Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Harcerki i harcerze ze wschodniego wybrzeża spotkali się w Nowym Jorku z okazji Dnia Myśli Braterskiej

03-13-2018

Wszystkich...
W Dniu Myśli...
Tegoroczne...
Dzięki paniom...
Fot. Beata Krużel
Fot. Beata Krużel

 „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym niż go zastaliście” – słowa lorda Badena-Powella, założyciela skautingu, były hasłem przewodnim dla harcerek i harcerzy z Hufców Podhale i Warmia z sześciu stanów wschodniego wybrzeża, którzy spotkali się w niedzielę 25 lutego w Nowym Jorku na Dniu Myśli Braterskiej. Tegoroczne harcerskie święto zostało zorganizowane przez Szczep Nowy Jork, a odbyło się w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Franciszki de Chantal na Borough Parku (Brooklyn, NY).

Harcerskie święto

Dzień Myśli Braterskiej – World Thinking Day – obchodzony jest przez skautów na całym świecie w rocznicę urodzin lorda Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Jest to dzień, który uświadamia nam, jak wielu jest skautów na całym świecie, że są dla siebie braćmi i siostrami, a nam – Polakom – dodatkowo przypomina, jak ważną organizacją jest polskie harcerstwo poza granicami Polski i jak wielu jest harcerzy i harcerek w różnych krajach, którzy kontynuują polskie tradycje i wychowywani są w duchu patriotyzmu, według zasady: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. 

Niedzielne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się apelem, a następnie wszyscy wraz ze sztandarami przeszli do kościoła na mszę świętą, którą celebrował gospodarz parafii, ksiądz kanonik Andrzej Kurowski. W swojej homilii nawiązał do historii powstania polskiego harcerstwa, którego początki sięgają czasów, gdy Polski nie było na mapie Europy. Ciekawie opowiedział o Andrzeju Małkowskim, twórcy harcerstwa polskiego. Przytoczył kilka mało znanych faktów oraz zachęcał młodzież, by nadal starała się postępować tak, by zmieniać świat na lepszy. Ważnym elementem mszy św. był gromki harcerski śpiew przy akompaniamencie gitar.

Hej, przygodo!

Po mszy św. i świetnym posiłku, przygotowanym przez rodziców z jednostek harcerskich przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i przy szkole Henryka Sienkiewicza, rozpoczęły się zajęcia dla młodszych harcerek i harcerzy. Tematy tych zajęć były zgodne z hasłami wybranymi na ten dzień, a więc dotyczyły tego, w jaki sposób harcerki i harcerze powinni postępować, by świat stawał się coraz lepszy oraz jak dbać o dobre imię Polski, zwłaszcza w kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości. W tym czasie starsza młodzież wędrownicza, zaopatrzona w suchy prowiant, wyruszyła na przygodę w plenerze, w okolice Borough Hill i Brooklyn Hights. Na tle drapaczy chmur młodzież z metropolii nowojorskiej, ale także z New Jersey, Massachusetts, Connecticut, Filadelfii i Maryland, zaangażowała się w wypełnienie zleconego im zadania. Po ich powrocie wszyscy bawili się na tradycyjnym harcerskim kominku, wypełnionym śpiewem, zabawami oraz prezentacją harcmistrza Andrzeja Stachowiaka pt: „Czego uczy nas historia?”, z naciskiem na drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wsparcie sponsorów

Zorganizowanie tego świątecznego dnia, dobre wyżywienie ponad 250 osób oraz zrealizowanie bogatego programu przygotowanego przez grono instruktorskie mogło się odbyć dzięki hojności sponsorów: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Okręg II, Pulaski Association of Business and Professional Men, piekarni „Syrena” oraz Marie S. Curie Professional Women’s Association oraz kilku przyjaciół ruchu harcerskiego. Sponsorom, parafii i szkole, rodzicom, instruktorkom i instruktorom oraz wszystkim którzy, przyczynili się do przygotowania tej wielkiej harcerskiej imprezy, należą się ogromne brawa i podziękowania. Dzięki nim wspaniała harcerska rodzina ze wschodniego wybrzeża miała możliwość spotkania i wspólnego świętowania.

Beata Krużel, pwd. i Maria Bielska, hm.

wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com