Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Wybitny Polak na...

Wybitny Polak w USA

04-15-2018

Organizacje, stowarzyszenia i związki polonijne do 21 kwietnia 2018 r. mogą zgłaszać swoich kandydatów do konkursu Wybitny Polak za Granicą. To już ósma edycja tego konkursu w Stanach Zjednoczonych.

Misją konkursu „Wybitny Polak” jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków mieszkających na całym świecie, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces poza granicami Polski. Organizatorem konkursu na terenie USA jest stowarzyszenie Pangea Network we współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego – „Teraz Polska”, która organizuje konkurs na terenie Polski od ponad 20 lat. Współpracę zaoferowały również Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Senatu RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z polskimi placówkami dyplomatycznymi. Statuetka „Wybitnego Polaka” jest najbardziej prestiżowym pozarządowym wyróżnieniem przyznawanym wybitnym członkom Polonii z całego świata. Konkurs regularnie odbywa się na terenie Austrii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii oraz Niemiec oraz w trzech okręgach konsularnych Stanów Zjednoczonych: nowojorskim, chicagowskim i w Los Angeles. W nowojorskim okręgu konsularnym konkurs odbędzie się już po raz ósmy, a na przestrzeni tych lat udało się nagrodzić statuetkami Wybitnego Polaka 34 członków Polonii. Wszyscy laureaci edycji krajowej automatycznie trafiają do wielkiego finału w Warszawie. Tam spośród „Wybitnych Polaków” wybranych we wszystkich krajach wyłaniana jest osoba, która uhonorowana zostaje podczas gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim statuetką „Wybitny Polak na Świecie”. Nowojorska kapituła złożona z członków działającej przy konsulacie Rady Polonijnej w przeszłości wyłoniła aż trzy osoby, które później wygrały konkurs światowy – byli to: chirurg prof. Maria Siemionow, artysta Rafał Olbiński oraz chemik prof. Krzysztof Matyjaszewski.

Statuetki dla wybitnych Polaków przyznawane będą w pięciu kategoriach: nauka, kultura, biznes, osobowość, młody Polak. W kategorii biznes zgłaszać można osoby prowadzące działalność gospodarczą, które osiągnęły znaczący sukces i pozycję w swojej dziedzinie. W kategorii kultura kandydatami mogą być osoby tworzące lub promujące kulturę; w kategorii nauka – osoby prowadzące działalność naukową lub dydaktyczną w placówkach funkcjonujących poza granicami Polski. Do kategorii osobowość zgłaszać można osoby o wybitnym autorytecie, wyróżniające się aktywnością, zaradnością, inicjatywą, np. w życiu społecznym. Tytuł Młodego Polaka natomiast będzie przyznany osobie, która nie ukończyła jeszcze 35. roku życia, odniosła sukces w jednej z powyższych kategorii lub której działalność w sposób pozytywny oddziałuje na lokalną społeczność i przyczynia się do budowy pozytywnego wizerunku Polaków i Polski wśród lokalnej społeczności.

Kandydatami do nagrody w konkursie mogą być obywatele polscy lub osoby polskiego pochodzenia zamieszkałe legalnie na terenie USA. Dany kandydat może zostać zgłoszony tylko w jednej kategorii. W zgłoszeniu należy uwzględnić m.in. życiorys kandydata, ze wskazaniem jego osiągnięć oraz zgodę kandydata na udział w konkursie. Pełny zestaw aplikacji jest do pobrania na stronie www.wybitnypolak.pl.

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać mailem na adres z dopiskiem „Wybitny Polak”. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie www.wybitnypolak.pl oraz www.terazpolska.pl.

Informacja prasowa

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com