Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce wyróżniła 27 uczniów

06-29-2018

Stypendyści,...
Angelika Tracz –...
Prowadzące...
Goście honorowi:...
Marcin Hajduczek –...
Natalia Sokolnicki...
Julia Książek – PSD...
Olivia Katan – PSD...
Patricia...

Spotykamy się już ósmy rok z rzędu, aby absolwentom szkół polonijnych wręczyć stypendia. To wielki zaszczyt i honor móc stanąć przed wami i pogratulować wam wszystkich osiągnięć w pielęgnowaniu języka polskiego, waszej postawy, waszych dojrzałych planów na przyszłość. Wspinajcie się na wyżyny każdego dnia, podążajcie śladami wielkich postaci, ale dążąc do zamierzonego celu, pamiętajcie o zasadach etyki i bądźcie wzorem do naśladowania dla innych – takimi słowami 25 czerwca 2018 roku prezes CPSD dr Dorota Andraka przywitała w głównej siedzibie Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na Brooklynie 27 laureatów stypendium CPSD.

Wspaniała młodzież

Jest to grupa młodzieży, która skończyła dwie szkoły, zdała wszystkie kwalifikacyjne egzaminy SAT, AP, polonijną maturę, niektórzy z nich również egzamin certyfikacyjny z języka polskiego jako obcego oraz została zaakceptowana na uczelnię własnego wyboru –powiedziała Alicja Jachna, która jest przewodniczącą Komisji Stypendialnej od momentu jej powstania. Na uroczystości obecni byli honorowi goście: wicekonsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura, przedstawicielki Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Małgorzata Gradzki i dr Iwona Korga, nauczyciele oraz rodzice.

Zadaniem Komisji Stypendialnej w składzie: Alicja Jachna, Anna Tracz, Ewa Załusińska, Danuta Rasztubowicz, Agnieszka Pogorzelska, Elizabeth Laskowski i Waldemar Rakowicz było ocenienie podań według ustalonych kryteriów, takich jak: dobre oceny w szkole polskiej i amerykańskiej, zaangażowanie w życie Polonii oraz ocena pracy pisemnej na jeden z dwóch podanych tematów:

1. Rozwiń myśl Paderewskiego „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was dla nas i całej ludzkości”,

2. Krytyczny wpływ otoczenia i związków z ludźmi na rozwój twojej osobowości i tożsamości.

Droga do sukcesu

Zdaniem Alicji Jachny myśli zawarte w esejach były obrazem dojrzałości, odzwierciedlały chęć poznania i siebie i wydarzeń historycznych, jak również stanowiły dowód pięknej i ofiarnej pracy nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i często dziadków.

Przykładem dojrzałości bohaterów wieczoru mogą być też przemyślenia Olivii Katan, absolwentki PSD im. gen. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie, NY na temat słów Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet jeżeli inni od was nie będą wymagali”, którymi podzieliła się ze wszystkimi zebranymi na sali. – Zgadzam się z tymi słowami, bowiem każdy musi od siebie wymagać, ponieważ tylko my jesteśmy odpowiedzialni za samych siebie i swoje czyny. Człowiek rozwija się przez całe życie, pod warunkiem, że od siebie wymaga i stawia sobie cele, do których dąży – mówiła Olivia.

I tego należy życzyć wszystkim tegorocznym stypendystom – osiągnięcia zamierzonych celów i wytrwałości w drodze do nich, bo jak to pięknie podsumowała Alicja Jachna: „do sukcesu nie ma windy i tylko śmiały krok za krokiem doprowadzi nas do celu”.

Bożena Mahmoud


Stypendyści CPSD 2018:

 • Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Maspeth, NJ: Amelia Gawrysiak, Marcin Hajduczek, Julia Izak, Julia Klepadło, Nicol Swiatkowski, Thomas Wojtal
 • Polska Szkoła Jagiellonów, Passaic, NJ: Karolina Lokaj
 • PSD im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Derby, CT: Natalia Kozdra , Magdalena Dutkowska
 • PSD im. gen. K. Pułaskiego, Brooklyn, NY: Michal Idzik, Olivia Katan, Marta Karpinski
 • PSD im. M. Kopernika, Mahwah, NJ: Izabela Zawartka   
 • PSD Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ: Natalia Sokolnicki
 • PSD „Ogniwo”, Trenton, NJ: Samanta Bryk 
 • PSD im. gen. K. Pułaskiego, Hackensack, NJ: Paweł Sliwinski
 • Akademia Języka Polskiego, Manchester, NJ: Angelika Tracz
 • PSD im. Gniazda 946 Sokołów Polskich, Manville, NJ: Patricia Kolodziejski, Filip Maziarz, Anna Peczak, Klaudia Smutek, Julia Książek
 • Szkoła Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II, Bridgeport, CT: Alexandra Kalicki, Dominika Michnik
 • PSD im. św. S. Kostki, Garfield, NJ: Marta Cyrklaff, Mateusz Walicki, Paulina Walicka
wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com