Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

03-12-2018

W hołdzie dla...
Od lewej: Danuta...
Ważnym punktem...

W sobotę 3 marca Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony w Polsce 1 marca. – W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dzień ten ma szczególny wydźwięk. Utwierdza nas, Polaków, w przekonaniu, że niepodległości i wolności należy bronić zawsze – powiedziała Danuta Bronchard, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie.

Patriotyczna akademia

Przypomnijmy, że 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. W hołdzie dla ich pamięci klasa szósta pod kierunkiem wychowawcy, Wiesławy Jandy, przygotowała akademię patriotyczną.

Tego szczególnego dnia wszyscy uczniowie poczuli powiew historii. Od samego wejścia do szkoły mogli zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych. W holu wisiała tablica z informacjami i zdjęciami, materiały szkoła otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. – Wszyscy uczniowie, nawet z najmłodszych klas, dostrzegli to wydarzenie szkolne. W audytorium rozbrzmiewały pieśni partyzanckie, patriotyczne. Barwy biało-czerwone podkreślały niezwykły dzień – opowiada Danuta Bronchard.

Goście uroczystości

Na wstępie uroczystości dyrektorka szkoły powitała obecnych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz gości. Znaleźli się wśród nich: Halina Kalitka z Home The Alliance, Mieczysław Pająk z Fundacji Jana Pawła II, Zbigniew Solarz – skarbnik Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz Grażyna Michalska i John Czapliński z małżonką Alicją z rady dyrektorów polskiej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Następnie uczniowie przedstawili bardzo wzruszający program. Były to pieśni patriotyczne, wiersze oraz teksty związane z faktami historycznymi z lat 40. i 50. i początku 60. XX w. Zacytowano między innymi wspomnienia ofiar tragicznego, komunistycznego terroru po roku 1944.

Nazwiska bohaterów

Ważnym punktem programu było odczytanie nazwisk bohaterów poległych w obronie ojczyzny. Znaleźli się wśród nich: Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Władysław Borowiec „Żbik”, Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Wacław Walicki i Ryszard Widelski, a także Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Witold”, Emil August Fieldorf „Nil” – to zidentyfikowane ofiary komunistycznego terroru, których szczątki znaleziono na tzw. Łączce. Nazwiska polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistów, ogłosił Instytut Pamięci Narodowej. Oprawę muzyczną wzruszającej patriotycznej akademii przygotowała Izabella Kobus-Salkin, pełniąca również funkcję dyrektora w Centrum Polsko-Słowiańskim. Podczas uroczystości uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie apelu wszyscy odśpiewali „Rotę”. Dyrektorka szkoły na koniec podziękowała przede wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, a także jej uczestnikom. – Uczestnicząc w tego typu akademiach możemy wspólnie z uczniami pielęgnować pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, o których nie można zapomnieć w niepodległej Polsce – zakończyła Danuta Bronchard.

AG


„Byłem uczniem gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. Już w czasie wojny wstąpiłem do AK. Pamiętam niemieckie naloty na Chełm. Czekałem na wolność, ale zamiast niej do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Nam, chłopakom, trudno było się z tym pogodzić. Kiedyś opowiedziałem dowcip o Stalinie i za tzw. propagandę szeptaną zostałem aresztowany, przesłuchiwany i bity. Więzili mnie na lubelskim zamku i skazali.”*

„Początkowo pełniłam funkcję łączniczki, później trafiłam do V Wileńskiej Brygady AK. Przeszłam specjalne kursy i zostałam sanitariuszką. Pomaganie rannym było moim zadaniem. Aresztowano mnie rankiem 20 lipca. W pawilonie piątym gdańskiego więzienia stałam się więźniem specjalnym. Przeszłam długotrwałe śledztwo połączone z torturami. Jednak mimo poniżania zachowałam się jak trzeba. W pamięci brzmiały mi słowa przysięgi, którą złożyłam.”*

*Fragmenty wspomnień czytane przez uczniów podczas apelu patriotycznego

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com