Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Harcerki i harcerze ze wschodniego wybrzeża spotkali się w Nowym Jorku z okazji Dnia Myśli Braterskiej

03-13-2018

Wszystkich...
W Dniu Myśli...
Tegoroczne...
Dzięki paniom...
Fot. Beata Krużel
Fot. Beata Krużel

 „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliście” – słowa lorda Badena-Powella, założyciela skautingu, były hasłem przewodnim dla harcerek i harcerzy z Hufców Podhale i Warmia z sześciu stanów wschodniego wybrzeża, którzy spotkali się w niedzielę 25 lutego w Nowym Jorku na Dniu Myśli Braterskiej. Tegoroczne harcerskie święto zostało zorganizowane przez Szczep Nowy Jork, a odbyło się w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Franciszki de Chantal na Borough Parku (Brooklyn, NY).

Harcerskie święto

Dzień Myśli Braterskiej – World Thinking Day – obchodzony jest przez skautów na całym świecie w rocznicę urodzin lorda Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Jest to dzień, który uświadamia nam, jak wielu jest skautów na całym świecie, że są dla siebie braćmi i siostrami, a nam – Polakom – dodatkowo przypomina, jak ważną organizacją jest polskie harcerstwo poza granicami Polski i jak wielu jest harcerzy i harcerek w różnych krajach, którzy kontynuują polskie tradycje i wychowywani są w duchu patriotyzmu, według zasady: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 

Niedzielne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się apelem, a następnie wszyscy wraz ze sztandarami przeszli do kościoła na mszę świętą, którą celebrował gospodarz parafii, ksiądz kanonik Andrzej Kurowski. W swojej homilii nawiązał do historii powstania polskiego harcerstwa, którego początki sięgają czasów, gdy Polski nie było na mapie Europy. Ciekawie opowiedział o Andrzeju Małkowskim, twórcy harcerstwa polskiego. Przytoczył kilka mało znanych faktów oraz zachęcał młodzież, by nadal starała się postępować tak, by zmieniać świat na lepszy. Ważnym elementem mszy św. był gromki harcerski śpiew przy akompaniamencie gitar.

Hej, przygodo!

Po mszy św. i świetnym posiłku, przygotowanym przez rodziców z jednostek harcerskich przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i przy szkole Henryka Sienkiewicza, rozpoczęły się zajęcia dla młodszych harcerek i harcerzy. Tematy tych zajęć były zgodne z hasłami wybranymi na ten dzień, a więc dotyczyły tego, w jaki sposób harcerki i harcerze powinni postępować, by świat stawał się coraz lepszy oraz jak dbać o dobre imię Polski, zwłaszcza w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym czasie starsza młodzież wędrownicza, zaopatrzona w suchy prowiant, wyruszyła na przygodę w plenerze, w okolice Borough Hill i Brooklyn Hights. Na tle drapaczy chmur młodzież z metropolii nowojorskiej, ale także z New Jersey, Massachusetts, Connecticut, Filadelfii i Maryland, zaangażowała się w wypełnienie zleconego im zadania. Po ich powrocie wszyscy bawili się na tradycyjnym harcerskim kominku, wypełnionym śpiewem, zabawami oraz prezentacją harcmistrza Andrzeja Stachowiaka pt: „Czego uczy nas historia?”, z naciskiem na drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wsparcie sponsorów

Zorganizowanie tego świątecznego dnia, dobre wyżywienie ponad 250 osób oraz zrealizowanie bogatego programu przygotowanego przez grono instruktorskie mogło się odbyć dzięki hojności sponsorów: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg II, Pulaski Association of Business and Professional Men, piekarni „Syrena” oraz Marie S. Curie Professional Women’s Association oraz kilku przyjaciół ruchu harcerskiego. Sponsorom, parafii i szkole, rodzicom, instruktorkom i instruktorom oraz wszystkim którzy, przyczynili się do przygotowania tej wielkiej harcerskiej imprezy, należą się ogromne brawa i podziękowania. Dzięki nim wspaniała harcerska rodzina ze wschodniego wybrzeża miała możliwość spotkania i wspólnego świętowania.

Beata Krużel, pwd. i Maria Bielska, hm.

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com