Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Mszy świętej...

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

05-12-2018

W katedrze św. Patryka na Manhattanie odbyła się doroczna uroczystość poświęcona św. Janowi Pawłowi II, która jest tam organizowana od chwili jego śmierci w 2005 roku i ma upamiętniać dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił. Tegoroczne spotkanie dedykowane polskiemu papieżowi odbyło się w niedzielę, 27 kwietnia, a więc dodatkowo w czwartą rocznicę wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze.

Uroczystość papieska rozpoczęła się mszą świętą odprawioną w intencji św. Jana Pawła II. Jej głównym celebransem był ks. biskup Andrzej Zglejszewski z Long Island, a koncelebransem ks. prałat Robert Ritchie, pełniący funkcję proboszcza katedry św. Patryka. Uczestniczyło w niej bardzo dużo wiernych, którzy praktycznie wypełnili całą katedrę. Podczas homilii, którą wygłosił polski biskup, było bardzo dużo odniesień do myśli, nauki i przesłań polskiego papieża. Nawiązywał on także do patriotyzmu, który – jak przypominał – zawsze był kojarzony z głęboką wiarą Polaków. Biskup Andrzej Zglejszewski podkreślał również, że dzięki tej wierze Polska przetrwała najtrudniejsze momenty w swojej historii i istnieje do dnia dzisiejszego. Przy tej okazji zacytował również fragment „Roty” napisanej przez Marię Konopnicką, a także nawiązał do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego kazanie zostało nagrodzone długimi brawami.

Po zakończeniu mszy świętej odbyła się druga część uroczystości poświęconej polskiemu papieżowi. W tym roku stanowiła go prelekcja wygłoszona przez ks. George'a Rutlera pt. „Jan Paweł II – Człowiek na wszystkie okazje”. Niestety w przerwie pomiędzy nabożeństwem, a wykładem sporo ludzi opuściło katedrę św. Patryka, a szkoda, ponieważ był on bardzo interesujący. W końcu ks. Rutler jest znanym historykiem Kościoła i potrafi ciekawie opowiadać. Podczas prelekcji mówił on o znaczeniu myśli i przekazu św. Jana Pawła II dla współczesności oraz dla wiernych z całego świata. Nawiązywał także do jego wpływu na losy świata, w którym przyszło mu żyć i przez 27 lat zasiadać na tronie Stolicy Apostolskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku – konsul generalny Maciej Golubiewski oraz konsul ds. polonijnych Mateusz Gmura. Polski Konsulat jest również, od samego początku, organizatorem kwietniowych spotkań poświęconych św. Janowi Pawłowi II odbywających się w katedrze św. Patryka na Manhattanie.

BNW

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com