Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Jury konkursu i...

Sukces Fundacji Kościuszkowskiej w promowaniu polskiej innowacyjności

06-09-2018

We wtorek 22 maja Fundacja Kościuszkowska podjęła innowacyjny krok, którego efektem było spotkanie Polska Nauka i Innowacja: Meetup NYC. Organizacja chciała podkreślić rolę, jaką Polacy odgrywają w ważnych dziedzinach naukowych, takich jak: medycyna, biznes i technologia.

Start programu meetupów

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych przez Tomasza Kierula, Dyrektora Rozwoju Fundacji Kościuszkowskiej, który opowiedział zgromadzonym o jej misji wspierania polskich naukowców i o programie meetupów w USA, promujących polskich naukowców i startupy. Jako kolejny głos zabrał prezes Poland Innovative Sławomir Olejnik, który opisał zaangażowanie swojej firmy, określając ją „startupem dla startupów”. Poland Innovative służy jako miejsce rozwoju polskich talentów w celu wspierania polskiej myśli zostania międzynarodowym liderem biznesu i innowacji.

Trzy cele fundacji

Podobnie jak Sławomir Olejnik, również przedstawiciel Fundacji Polonium podkreślił znaczenie uwolnienia potencjału polskiej diaspory naukowej. Członek rady fundacji, Radosław Zwierz, dokładnie wyjaśnił misję swojej organizacji, która przyczynia się do sukcesu i współpracy między Polakami poprzez trzy główne filary fundacji: wspólną pracę, badania i wyjątkowe osiągnięcia. Dzięki Fundacji Polonium wielu znaczących polskich naukowców w Stanach Zjednoczonych, takich jak Gerard Wysocki, Mateusz Marianski, Krzysztof Geras i Rafał Wiewióra, otrzymało szansę, żeby podczas spotkania podzielić się swoimi naukowymi osiągnięciami z publicznością.

Zwycięska diagnostyka punktowa

Wieczór zakończył się konkursem z nagrodą główną ufundowaną przez LOT Airlines i Poland Innovative Foundation. Jury składało się z wybitnych członków społeczności polsko-amerykańskiej: Hanny Kelker, Zbigniewa Darzynkiewicza, Włodka Mondeckiego, konsul Sabiny Klimek, Macieja Oldzieja i Sławomira Olejnika. Firmy promujące swoje projekty miały bardzo różne produkty, ale wszystkie były powiązane z Polską – czy to dzięki dziedzictwu właściciela, czy lokalizacji głównej siedziby. Ze względu wyjątkową widownię i prezenterów-naukowców konkurs czasami przypominał polsko-amerykański odcinek „Shark Tank”. Pierwszą nagrodę zdobyło QSM Diagnostics z koncepcją diagnostyki punktowej do identyfikacji zakażeń bakteryjnych. – QSM opracowuje diagnostykę punktową w celu identyfikacji zakażeń bakteryjnych. Początkowy produkt jest przeznaczony do pomocy w określeniu infekcji dróg moczowych, w testach u ludzi i zwierząt. Testy na inne choroby zakaźne są w fazie rozwoju – Maciej Oldziej starał się wyjaśnić rolę unikalność projektu

Wrocławska firma z interaktywną tablicą znalazła się na drugim miejscu, a laureatem trzeciego miejsca była firma MindMics, która produkuje inteligentne słuchawki douszne do zarządzania zdrowiem osobistym we współczesnym świecie.

Konsul Sabina Klimek podkreśliła wysokie zaawansowanie projektów. Jej zdaniem wszystkie zasługiwały na nagrodę, a jej faworytem była wrocławska firma z projektem interaktywnej tablicy, który jest przygotowany do międzynarodowej współpracy między firmami, partnerami w biznesie. – Osobiście widzę zastosowanie tego projektu w moich szkoleniach, to idealny sposób, żeby łączyć firmy – podkreśliła.

Plany na przyszłość

Wieczór zakończył się przyjęciem i sesją networkingową. Impreza była wielkim sukcesem, biorąc pod uwagę obecność tylu polskich i polonijnych intelektualistów i przedsiębiorców w jednym miejscu. Fundacja Kościuszkowska ma nadzieję kontynuować takie wydarzenia, aby pokazać światu możliwości polskiej innowacyjności.

Agata Drogowska

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com