Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wybitny Polak na...

Wybitny Polak w USA

04-15-2018

Organizacje, stowarzyszenia i związki polonijne do 21 kwietnia 2018 r. mogą zgłaszać swoich kandydatów do konkursu Wybitny Polak za Granicą. To już ósma edycja tego konkursu w Stanach Zjednoczonych.

Misją konkursu „Wybitny Polak” jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces poza granicami Polski. Organizatorem konkursu na terenie USA jest stowarzyszenie Pangea Network we współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego – „Teraz Polska”, która organizuje konkurs na terenie Polski od ponad 20 lat. Współpracę zaoferowały również Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Senatu RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z polskimi placówkami dyplomatycznymi. Statuetka „Wybitnego Polaka” jest najbardziej prestiżowym pozarządowym wyróżnieniem przyznawanym wybitnym członkom Polonii z całego świata. Konkurs regularnie odbywa się na terenie Austrii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Niemiec oraz w trzech okręgach konsularnych Stanów Zjednoczonych: nowojorskim, chicagowskim i w Los Angeles. W nowojorskim okręgu konsularnym konkurs odbędzie się już po raz ósmy, a na przestrzeni tych lat udało się nagrodzić statuetkami Wybitnego Polaka 34 członków Polonii. Wszyscy laureaci edycji krajowej automatycznie trafiają do wielkiego finału w Warszawie. Tam spośród „Wybitnych Polaków” wybranych we wszystkich krajach wyłaniana jest osoba, która uhonorowana zostaje podczas gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim statuetką „Wybitny Polak na Świecie”. Nowojorska kapituła złożona z członków działającej przy konsulacie Rady Polonijnej w przeszłości wyłoniła aż trzy osoby, które później wygrały konkurs światowy – byli to: chirurg prof. Maria Siemionow, artysta Rafał Olbiński oraz chemik prof. Krzysztof Matyjaszewski.

Statuetki dla wybitnych Polaków przyznawane będą w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, osobowość, młody Polak. W kategorii biznes zgłaszać można osoby prowadzące działalność gospodarczą, które osiągnęły znaczący sukces i pozycję w swojej dziedzinie. W kategorii kultura kandydatami mogą być osoby tworzące lub promujące kulturę; w kategorii nauka – osoby prowadzące działalność naukową lub dydaktyczną w placówkach funkcjonujących poza granicami Polski. Do kategorii osobowość zgłaszać można osoby o wybitnym autorytecie, wyróżniające się aktywnością, zaradnością, inicjatywą, np. w życiu społecznym. Tytuł Młodego Polaka natomiast będzie przyznany osobie, która nie ukończyła jeszcze 35. roku życia, odniosła sukces w jednej z powyższych kategorii lub której działalność w sposób pozytywny oddziałuje na lokalną społeczność i przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku Polaków i Polski wśród lokalnej społeczności.

Kandydatami do nagrody w konkursie mogą być obywatele polscy lub osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe legalnie na terenie USA. Dany kandydat może zostać zgłoszony tylko w jednej kategorii. W zgłoszeniu należy uwzględnić m.in. życiorys kandydata, ze wskazaniem jego osiągnięć oraz zgodę kandydata na udział w konkursie. Pełny zestaw aplikacji jest do pobrania na stronie www.wybitnypolak.pl.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać mailem na adres z dopiskiem „Wybitny Polak”. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie www.wybitnypolak.pl oraz www.terazpolska.pl.

Informacja prasowa

wróć

Fotorelacje

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Bostonie

W niedzielę, 21 października, w sali Jana Pawła II w południowym Bostonie odbyły się obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności. Program wydarzenia był bardzo zróżnicowany i przewidywał wiele atrakcji, między innymi występy artystyczne, ciekawe spotkania i pokazy. Organizatorką imprezy była Sylwia Wadach-Kloczkowska. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
10-23-2018
Wykład w Instytucie Józefa Piłsudskiego
10-24-2018
17. Festiwal Filmów Polskich w Elms College w Chicopee
10-25-2018
Wykład Julie Roberts Szczepankiewicz w Bibliotece Publicznej w Chicopee
10-27-2018
Halloween w Klubie Polonez
10-27-2018
Halloween w Parku Piłsudskiego w Holyoke
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com