Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Amerykańska trasa Czerwonych Gitar

04-13-2018

Czerwone Gitary...
Zespół Czerwone...
Muzycy Czerwonych...

Po trzyletniej przerwie zespół Czerwone Gitary znów wyruszył na trasę po Ameryce Północnej. Obejmuje ona dwanaście koncertów w polonijnych skupiskach Stanów Zjednoczonych i Kanady takich jak: Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Massachusetts, Michigan, Illinois, Florydzie oraz Ontario.

Metropolia nowojorska i okolice

Pierwsze koncerty w ramach najnowszego tournee Czerwonych Gitar miały miejsce w Mahwah i Passaic w stanie New Jersey, a także w New Britain w stanie Connecticut oraz na Greenpoincie w Nowym Jorku i odbyły się od piątku 6 kwietnia do niedzieli 8 kwietnia. Wszędzie muzyka tej legendarnej formacji – mimo że w mocno zmienionym i odmłodzonym składzie – cieszyły się bardzo dobrym przyjęciem przez polonijnych fanów zespołu. Zresztą podobnie było w 2015 jak i 2012 roku, kiedy grupa ta również pojawiła się na dużych trasach koncertowych po Ameryce Północnej. Tym razem, by zaprezentować jak najwięcej starych i doskonale znanych przebojów, Czerwone Gitary przygotowały tzw. sety złożone z krótkich fragmentów największych hitów, dzięki czemu fani mieli okazję przypomnieć sobie, a nawet pośpiewać wspólnie z zespołem, ulubione piosenki. To niesamowicie wpłynęło na publiczność, która nie tylko chętnie włączała się do śpiewu, ale nawet wstawała z krzesełek i tańczyła. W dodatku sytuacja ta miała również miejsce w przypadku najnowszych przebojów Czerwonych Gitar z dwóch ostatnich płyt pt. „O.K.” oraz „Jeszcze raz”. Trudno wymienić wszystkie hity, jakie były zaprezentowane podczas tych koncertów, ale tych najważniejszych nie można pominąć. Były wśród nich m.in.: „Historia jednej znajomości”, „10 w skali Beauforta”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Nie spoczniemy”, „Dozwolone do lat 18”, „Tak bardzo się starałem”, „Kwiaty we włosach”, „Gdy kiedyś znów zawołam Cię”, „Bo ty się boisz myszy” czy też „Matura”, przy której Jerzy Skrzypczyk – pełniący również, jak zawsze, rolę konferansjera – żartobliwie stwierdził, że Czerwone Gitary podchodzą do niej już po raz 53. i przestrzegał przyszłych maturzystów, żeby nie brali z nich przykładu. Były także nowe przeboje wylansowane w ostatnich latach, m.in.: „Senny szept”, „Lecz tylko na chwilę”, „Wezmę Cię ze sobą” oraz „Czerwona Gitara”, stanowiąca taki współczesny hymn Czerwonych Gitar. Bardzo duże wrażenie na publiczności zrobiła piosenka „Biały krzyż”, którą Krzysztof Klenczon skomponował, by upamiętnić swego ojca Czesława, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym, czyli tzw. żołnierza wyklętego. Bardzo wymowne słowa do tego utworu napisał w 1969 roku Janusz Kondratowicz, a przekaz w nich zawarty jest bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Publiczność także bardzo dobrze przyjęła nową, zupełnie premierową piosenkę pt. „Podajmy sobie ręce”, która ma znamiona typowo koncertowej piosenki idealnie pasującej na zakończenie występu. Już pierwsza reakcja na jej słowa i muzykę świadczy, że dzięki temu utworowi Czerwone Gitary podczas swoich koncertów będą mogły w bardzo łatwy sposób jednoczyć publiczność, która pod wpływem tekstu łapie się za ręce i wspólnie tańczy. Jest to więc wymarzona sytuacja dla każdego zespołu na końcowe bisy podczas występów scenicznych.

Promocja zdolnych muzyków

Podczas aktualnej trasy koncertowej Czerwone Gitary promują nowego, młodego gitarzystę, którym jest Marek Jabłoński. Jak wyjaśniał Jerzy Skrzypczyk, jest to związane z akcją, jaką jego zespół rozpoczął trzy lata temu podczas jubileuszu związanego z 50-leciem działalności. Wówczas Czerwone Gitary postanowiły wspierać zdolnych i dobrze zapowiadających się muzyków i lansować ich podczas swoich występów. Pierwszym był perkusista Artur Żurek, którym po jakimś czasie grania z legendarną grupą został zaangażowany do niesamowicie popularnego w Polsce młodzieżowego zespołu Nocny Kochanek, który nawet w grudniu ub.r. wystąpił jako tzw. support przed koncertem grupy Scorpions w Gdyni. Marek Jabłoński, który interesuje się i specjalizuje w wielu różnych gatunkach muzycznych również ma już wiele ciekawych propozycji, a poza tym nagrywa solowe utwory. W planach ma także nagranie płyty z Popkiem. W dodatku bardzo ceni sobie współpracę z Czerwonymi Gitarami, którą rozpoczął dwa lata temu przez – jak podkreślił – mocno zżył się już z chłopakami na scenie. Podczas koncertów idealnie jest wkomponowany do zespołu i chyba nawet nikt spośród największych fanów Czerwonych Gitar nie jest w stanie zauważyć, że jest on tylko osobą dodatkową, która została zaproszona na trasę koncertową w celach promocyjnych.

Historia Czerwonych Gitar

Grupa powstała w 1965 roku w Gdańsku-Wrzeszczu w 1965 r. Jej założycielami byli Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski i Jerzy Skrzypczyk, który gra w zespole do dnia dzisiejszego. Pod koniec 1965 roku odszedł Henryk Zomerski, a jego miejsce zajął Seweryn Krajewski. Największe sukcesy zespół osiągnął podczas pięciu początkowych lat istnienia. Przez pierwsze lata członkowie zespołu ukrywali się pod pseudonimami, ponieważ grali big-beat, za który w latach 60. groziło usunięcie z listy uczniów szkół muzycznych. W styczniu 1969 roku grupa otrzymała wiele nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych oraz trofeum MIDEM w Cannes we Francji, przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi dany wykonawca. Taką samą nagrodę otrzymał wówczas zespół The Beatles. Czasopismo „Billboard” przyznało również polskiej grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. Wszystkie ówczesne płyty Czerwonych Gitar uzyskały miano złotych, wszędzie spotykała się ona z entuzjastycznym przyjęciem widowni, w wielu krajach i na wielu kontynentach. Jednak przez kolejne dekady działalności Czerwonych Gitar zmieniali się członkowie grupy, a w latach 80. zespół zniknął z polskiej estrady na kilkanaście lat. Wielki i triumfalny jego powrót nastąpił w 1991 roku na 25-lecie działalności. Sześć lat później z grupy odszedł Seweryn Krajewski, a w 1998 roku zespół wydał pierwszą od 24 lat płytę pt. „...jeszcze gra muzyka”. Kolejny album pt. „O.K.” pojawił się w 2005 roku na 40-lecie zespołu i podobnie jak większość wcześniejszych płyt Czerwonych Gitar uzyskał status złotego krążka. W 2015 roku zespół świętował 50-lecie działalności, co przypieczętował Złotym Koncertem Jubileuszowym w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz nowym albumem pt. „Jeszcze raz”, który w zestawieniach sprzedaży Empiku uzyskał status bestsellera. Obecnie Czerwone Gitary tworzą: współzałożyciel grupy, perkusista i wokalista Jerzy Skrzypczyk, który zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami, gitarzysta basowy, wokalista i aranżer Arkadiusz Wiśniewski (w zespole od 2002 roku), gitarzysta akustyczny i wokalista Mieczysław Wądołowski (w zespole od 1997 roku) oraz gitarzysta solowy i wokalista Dariusz Olszewski (w zespole od 2000 roku).
 
BNW

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com