Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Martynka Wawrzyniak...
Projekt kuli...

Nagrodzono dokument o polskich emigrantach podczas 7. edycji Greenpoint Film Festival

05-12-2018

Film dokumentalny „Stany przeszłe” polskiej reżyserki Olgi Blumczyńskiej został zwycięzcą Greenpoint Film Festival. Jego bohaterowie reprezentują trzy różne pokolenia emigrantów, których mimo sporej różnicy wieku bardzo dużo łączy, a przede wszystkim nostalgia i tęsknota.

„Stany przeszłe”

We czwartek 3 maja w małym kinie mieszczącym się w Wythe Hotel na Brooklynie odbyła się amerykańska premiera filmu „Stany przeszłe” („Past States”) wyreżyserowanego przez Olgę Blumczyńską. Dokument okazał się zwycięzcą 7. edycji Greenpoint Film Festival w kategorii „Documentary Short”. Film ten stanowi opowieść o trzech pokoleniach Polaków mieszkających na Greenpoincie i reprezentowanych przez 37-letnią Martynkę Wawrzyniak, 81-letnią Helenę Przybylską oraz 60-letniego Henryka Majchrzaka. Ich historie przeplatają się wzajemnie tworząc obraz historii oraz współczesności dzielnicy, która mimo zmian, jakie w niej nastąpiły w ostatnich latach, ciągle stanowi dla nich tzw. „Małą Polskę”, bo taką nazwą od dawna określano Greenpoint. W filmie pokazana jest także nieustająca tęsknota za ojczyzną przejawiająca się w wielu opowieściach i wspomnieniach jego bohaterów. Główną postacią „Stanów przeszłych” jest Martynka, która ze wszystkich bohaterów mieszka najkrócej w polskiej dzielnicy. Na Greenpoint przeprowadziła się dopiero kilka lat temu, po ponad piętnastu latach spędzonych na Manhattanie. Decyzję taką podjęła po rozwodzie z amerykańskim mężem oraz z chwilą odczuwania ogromnej tęsknoty za rodziną i swoim dzieciństwem spędzonym w Polsce. Właśnie w dzielnicy, w której wcześniej mieszkał jej ojciec, Martynka Wawrzyniak odnalazła klimat i atmosferę, jaką zapamiętała jako mała dziewczynka, która w wieku ośmiu lat opuściła Polskę – początkowo mieszkała w Nowej Zelandii, a później przeniosła się do Nowego Jorku. Na Greenpoincie znów poczuła zapach pieczonego polskiego chleba, polskich produktów spożywczych, a także polskich kwiatów. Tam też nawiązała kontakt z ludźmi, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych ponad 30 lat temu. Mimo że byli oni zupełnie nieprzygotowani na rzeczywistość za granicą, postanowili jednak pozostać w Nowym Jorku i mieszkają w nim do dnia dzisiejszego, w dodatku cały czas na Greenpoincie.

Henryk, który wyemigrował z kraju w roku 1983 i jest sąsiadem Martynki, stał się także jej przyjacielem i pomocnikiem w trudnych momentach. Dodatkowo jako stały bywalec sobotnich imprez, zawsze nad ranem przynosił jej świeże polskie kwiaty, najprawdopodobniej wykradane z cudzych ogródków, i zostawiał pod drzwiami. Stały się one inspiracją do jej projektu artystycznego o nazwie „Ziemia”, który postanowiła zrealizować w McGolrick Park na Greenpoincie. Jest nim ceramiczna kula ziemska wypalona z gliny pochodzącej m.in. z polskich ogródków naszych rodaków mieszkających obecnie w „Małej Polsce”. Wokół tej kuli zamierza stworzyć łączkę z polskimi kwiatami i roślinami.

Z kolei Helena, która do Ameryki wyjechała w 1981 roku, tuż po śmierci swojego męża, opowiada jej w filmie o determinacji, samotności, lęku, a także o poszukiwaniu swojego miejsca na obcej ziemi. Wspomina także o tym jak na początku lat 90. sadziła bzy i polskie kwiaty, których szczepki czasem przemycała z Polski, a czasem nawet wykradała z ogródków innych osób – obok pomnika ks. Jerzego Popiełuszki znajdującego się obok McCarren Park na Greenpoincie, tworząc tym samym wokół monumentu ogród z polskich kwiatów. I to właśnie jest element łączący te dwie bohaterki, bowiem po 30 latach podobny ogród-łączkę, lecz w innym greenpoinckim parku zamierza stworzyć Martynka.

Dokument „Stany przeszłe” został wyprodukowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni przy współpracy z Fundacją Culture Shock, która przez kilka lat prowadziła projekt społeczno-badawczy „Greenpoint. Przemiany”, w ramach którego m.in. nagrywane były wywiady biograficzne z Polakami mieszkającymi w dzielnicy.

Po projekcji tego filmu odbyła się dyskusja dotycząca emigracji, w której wzięły udział m.in.: Martynka Wawrzyniak, główna bohaterka filmu „Stany przeszłe” i autorka projektu „Ziemia”, oraz Marzena Maksym, socjolog, która gromadziła materiały archiwalne do „Stanów przeszłych”. Dyskusję prowadził Mitch Waxman, historyk zajmujący się m.in. historią północnej części Brooklynu.

„Ziemia”

W ramach projektu „Ziemia”, nad którym od dwóch lat pracuje Martynka Wawrzyniak, w McGolrick Park powstanie łączka z polskimi kwiatami oraz ceramiczna kula wypalona z ziemi przekazanej jej przez naszych rodaków zamieszkujących Greenpoint, ale pochodzącej z ich pierwotnej ojczyzny, najczęściej z rodzinnych ogródków Polsce. Tuż przed projekcją filmu „Stany przeszłe” został także pokazany zwiastun dokumentu, jaki Martynka nakręciła przy okazji odbioru wspomnianej ziemi w Polsce, w imieniu polskich seniorów i imigrantów, którzy nie mogli po nią pojechać osobiście. W związku z tym autorka projektu nakręciła dziesięciominutowy film, w którym przedstawia m.in. miejsca, z których ta ziemia pochodzi i zarazem za którymi tęsknią polscy emigranci, o czym także sami wspominają w tym dokumencie. Zostanie on pokazany latem na Greenpoincie. Z kolei projekt „Ziemia” jest już prawie na ukończeniu, gliniana kula została niedawno wypalona, a jej instalacja w McGolrick Park odbędzie się 9 czerwca podczas dużej imprezy połączonej z warsztatami dla dzieci oraz polskim piknikiem.

BNW

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com