Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Martynka Wawrzyniak...
Projekt kuli...

Nagrodzono dokument o polskich emigrantach podczas 7. edycji Greenpoint Film Festival

05-12-2018

Film dokumentalny „Stany przeszłe” polskiej reżyserki Olgi Blumczyńskiej został zwycięzcą Greenpoint Film Festival. Jego bohaterowie reprezentują trzy różne pokolenia emigrantów, których mimo sporej różnicy wieku bardzo dużo łączy, a przede wszystkim nostalgia i tęsknota.

„Stany przeszłe”

We czwartek 3 maja w małym kinie mieszczącym się w Wythe Hotel na Brooklynie odbyła się amerykańska premiera filmu „Stany przeszłe” („Past States”) wyreżyserowanego przez Olgę Blumczyńską. Dokument okazał się zwycięzcą 7. edycji Greenpoint Film Festival w kategorii „Documentary Short”. Film ten stanowi opowieść o trzech pokoleniach Polaków mieszkających na Greenpoincie i reprezentowanych przez 37-letnią Martynkę Wawrzyniak, 81-letnią Helenę Przybylską oraz 60-letniego Henryka Majchrzaka. Ich historie przeplatają się wzajemnie tworząc obraz historii oraz współczesności dzielnicy, która mimo zmian, jakie w niej nastąpiły w ostatnich latach, ciągle stanowi dla nich tzw. „Małą Polskę”, bo taką nazwą od dawna określano Greenpoint. W filmie pokazana jest także nieustająca tęsknota za ojczyzną przejawiająca się w wielu opowieściach i wspomnieniach jego bohaterów. Główną postacią „Stanów przeszłych” jest Martynka, która ze wszystkich bohaterów mieszka najkrócej w polskiej dzielnicy. Na Greenpoint przeprowadziła się dopiero kilka lat temu, po ponad piętnastu latach spędzonych na Manhattanie. Decyzję taką podjęła po rozwodzie z amerykańskim mężem oraz z chwilą odczuwania ogromnej tęsknoty za rodziną i swoim dzieciństwem spędzonym w Polsce. Właśnie w dzielnicy, w której wcześniej mieszkał jej ojciec, Martynka Wawrzyniak odnalazła klimat i atmosferę, jaką zapamiętała jako mała dziewczynka, która w wieku ośmiu lat opuściła Polskę – początkowo mieszkała w Nowej Zelandii, a później przeniosła się do Nowego Jorku. Na Greenpoincie znów poczuła zapach pieczonego polskiego chleba, polskich produktów spożywczych, a także polskich kwiatów. Tam też nawiązała kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych ponad 30 lat temu. Mimo że byli oni zupełnie nieprzygotowani na rzeczywistość za granicą, postanowili jednak pozostać w Nowym Jorku i mieszkają w nim do dnia dzisiejszego, w dodatku cały czas na Greenpoincie.

Henryk, który wyemigrował z kraju w roku 1983 i jest sąsiadem Martynki, stał się także jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych momentach. Dodatkowo jako stały bywalec sobotnich imprez, zawsze nad ranem przynosił jej świeże polskie kwiaty, najprawdopodobniej wykradane z cudzych ogródków, i zostawiał pod drzwiami. Stały się one inspiracją do jej projektu artystycznego o nazwie „Ziemia”, który postanowiła zrealizować w McGolrick Park na Greenpoincie. Jest nim ceramiczna kula ziemska wypalona z gliny pochodzącej m.in. z polskich ogródków naszych rodaków mieszkających obecnie w „Małej Polsce”. Wokół tej kuli zamierza stworzyć łączkę z polskimi kwiatami i roślinami.

Z kolei Helena, która do Ameryki wyjechała w 1981 roku, tuż po śmierci swojego męża, opowiada jej w filmie o determinacji, samotności, lęku, a także o poszukiwaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Wspomina także o tym jak na początku lat 90. sadziła bzy i polskie kwiaty, których szczepki czasem przemycała z Polski, a czasem nawet wykradała z ogródków innych osób – obok pomnika ks. Jerzego Popiełuszki znajdującego się obok McCarren Park na Greenpoincie, tworząc tym samym wokół monumentu ogród z polskich kwiatów. I to właśnie jest element łączący te dwie bohaterki, bowiem po 30 latach podobny ogród-łączkę, lecz w innym greenpoinckim parku zamierza stworzyć Martynka.

Dokument „Stany przeszłe” został wyprodukowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni przy współpracy z Fundacją Culture Shock, która przez kilka lat prowadziła projekt społeczno-badawczy „Greenpoint. Przemiany”, w ramach którego m.in. nagrywane były wywiady biograficzne z Polakami mieszkającymi w dzielnicy.

Po projekcji tego filmu odbyła się dyskusja dotycząca emigracji, w której wzięły udział m.in.: Martynka Wawrzyniak, główna bohaterka filmu „Stany przeszłe” i autorka projektu „Ziemia”, oraz Marzena Maksym, socjolog, która gromadziła materiały archiwalne do „Stanów przeszłych”. Dyskusję prowadził Mitch Waxman, historyk zajmujący się m.in. historią północnej części Brooklynu.

„Ziemia”

W ramach projektu „Ziemia”, nad którym od dwóch lat pracuje Martynka Wawrzyniak, w McGolrick Park powstanie łączka z polskimi kwiatami oraz ceramiczna kula wypalona z ziemi przekazanej jej przez naszych rodaków zamieszkujących Greenpoint, ale pochodzącej z ich pierwotnej ojczyzny, najczęściej z rodzinnych ogródków Polsce. Tuż przed projekcją filmu „Stany przeszłe” został także pokazany zwiastun dokumentu, jaki Martynka nakręciła przy okazji odbioru wspomnianej ziemi w Polsce, w imieniu polskich seniorów i imigrantów, którzy nie mogli po nią pojechać osobiście. W związku z tym autorka projektu nakręciła dziesięciominutowy film, w którym przedstawia m.in. miejsca, z których ta ziemia pochodzi i zarazem za którymi tęsknią polscy emigranci, o czym także sami wspominają w tym dokumencie. Zostanie on pokazany latem na Greenpoincie. Z kolei projekt „Ziemia” jest już prawie na ukończeniu, gliniana kula została niedawno wypalona, a jej instalacja w McGolrick Park odbędzie się 9 czerwca podczas dużej imprezy połączonej z warsztatami dla dzieci oraz polskim piknikiem.

BNW

wróć

Fotorelacje

Dzień Matki w Sokolni w New Britain

13 maja w Sokolni odbył się uroczysty bankiet z okazji Dnia Matki. Podczas bankietu program artystyczny przedstawiły dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain. Przed zgromadzonymi w Sokolni zaprezentowało się ponad 50 uczniów: grupa taneczna prowadzona przez Anię Hayes, szkolny chór pod kierownictwem Urszuli Niemczyckiej i Marzeny Radziwon oraz przedszkolaki, które pod opieką Jolanty Szymańskiej przygotowały występ taneczno-wokalny. Fot. Marek Smialkowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
05-26-2018
Casting do konkursu Miss Polonia CT 2019
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com