Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Kadr z filmu „Noce...

„Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”

06-13-2018

W środę 13 czerwca w nowojorskim Museum of the Moving Image na Queens odbędzie się ostatni pokaz filmowy z cyklu „Stulecie Odzyskania Niepodległości. Arcydzieła Polskiego Kina Historycznego”.

Program zamyka polski film fabularny „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka z 1975 r., adaptacja powieści „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Jest to saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. W 1976 film został nominowany do Nagrody Akademii Filmowej (Oscara) w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich w partnerstwie z Nowojorskim Festiwalem Polskich Filmów. Do współpracy dołączyli Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Instytut Adama Mickiewicza, Polski Instytut Kultury w Nowym Jorku, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

opol

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com