Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Dzień Kościuszki w West Point

05-13-2018

Zuchy pod...
Przemarsz kadetów...
Wielki Marszałek...
Fot. Archiwum Marii...
Fot. Archiwum Marii...
Fot. Archiwum Marii...
Fot. Archiwum Marii...
Fot. Archiwum Marii...
Fot. Archiwum Marii...

W sobotę 28 kwietnia w Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point odbyły się uroczystości związane z Dniem Kościuszki. Poprzedziło je piątkowe seminarium poświęcone bohaterowi dwóch narodów. Sobotnie wydarzenie zainaugurowała msza święta w intencji generała Kościuszki (1746-1817), którą odprawił ks. Karol Urban w kościele Trójcy Świętej mieszczącym się na terenie wojskowej uczelni.

Uroczystość otworzył major Łukasz Derda, przedstawiciel Akademii Wojskowej. W obchodach wzięli udział Szef Misji przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie Paweł Kotowski oraz ambasador Litwy Rolandas Kriščiūnas. Wśród zebranych byli również weterani, przedstawiciele Komitetu Parady Pułaskiego, Kongresu Polonii z Long Island, Fundacja Kulturalna w Clark, NJ i harcerstwo. Przedstawiciele harcerstwa biorą udział w tych obchodach od 15 lat, na zaproszenie znanej aktywistki polonijnej Frances Gates oraz dzięki finansowemu poparciu Fundacji Edwarda Kaplita/Christine Giera Polish Heritage Trust z Massachusetts.

Uczestnicy uroczystości podziwiali barwną paradę kadetów akademii wojskowej w galowych mundurach oraz pokaz skoków spadochronowych. U stóp pomnika Kościuszki zaprezentowana została też krótka, okolicznościowa akademia. Mszę św. oraz akademię swoimi występami uświetniły chóry Jutrzenka i Hejnał z Brooklynu, chór Polonia Paderewski z New Britain, CT, i chór Aria z Wallington, NJ, którymi dyrygowała Izabela Kobus-Salkin.

Podczas tego wspaniałego weekendu dopisała pogoda, a młodzież szkolna i harcerska była świadkami historii na żywo, przejęta salwami karabinów i niekończącą się paradą kadetów. Zebrało się liczne – ku radości organizatorów tej pamiętnej uroczystości – grono Polonii z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i Massachusetts.

M. Bielska, hm., opr. AG/JLS

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com