Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Marie Curie Professional Women’s Association ogłosiło tegorocznych zwycięzców konkursu „Copernicus”

05-16-2018

Laureaci konkursu...
Nagrody w postaci...
Przedstawiciele...

Na początku każdego roku organizacja Marie Curie Professional Women’s Association ogłasza konkurs literacki dla uczniów Polskich Szkół Dokształcających ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. Tematem tegorocznego konkursu było życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Do 15 kwietnia nadesłano wiele prac, z których komisja konkursowa – w składzie Bernadette O’Keefe, Irene Krulewski, Barbara R. Blyskal, Jolanta Kulpa-Gubernat, Helen Leśnik-Mistak, Mary Woźniak, Danuta Siemiński – wybrała trzy najlepsze eseje, a dziewięć wyróżniła.

Nagrodzono zwycięzców

Pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Kobeszko z PSD im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu, NY, drugie Stanisławowi Kowalskiemu z PS im. św. Kazimierza Królewicza z Newark, NJ, a trzecie Karolinie Pałac z PSD im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu, NY. Nagrody w postaci pieniężnych certyfikatów wręczono uczniom 10 maja podczas wieczorku literacko-muzycznego w Princess Manor na Greenpoincie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskich szkół oraz organizacji polonijnych: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem nagród pieniężnych, Pulaski Association of Business and Professional Men, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Komitetu Parady Pułaskiego, ZHP, Polish American Teachers Association, chóru „Jutrzenka”, Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ oraz Home of the Alliance.

Artystyczne występy

Wieczorek prowadzony był przez Marię Bielską. Po oficjalnej części, rozpoczętej odśpiewaniem hymnów narodowych przez Alicję Czajkowski z PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, modlitwie odmówionej przez księdza Josepha Szpilskiego, powitaniu zebranych gości przez prezydent MCPWA Danutę Siemiński oraz wyróżnieniu i nagrodzeniu uczestników konkursu, przyszedł czas na część artystyczną. W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie-laureaci konkursu opowiadania bajek, baśni i legend polskich. Łukasz Rossochacki zaprezentował w języku angielskim „Little Chopin”, Wiktoria Ptaszek w języku polskim „Baśń o Śnieżynce”, a Pola Kondybowicz w języku angielskim „Legend About A Kuku And A Watchmaker”. Ponownie zaśpiewała Alicja Czajkowski, tym razem wykonując piosenkę pt: „Jest takie miejsce, jest taki kraj”. Ostatnią prezentacją była salsa w wykonaniu Sophie Cazaneuve. Maria Bielski w żartobliwy sposób wyjaśniła obecność tego żywiołowego tańca na tej uroczystości, powiązując odkrycia Kopernika z wojażami Kolumba na zachód. Na zakończenie odbyła się loteria fantowa, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród.

Stypendia MCPWA

Organizacja Marie Curie Professional Women’s Association zbiera fundusze na stypendia dla uzdolnionej polonijnej młodzieży. Uroczystość w Princess Manor była również okazją do złożenia donacji na ten cel. Wszystkim organizacjom oraz osobom prywatnym, które przyczyniły się do powiększenia funduszu stypendialnego, należą się ogromne podziękowania.

Beata Krużel

wróć

Fotorelacje

Dzień Matki w Sokolni w New Britain

13 maja w Sokolni odbył się uroczysty bankiet z okazji Dnia Matki. Podczas bankietu program artystyczny przedstawiły dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain. Przed zgromadzonymi w Sokolni zaprezentowało się ponad 50 uczniów: grupa taneczna prowadzona przez Anię Hayes, szkolny chór pod kierownictwem Urszuli Niemczyckiej i Marzeny Radziwon oraz przedszkolaki, które pod opieką Jolanty Szymańskiej przygotowały występ taneczno-wokalny. Fot. Marek Smialkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com