębiorcami i uświadamiało niewiarygodny potencjał polskiego rynku.

Kolejne forum

Praktycznego waloru forum dostarczył naszym uczestnikom przede wszystkim moderowany panel z udziałem przedstawicieli firm finansowych, rynku deweloperskiego oraz analityków podatkowych i finansowych. Dyskusja prowadzona przez naszych panelistów pokazała stabilność gospodarki i atrakcyjność inwestycyjną rynku polskiego, nie tylko ze względu na niskie koszty zatrudnienia, ale przede wszystkim na wysokiej jakości obsługę i wykształconą, dynamiczną kadrę pracowniczą. Z niecierpliwością przygotowujemy się na kolejną edycję Forum Ekonomicznego w roku 2019 oraz inne wydarzenia organizowane przez Polish-American Business Club w nadchodzących miesiącach – stwierdził Wojciech Jackowski, podsumowując forum.

Agata Drogowska

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com