Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Marie Curie Professional Women’s Association ogłosiło tegorocznych zwycięzców konkursu „Copernicus”

05-16-2018

Laureaci konkursu...
Nagrody w postaci...
Przedstawiciele...

Na początku każdego roku organizacja Marie Curie Professional Women’s Association ogłasza konkurs literacki dla uczniów Polskich Szkół Dokształcających ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. Tematem tegorocznego konkursu było życie i osiągnięcia Mikołaja Kopernika. Do 15 kwietnia nadesłano wiele prac, z których komisja konkursowa – w składzie Bernadette O’Keefe, Irene Krulewski, Barbara R. Blyskal, Jolanta Kulpa-Gubernat, Helen Leśnik-Mistak, Mary Woźniak, Danuta Siemiński – wybrała trzy najlepsze eseje, a dziewięć wyróżniła.

Nagrodzono zwycięzców

Pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Kobeszko z PSD im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu, NY, drugie Stanisławowi Kowalskiemu z PS im. św. Kazimierza Królewicza z Newark, NJ, a trzecie Karolinie Pałac z PSD im. Henryka Sienkiewicza z Brooklynu, NY. Nagrody w postaci pieniężnych certyfikatów wręczono uczniom 10 maja podczas wieczorku literacko-muzycznego w Princess Manor na Greenpoincie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskich szkół oraz organizacji polonijnych: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była sponsorem nagród pieniężnych, Pulaski Association of Business and Professional Men, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Komitetu Parady Pułaskiego, ZHP, Polish American Teachers Association, chóru „Jutrzenka”, Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ oraz Home of the Alliance.

Artystyczne występy

Wieczorek prowadzony był przez Marię Bielską. Po oficjalnej części, rozpoczętej odśpiewaniem hymnów narodowych przez Alicję Czajkowski z PSD przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza, modlitwie odmówionej przez księdza Josepha Szpilskiego, powitaniu zebranych gości przez prezydent MCPWA Danutę Siemiński oraz wyróżnieniu i nagrodzeniu uczestników konkursu, przyszedł czas na część artystyczną. W pierwszej kolejności wystąpili uczniowie-laureaci konkursu opowiadania bajek, baśni i legend polskich. Łukasz Rossochacki zaprezentował w języku angielskim „Little Chopin”, Wiktoria Ptaszek w języku polskim „Baśń o Śnieżynce”, a Pola Kondybowicz w języku angielskim „Legend About A Kuku And A Watchmaker”. Ponownie zaśpiewała Alicja Czajkowski, tym razem wykonując piosenkę pt: „Jest takie miejsce, jest taki kraj”. Ostatnią prezentacją była salsa w wykonaniu Sophie Cazaneuve. Maria Bielski w żartobliwy sposób wyjaśniła obecność tego żywiołowego tańca na tej uroczystości, powiązując odkrycia Kopernika z wojażami Kolumba na zachód. Na zakończenie odbyła się loteria fantowa, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród.

Stypendia MCPWA

Organizacja Marie Curie Professional Women’s Association zbiera fundusze na stypendia dla uzdolnionej polonijnej młodzieży. Uroczystość w Princess Manor była również okazją do złożenia donacji na ten cel. Wszystkim organizacjom oraz osobom prywatnym, które przyczyniły się do powiększenia funduszu stypendialnego, należą się ogromne podziękowania.

Beata Krużel

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com