Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prezentacja...
Festiwalowi goście...

I Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny MEDIATRAVEL

06-10-2018

Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny MEDIATRAVEL został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się w dniach od 1 do 3 czerwca w różnych lokalizacjach. Z podróżnikami można była się spotkać na Manhattanie, na Greenpoincie oraz w Clark w New Jersey.

Otwarcie w konsulacie

To był niesamowity festiwal! Pojawiło się na nim wielu podróżników – odkrywców, którzy wcześniej byli powstańcami i żołnierzami walczącymi o wolną Polskę – powiedział Jurek Majcherczyk, organizator przedsięwzięcia.

Otwarcie festiwalu miało miejsce 1 czerwca w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Gości uroczyście przywitała wicekonsul Alicja Tunk. Odczytała list od wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który objął festiwal patronatem honorowym. W liście skierował słowa wdzięczności wobec organizatorów podróżniczych przedsięwzięć.

Nieznane historie

Podczas otwarcia festiwalu goście, którzy tego dnia przybyli do konsulatu, mogli zobaczyć wiele ciekawych filmów podróżniczych oraz wysłuchać fascynujących i nieznanych dotąd historii. Jedną z nich przedstawiła redaktor Monika Rogozińska. Opowiedziała o ukrywaniu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wrześniu 1939 r. oraz przybliżyła losy Cudownego Obrazu w latach 1953-56. Następnie został pokazany film „Miasto Ruin”, ukazujący zniszczenia Warszawy w 1945 roku. Po filmie była prezentacja „Ucieczka z Syberii” Tomasza Grzywaczewskiego, uczestnika wyprawy, która przemierzyła 7 tys. km śladami słynnej ucieczki więźniów z syberyjskiego łagru do Indii. Na podstawie tej historii powstał film fabularny Petera Weira – „The Way Back”. Podczas uroczystości otwarcia miała miejsce również prelekcja Jerzego Majcherczyka – „Inż. Ernest Malinowski – 200. rocznica urodzin polskiego giganta w Peru”. Na zakończenie wieczoru w konsulacie pokazano „Roof of America” – archiwalny film z pierwszej polskiej wyprawy andyjskiej, która zdobyła wiele dziewiczych szczytów i wytyczyła nową drogę na Aconcaguę.

Po projekcjach filmów i wysłuchaniu prezentacji uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek. Był również czas na indywidualne rozmowy z autorami i podpisywanie książek przez Monikę Rogozińską.

Ciekawe projekcje

2 czerwca w sali należącej do Centrum Polsko-Słowiańskiego odbyły się kolejne prezentacje i pokazy niezwykle ciekawych filmów. Tym razem można było zobaczyć „Polowanie na Matkę” i „Zwycięstwo” – film Aliny Czerniakowskiej o historii Polski tuż po II wojnie światowej. Była też prezentacja Piotra Nawrota o tajemniczej historii złota Inków przewożonego dla powstańców styczniowych – „Tajemnica Brygu Warsaw”. Uczestnicy tego spotkania mogli również zobaczyć „Ziemię Czerwonych Drzew” – film Mirosława Olszyckiego o polskiej emigracji w Ameryce Południowej. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu odbyła się ciekawa prezentacja Tomasza Grzywaczewskiego – „Długi Marsz”, czyli ucieczka z Syberii.

Spotkanie w Clark, NJ

3 czerwca w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ miało miejsce zakończenie niezwykłego I Festiwalu Podróżniczo-Patriotycznego MEDIATRAVEL. Wieczór otworzył film Piotra Makosa o historii polskich wypraw w Andy od roku 1934 do czasów współczesnych –  „Polskie Andy”. Następnie miała miejsce prezentacja największego wydawnictwa na świecie poświęconego tematyce górskiej – „Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu”. Uczestnicy spotkania mogli również zobaczyć film Mirosława Olszyckiego o eksploracji Kanionu Colca przez Polsko-Amerykańsko-Peruwiańską Wyprawę Naukową „Mój Kanion”. W Clark obecna była również redaktor Monika Rogozińska, która chętnie podpisywała swoje książki. A na zakończenie ostatniego festiwalowego dnia organizatorzy wyświetlili film Aliny Czerniakowskiej o wojnie polsko-bolszewickiej lat 1919-1920: „Musieli zwyciężyć”.

opol

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com