Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Pożegnalny koncert Music Education Center?

06-29-2018

Pamiątkowe zdjęcie...
Gwiazdy koncertu...
Koncert uczniów...

To był piękny i długi wieczór z muzyką poważną graną na żywo. W sobotę, 23 czerwca, w sali Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie odbył się koncert uczniów Music Education Center, szkoły, która działa w tej dzielnicy od 1991 roku. Występ był doroczną imprezą odbywającą się zawsze w czerwcu na zakończenie roku szkolnego. Nie wiadomo jednak, czy koncert ten nie był ostatnim tego typu wydarzeniem, ponieważ szkoła prowadzona przez znanego w polonijnym środowisku muzyka i pedagoga Janusza Sporka może po wakacjach mieć problem ze wznowieniem działalności. Wszystko okaże się w najbliższych tygodniach i zależy od właściciela budynku, w którym znajduje się siedziba Music Education Center. Nie chce on dalej wynajmować swoich pomieszczeń na działalność tej szkoły.

Młode gwiazdy

Około 150 osób pojawiło się w sali Centrum Polsko-Słowiańskiego, by zobaczyć koncert młodych wykonawców reprezentujących Music Education Center. Wśród publiczności byli zarówno rodzice i członkowie rodzin dzieci występujących na scenie, jak i osoby, które nie miały z nimi nic wspólnego. Gościem specjalnym była konsul Alicja Tunk. Wszyscy bardzo uważnie słuchali utworów, które były wykonywane przez wychowanków Janusza Sporka. W sumie swoje umiejętności zaprezentowało dwudziestu uczniów. Każdy z nich po skończonym występie otrzymywał dyplom ukończenia roku szkolnego w Music Education Center, a wcześniej był pięknie zapowiedziany przez prowadzącą imprezę. Konferansjerką była Karolina Płaczek, jedna z byłych uczennic tej szkoły muzycznej, a także wielokrotna laureatka różnych konkursów piękności, posiadająca tytuły Miss Polonia USA 2017 oraz Miss Polonia World 2018. Każdy młody artysta wykonywał przynajmniej jeden utwór odpowiednio dobrany do swoich możliwości muzycznych. Jednak należy podkreślić, że w ich repertuarze było bardzo dużo trudnych i skomplikowanych kompozycji i wiele z nich było zaprezentowanych z wielkim kunsztem artystycznym.

W repertuarze pojawiły się utwory m.in.: Fryderyka Chopina, Antonio Vivaldiego, Ferenca Liszta, Franza Schuberta, Roberta Schumanna, Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Johanna Sebastiana Bacha czy też Johanna Straussa Jr. W koncercie wychowanków Music Education Center wystąpili: Amelia Mucha (fortepian), Olivia Mucha (gitara), Jonathan Ting (fortepian), Mateusz Mol (fortepian), Martyna Ostrowska (fortepian), Dominic Kostyła (fortepian), Daniel Ovalle (fortepian), Matthew Zaczeniuk (skrzypce), Nicolas Ovalle (gitara), Martyna Daszkiewicz (fortepian), Egan Cui (fortepian), Nicole Oszczypala (skrzypce), Emilia Zygota (fortepian), Meghan Taszymowicz (fortepian), Adrienne Cui (fortepian), Sophie Starzyński (skrzypce), Ewa Pękala (fortepian), Matthias Coronel (fortepian), Aleksandra Ostrowska (skrzypce) i Michał Lewkowicz (fortepian). Każdy z wykonawców był bardzo ciepło przyjmowany przez publiczność przed występem i nagradzany brawami po jego zakończeniu. Młodzi muzycy nie tylko świetnie prezentowali wybrane utwory, ale również bardzo profesjonalnie witali się i żegnali z publicznością, co na scenie jest bardzo ważne.

Profesjonaliści

Zwieńczeniem prezentacji umiejętności uczniów Music Education Center był koncert zaproszonych gwiazd. Wśród nich pojawili się: skrzypaczka Agata Mańka, sopranistka Katarzyna Sky Sperczyńska oraz pianiści Jacek Zganiacz i Tadeusz Domanowski, który jest także nauczycielem w szkole muzycznej prowadzonej przez Janusza Sporka. Pierwszy na scenie pojawił się Jacek Zganiacz, który bardzo często swoją grą uświetnia doroczne koncerty Music Education Center. Tym razem zaprezentował kompozycję George'a Gershwina pt. „Three Preludes for piano”, na którą złożyły się: „Allegro ben ritmato e deciso”, „Andante con moto” i „Agitato”. Następnie wystąpiła skrzypaczka, której na fortepianie akompaniował Tadeusz Domanowski. Artyści wspólnie wykonali kompozycję Henryka Wieniawskiego pt. „Legende, Op. 17”. Później pianista, który jest również wykładowcą Music Education Center, zagrał utwór Fryderyka Chopina pt. „Scherzo in B-flat, No. 2, Op. 31”. Na zakończenie popis wokalny dała sopranistka Katarzyna Sky Sperczyńska, która przy akompaniamencie Jacka Zganiacza zaśpiewała wesoły utwór Jerry'ego Bocka i Sheldona Harnicka pt. „Vanilla Ice Cream” będący fragmentem broadwayowskiego musicalu „She Loves Me”. Wszyscy artyści zostali nagrodzeni wielkim aplauzem widowni, która była zachwycona ich występami.
Po zakończeniu koncertu Janusz Sporek podziękował publiczności za przybycie, jak również artystom – zarówno tym młodym jak i gwiazdom – oraz sponsorom, dzięki którym impreza ta mogła się odbyć i była bezpłatna. Wyjaśnił także problem, z jakim boryka się jego szkoła, i stwierdził, że ma nadzieję, że od września jego uczniowie znów będą mogli pobierać naukę w Music Education Center.

BNW

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com