Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Mszy świętej...

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

05-12-2018

W katedrze św. Patryka na Manhattanie odbyła się doroczna uroczystość poświęcona św. Janowi Pawłowi II, która jest tam organizowana od chwili jego śmierci w 2005 roku i ma upamiętniać dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił. Tegoroczne spotkanie dedykowane polskiemu papieżowi odbyło się w niedzielę, 27 kwietnia, a więc dodatkowo w czwartą rocznicę wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze.

Uroczystość papieska rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji św. Jana Pawła II. Jej głównym celebransem był ks. biskup Andrzej Zglejszewski z Long Island, a koncelebransem ks. prałat Robert Ritchie, pełniący funkcję proboszcza katedry św. Patryka. Uczestniczyło w niej bardzo dużo wiernych, którzy praktycznie wypełnili całą katedrę. Podczas homilii, którą wygłosił polski biskup, było bardzo dużo odniesień do myśli, nauki i przesłań polskiego papieża. Nawiązywał on także do patriotyzmu, który – jak przypominał – zawsze był kojarzony z głęboką wiarą Polaków. Biskup Andrzej Zglejszewski podkreślał również, że dzięki tej wierze Polska przetrwała najtrudniejsze momenty w swojej historii i istnieje do dnia dzisiejszego. Przy tej okazji zacytował również fragment „Roty” napisanej przez Marię Konopnicką, a także nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego kazanie zostało nagrodzone długimi brawami.

Po zakończeniu mszy świętej odbyła się druga część uroczystości poświęconej polskiemu papieżowi. W tym roku stanowiła go prelekcja wygłoszona przez ks. George'a Rutlera pt. „Jan Paweł II – Człowiek na wszystkie okazje”. Niestety w przerwie pomiędzy nabożeństwem, a wykładem sporo ludzi opuściło katedrę św. Patryka, a szkoda, ponieważ był on bardzo interesujący. W końcu ks. Rutler jest znanym historykiem Kościoła i potrafi ciekawie opowiadać. Podczas prelekcji mówił on o znaczeniu myśli i przekazu św. Jana Pawła II dla współczesności oraz dla wiernych z całego świata. Nawiązywał także do jego wpływu na losy świata, w którym przyszło mu żyć i przez 27 lat zasiadać na tronie Stolicy Apostolskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – konsul generalny Maciej Golubiewski oraz konsul ds. polonijnych Mateusz Gmura. Polski Konsulat jest również, od samego początku, organizatorem kwietniowych spotkań poświęconych św. Janowi Pawłowi II odbywających się w katedrze św. Patryka na Manhattanie.

BNW

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com