Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

03-12-2018

W hołdzie dla...
Od lewej: Danuta...
Ważnym punktem...

W sobotę 3 marca Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony w Polsce 1 marca. – W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dzień ten ma szczególny wydźwięk. Utwierdza nas, Polaków, w przekonaniu, że niepodległości i wolności należy bronić zawsze – powiedziała Danuta Bronchard, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie.

Patriotyczna akademia

Przypomnijmy, że 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. W hołdzie dla ich pamięci klasa szósta pod kierunkiem wychowawcy, Wiesławy Jandy, przygotowała akademię patriotyczną.

Tego szczególnego dnia wszyscy uczniowie poczuli powiew historii. Od samego wejścia do szkoły mogli zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych. W holu wisiała tablica z informacjami i zdjęciami, materiały szkoła otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. – Wszyscy uczniowie, nawet z najmłodszych klas, dostrzegli to wydarzenie szkolne. W audytorium rozbrzmiewały pieśni partyzanckie, patriotyczne. Barwy biało-czerwone podkreślały niezwykły dzień – opowiada Danuta Bronchard.

Goście uroczystości

Na wstępie uroczystości dyrektorka szkoły powitała obecnych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz gości. Znaleźli się wśród nich: Halina Kalitka z Home The Alliance, Mieczysław Pająk z Fundacji Jana Pawła II, Zbigniew Solarz – skarbnik Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz Grażyna Michalska i John Czapliński z małżonką Alicją z rady dyrektorów polskiej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Następnie uczniowie przedstawili bardzo wzruszający program. Były to pieśni patriotyczne, wiersze oraz teksty związane z faktami historycznymi z lat 40. i 50. i początku 60. XX w. Zacytowano między innymi wspomnienia ofiar tragicznego, komunistycznego terroru po roku 1944.

Nazwiska bohaterów

Ważnym punktem programu było odczytanie nazwisk bohaterów poległych w obronie ojczyzny. Znaleźli się wśród nich: Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Władysław Borowiec „Żbik”, Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Wacław Walicki i Ryszard Widelski, a także Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Witold”, Emil August Fieldorf „Nil” – to zidentyfikowane ofiary komunistycznego terroru, których szczątki znaleziono na tzw. Łączce. Nazwiska polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistów, ogłosił Instytut Pamięci Narodowej. Oprawę muzyczną wzruszającej patriotycznej akademii przygotowała Izabella Kobus-Salkin, pełniąca również funkcję dyrektora w Centrum Polsko-Słowiańskim. Podczas uroczystości uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie apelu wszyscy odśpiewali „Rotę”. Dyrektorka szkoły na koniec podziękowała przede wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, a także jej uczestnikom. – Uczestnicząc w tego typu akademiach możemy wspólnie z uczniami pielęgnować pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, o których nie można zapomnieć w niepodległej Polsce – zakończyła Danuta Bronchard.

AG


„Byłem uczniem gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. Już w czasie wojny wstąpiłem do AK. Pamiętam niemieckie naloty na Chełm. Czekałem na wolność, ale zamiast niej do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Nam, chłopakom, trudno było się z tym pogodzić. Kiedyś opowiedziałem dowcip o Stalinie i za tzw. propagandę szeptaną zostałem aresztowany, przesłuchiwany i bity. Więzili mnie na lubelskim zamku i skazali.”*

„Początkowo pełniłam funkcję łączniczki, później trafiłam do V Wileńskiej Brygady AK. Przeszłam specjalne kursy i zostałam sanitariuszką. Pomaganie rannym było moim zadaniem. Aresztowano mnie rankiem 20 lipca. W pawilonie piątym gdańskiego więzienia stałam się więźniem specjalnym. Przeszłam długotrwałe śledztwo połączone z torturami. Jednak mimo poniżania zachowałam się jak trzeba. W pamięci brzmiały mi słowa przysięgi, którą złożyłam.”*

*Fragmenty wspomnień czytane przez uczniów podczas apelu patriotycznego

wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com