Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce wyróżniła 27 uczniów

06-29-2018

Stypendyści,...
Angelika Tracz –...
Prowadzące...
Goście honorowi:...
Marcin Hajduczek –...
Natalia Sokolnicki...
Julia Książek – PSD...
Olivia Katan – PSD...
Patricia...

Spotykamy się już ósmy rok z rzędu, aby absolwentom szkół polonijnych wręczyć stypendia. To wielki zaszczyt i honor móc stanąć przed wami i pogratulować wam wszystkich osiągnięć w pielęgnowaniu języka polskiego, waszej postawy, waszych dojrzałych planów na przyszłość. Wspinajcie się na wyżyny każdego dnia, podążajcie śladami wielkich postaci, ale dążąc do zamierzonego celu, pamiętajcie o zasadach etyki i bądźcie wzorem do naśladowania dla innych – takimi słowami 25 czerwca 2018 roku prezes CPSD dr Dorota Andraka przywitała w głównej siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Brooklynie 27 laureatów stypendium CPSD.

Wspaniała młodzież

Jest to grupa młodzieży, która skończyła dwie szkoły, zdała wszystkie kwalifikacyjne egzaminy SAT, AP, polonijną maturę, niektórzy z nich również egzamin certyfikacyjny z języka polskiego jako obcego oraz została zaakceptowana na uczelnię własnego wyboru –powiedziała Alicja Jachna, która jest przewodniczącą Komisji Stypendialnej od momentu jej powstania. Na uroczystości obecni byli honorowi goście: wicekonsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, przedstawicielki Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Małgorzata Gradzki i dr Iwona Korga, nauczyciele oraz rodzice.

Zadaniem Komisji Stypendialnej w składzie: Alicja Jachna, Anna Tracz, Ewa Załusińska, Danuta Rasztubowicz, Agnieszka Pogorzelska, Elizabeth Laskowski i Waldemar Rakowicz było ocenienie podań według ustalonych kryteriów, takich jak: dobre oceny w szkole polskiej i amerykańskiej, zaangażowanie w życie Polonii oraz ocena pracy pisemnej na jeden z dwóch podanych tematów:

1. Rozwiń myśl Paderewskiego „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was dla nas i całej ludzkości”,

2. Krytyczny wpływ otoczenia i związków z ludźmi na rozwój twojej osobowości i tożsamości.

Droga do sukcesu

Zdaniem Alicji Jachny myśli zawarte w esejach były obrazem dojrzałości, odzwierciedlały chęć poznania i siebie i wydarzeń historycznych, jak również stanowiły dowód pięknej i ofiarnej pracy nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i często dziadków.

Przykładem dojrzałości bohaterów wieczoru mogą być też przemyślenia Olivii Katan, absolwentki PSD im. gen. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie, NY na temat słów Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeżeli inni od was nie będą wymagali”, którymi podzieliła się ze wszystkimi zebranymi na sali. – Zgadzam się z tymi słowami, bowiem każdy musi od siebie wymagać, ponieważ tylko my jesteśmy odpowiedzialni za samych siebie i swoje czyny. Człowiek rozwija się przez całe życie, pod warunkiem, że od siebie wymaga i stawia sobie cele, do których dąży – mówiła Olivia.

I tego należy życzyć wszystkim tegorocznym stypendystom – osiągnięcia zamierzonych celów i wytrwałości w drodze do nich, bo jak to pięknie podsumowała Alicja Jachna: „do sukcesu nie ma windy i tylko śmiały krok za krokiem doprowadzi nas do celu”.

Bożena Mahmoud


Stypendyści CPSD 2018:

 • Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Maspeth, NJ: Amelia Gawrysiak, Marcin Hajduczek, Julia Izak, Julia Klepadło, Nicol Swiatkowski, Thomas Wojtal
 • Polska Szkoła Jagiellonów, Passaic, NJ: Karolina Lokaj
 • PSD im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Derby, CT: Natalia Kozdra , Magdalena Dutkowska
 • PSD im. gen. K. Pułaskiego, Brooklyn, NY: Michal Idzik, Olivia Katan, Marta Karpinski
 • PSD im. M. Kopernika, Mahwah, NJ: Izabela Zawartka   
 • PSD Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ: Natalia Sokolnicki
 • PSD „Ogniwo”, Trenton, NJ: Samanta Bryk 
 • PSD im. gen. K. Pułaskiego, Hackensack, NJ: Paweł Sliwinski
 • Akademia Języka Polskiego, Manchester, NJ: Angelika Tracz
 • PSD im. Gniazda 946 Sokołów Polskich, Manville, NJ: Patricia Kolodziejski, Filip Maziarz, Anna Peczak, Klaudia Smutek, Julia Książek
 • Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Bridgeport, CT: Alexandra Kalicki, Dominika Michnik
 • PSD im. św. S. Kostki, Garfield, NJ: Marta Cyrklaff, Mateusz Walicki, Paulina Walicka
wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com