Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Restauracja...

Polska restauracja Królewskie Jadło w New Yorker

04-15-2018

Był rok 2005, gdy na Manhattanie pojawiła się pierwsza restauracja Krzysztofa Drzewieckiego – Królewskie Jadło. Mężczyzna miał jeden cel, który zrealizował z nawiązką – pokazać, że polska kuchnia to zdecydowanie coś więcej niż mięso i ziemniaki. Dowodem na sukces polskiego restauratora jest artykuł poświęcony jego lokalom, który niedawno ukazał się na łamach jednego z popularniejszych magazynów w USA, mowa o The New Yorker. Co o polskich lokalach gastronomicznych w Nowym Jorku pisze amerykańska prasa?

Jeśli postać Krzysztofa Drzewieckiego nie jest Wam znana, śpieszymy z odpowiedzią. Krzysztof jest królem polskiej gastronomii w Nowym Jorku. Pod jego skrzydłami powstały cztery polskie restauracje – Królewskie Jadło i Karczma na Greenpoincie, Królewskie Jadło na Ridgewood i Dziupla na Williamsburgu. Dziupla jest najmłodszym lokalem.

Historia pana Drzewieckiego to temat na film. Urodził się w miejscowości Jastrzębie Zdrój, od dziecka wykazywał zainteresowanie gastronomią, więc naturalną koleją rzeczy było wybranie technikum gastronomicznego, a później Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. W 1998 roku Krzysztof przerwał naukę, by zrealizować swój amerykański sen. Na przeszkodzie nie stanęła mu nawet nieznajomość języka angielskiego. Co było później? Nie musiał mówić płynnym angielskim czy amerykańskim, by pokazać szefom restauracji, że doskonale zna się na kuchni. Minęło kilka lat i pan Krzysztof był kucharzem w tym słynnym Nobu w nowojorskiej Tribece. Gdy awansował na szefa kuchni i wiedział, że nie ma szans na dalszy awans, zdecydował się na realizację swojego największego marzenia – własnej restauracji. Tak powstało Królewskie Jadło. Restauracja udekorowana szablami i stylizowana na średniowieczną karczmę przyciągała Polaków i ich amerykańskich znajomych chcących spróbować polskich specjałów. Szable, surowa cegła na ścianie i podłoga z desek nadały miejscu niepowtarzalnego klimatu. Klientów nie brakowało, czego dowodem jest rozrost kulinarnego imperium pana Krzysztofa.

Wróćmy jednak na łamy The New Yorker, wychwalane są tu wszystkie polskie restauracje Drzewieckiego. Karczma dostaje plusa za kelnerki w ludowych strojach, które roznoszą żurek w miskach z chleba, smakosze odsyłani są do Królewskiego Jadła, a zwolennicy połączenia kuchni polskiej z amerykańską zapraszani są do Dziupli. Dowiemy się, że każdy z gości zaczyna swoją ucztę od pajdy chleba ze smalcem, solą i ogórków kiszonych. Chwalone jest „polskie korytko”, czyli deska z boczkiem, kiełbasami, kaszanką i karkówką. Niewątpliwie jest to sycąca przekąska, która – jak zapewnia autor – „byłaby w stanie zaspokoić każdą głodną grupę śmiertelników”.

Dania, które cieszą się największym powodzeniem w lokalach pana Krzysztofa to pomidorówka, ogórkowa, żurek, pierogi i kotlety z piersi kurczaka. Ceny dań wahają się od 9 do 22 dolarów.

opr. Magda Miler

wróć

Fotorelacje

Wakacje z Panem Bogiem w Perth Amboy, NJ

Kolejny rok z rzędu w dniach od 1 do 7 lipca odbyły się „Wakacje z Panem Bogiem” organizowane przez parafię św. Jana Pawła II w Perth Amboy, NJ na czole z o. Waldemarem Łątkowskim i grupą opiekunów, wśród których były również Siostry Służebniczki NMP NP z New Jersey. Wakacje miały miejsce nad Lake George w północnej części stanu Nowy Jork. Uczestniczyło w nich 120 dzieci i młodzieży, a najmłodsza uczestniczka miała zaledwie dwa latka. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
07-24-2018
Doroczny letni festyn parafialny w parafii Christ the Reedemer
07-25-2018
Błogosławieństwo pojazdów i kierujących w parafii św. Róży z Limy
07-26-2018
Koncert „Król Polki”
07-27-2018
XV Kongres Trzeźwości w Sanktuarium MB Częstochowskiej w Doylestown
07-27-2018
Zabawa taneczna w Klubie Pułaskiego w Central Falls
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com