Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Prezentacja...
Festiwalowi goście...

I Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny MEDIATRAVEL

06-10-2018

Festiwal Podróżniczo-Patriotyczny MEDIATRAVEL został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się w dniach od 1 do 3 czerwca w różnych lokalizacjach. Z podróżnikami można była się spotkać na Manhattanie, na Greenpoincie oraz w Clark w New Jersey.

Otwarcie w konsulacie

To był niesamowity festiwal! Pojawiło się na nim wielu podróżników – odkrywców, którzy wcześniej byli powstańcami i żołnierzami walczącymi o wolną Polskę – powiedział Jurek Majcherczyk, organizator przedsięwzięcia.

Otwarcie festiwalu miało miejsce 1 czerwca w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Gości uroczyście przywitała wicekonsul Alicja Tunk. Odczytała list od wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, który objął festiwal patronatem honorowym. W liście skierował słowa wdzięczności wobec organizatorów podróżniczych przedsięwzięć.

Nieznane historie

Podczas otwarcia festiwalu goście, którzy tego dnia przybyli do konsulatu, mogli zobaczyć wiele ciekawych filmów podróżniczych oraz wysłuchać fascynujących i nieznanych dotąd historii. Jedną z nich przedstawiła redaktor Monika Rogozińska. Opowiedziała o ukrywaniu obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wrześniu 1939 r. oraz przybliżyła losy Cudownego Obrazu w latach 1953-56. Następnie został pokazany film „Miasto Ruin”, ukazujący zniszczenia Warszawy w 1945 roku. Po filmie była prezentacja „Ucieczka z Syberii” Tomasza Grzywaczewskiego, uczestnika wyprawy, która przemierzyła 7 tys. km śladami słynnej ucieczki więźniów z syberyjskiego łagru do Indii. Na podstawie tej historii powstał film fabularny Petera Weira – „The Way Back”. Podczas uroczystości otwarcia miała miejsce również prelekcja Jerzego Majcherczyka – „Inż. Ernest Malinowski – 200. rocznica urodzin polskiego giganta w Peru”. Na zakończenie wieczoru w konsulacie pokazano „Roof of America” – archiwalny film z pierwszej polskiej wyprawy andyjskiej, która zdobyła wiele dziewiczych szczytów i wytyczyła nową drogę na Aconcaguę.

Po projekcjach filmów i wysłuchaniu prezentacji uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek. Był również czas na indywidualne rozmowy z autorami i podpisywanie książek przez Monikę Rogozińską.

Ciekawe projekcje

2 czerwca w sali należącej do Centrum Polsko-Słowiańskiego odbyły się kolejne prezentacje i pokazy niezwykle ciekawych filmów. Tym razem można było zobaczyć „Polowanie na Matkę” i „Zwycięstwo” – film Aliny Czerniakowskiej o historii Polski tuż po II wojnie światowej. Była też prezentacja Piotra Nawrota o tajemniczej historii złota Inków przewożonego dla powstańców styczniowych – „Tajemnica Brygu Warsaw”. Uczestnicy tego spotkania mogli również zobaczyć „Ziemię Czerwonych Drzew” – film Mirosława Olszyckiego o polskiej emigracji w Ameryce Południowej. Na zakończenie drugiego dnia festiwalu odbyła się ciekawa prezentacja Tomasza Grzywaczewskiego – „Długi Marsz”, czyli ucieczka z Syberii.

Spotkanie w Clark, NJ

3 czerwca w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ miało miejsce zakończenie niezwykłego I Festiwalu Podróżniczo-Patriotycznego MEDIATRAVEL. Wieczór otworzył film Piotra Makosa o historii polskich wypraw w Andy od roku 1934 do czasów współczesnych –  „Polskie Andy”. Następnie miała miejsce prezentacja największego wydawnictwa na świecie poświęconego tematyce górskiej – „Wielka Encyklopedia Gór i Alpinizmu”. Uczestnicy spotkania mogli również zobaczyć film Mirosława Olszyckiego o eksploracji Kanionu Colca przez Polsko-Amerykańsko-Peruwiańską Wyprawę Naukową „Mój Kanion”. W Clark obecna była również redaktor Monika Rogozińska, która chętnie podpisywała swoje książki. A na zakończenie ostatniego festiwalowego dnia organizatorzy wyświetlili film Aliny Czerniakowskiej o wojnie polsko-bolszewickiej lat 1919-1920: „Musieli zwyciężyć”.

opol

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com