Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Wystawa studentów profesora Zacharowa w Centrum Polsko-Słowiańskim

06-10-2018

Szczęśliwi...
Najmłodsi...
Uczestnicy wystawy...

W piątek 1 czerwca sala należąca do Centrum Polsko-Słowiańskiego zamieniła się w profesjonalną galerię, a na stojakach pojawił się dorobek, który pod czujnym okiem profesora Zacharowa przez miniony rok tworzyli studenci klasy malarstwa, która działa w CP-S.

Odrobina historii

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Święto dzieci celebrowane jest od 1955 roku w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Z tej okazji największa polonijna organizacja kulturalno-społeczna działająca na wschodnim wybrzeżu od kilku lat wspólnie z profesorem Krzysztofem Zacharowem i jego studentami organizuje wystawę obrazów.

Sztuka w zabieganym świecie

Pokaz otworzyła Bożena Kamiński – prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego, która serdecznie przywitała artystów oraz wszystkich zebranych na sali gości, a wśród nich Danutę Bronchard, wiceprezesa CP-S. – Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy podziwiać dorobek artystyczny tak wielu studentów profesora Zacharowa. Niezmiernie cieszy nas fakt, że na zajęcia malarstwa przychodzą osoby w różnym wieku: począwszy od pięciolatków, a skończywszy na seniorach – powiedziała Bożena Kamiński. – Kilka lat temu, kiedy wspólnie z Radą Dyrektorów CP-S podjęliśmy decyzję o uruchomieniu tego artystycznego programu w Centrum, mieliśmy obawy, czy w dzisiejszym zabieganym świecie znajdą się osoby, które będą chciały oddać się sztuce malarstwa. Okazało się, że z każdym rokiem przybywa studentów i dziś stoi przed państwem pokaźna grupa wychowanków profesora Zacharowa – dodała Kamiński.

Artystyczna odskocznia

Swoje prace podczas wystawy zaprezentowali: Ewa Węglarz, Maria Fitzgerald, Artur Szabliński, Paul Kaminski, Wacław Marchel, Emma Perlicki, Oliwia Kiluk, Amalia Bragina, Wiktoria Smolińska, Aleksandra Węglarz, Sarah Rutkowski, Kaitlyn Perlicki. Artyści chętnie odpowiadali na pytania gości oraz prezentowali swój dorobek artystyczny. – Należy podkreślić, że w każdym z nas drzemią pokłady rozlicznych talentów, niestety z wiekiem, kiedy ich nie rozwijamy, zanikają. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać różnego rodzaju zainteresowania u najmłodszych dzieci i pobudzać je do tworzenia. Każdy mój student sam wybiera sobie tematykę swojej pracy, nad którą później wspólnie pracujemy – powiedział Krzysztof Zacharow. Jak powiedzieli nam starsi artyści, którzy przychodzą na lekcje malarstwa do CP-S, dla nich ten czas, który spędzają malując swoje obrazy pod czujnym okiem profesora Zacharowa, jest po prostu wspaniałym relaksem i odskocznią od codzienności. – Serdecznie dziękuję Radzie Dyrektorów CP-S za umożliwienie zorganizowania tak wspaniałej wystawy. Moi studenci czuli się zaszczyceni, że mogli pokazać swoje prace w sercu polskiej dzielnicy, na Greenpoincie – kończy Krzysztof Zacharow.

Agnieszka Granatowska


Krzysztof Zacharow – twórca, który bez wątpienia należy do czołówki artystów polskich w Nowym Jorku. Popularność zdobył jako autor ilustracji prasowych i książkowych. Jego prace pojawiają się w najważniejszych amerykańskich czasopismach opiniotwórczych, m.in. w „Time”, „The New York Times” i „Business Week”. Krzysztof Zacharow, który jest także autorem prac malarskich, pochodzi z Zamościa. W Krakowie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w pracowni profesora Jana Szancenbacha. Zacharow od 1981 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Od kilku lat prowadzi również klasę malarstwa w Centrum Polsko-Słowiańskim na Greenpoincie.

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com