Nowy Jork

poleć serwis drukuj

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Polskiej Szkole im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie

03-12-2018

W hołdzie dla...
Od lewej: Danuta...
Ważnym punktem...

W sobotę 3 marca Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie uczciła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony w Polsce 1 marca. – W roku obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę dzień ten ma szczególny wydźwięk. Utwierdza nas, Polaków, w przekonaniu, że niepodległości i wolności należy bronić zawsze – powiedziała Danuta Bronchard, dyrektorka Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie.

Patriotyczna akademia

Przypomnijmy, że 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę. W hołdzie dla ich pamięci klasa szósta pod kierunkiem wychowawcy, Wiesławy Jandy, przygotowała akademię patriotyczną.

Tego szczególnego dnia wszyscy uczniowie poczuli powiew historii. Od samego wejścia do szkoły mogli zapoznać się z historią Żołnierzy Wyklętych. W holu wisiała tablica z informacjami i zdjęciami, materiały szkoła otrzymała od Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. – Wszyscy uczniowie, nawet z najmłodszych klas, dostrzegli to wydarzenie szkolne. W audytorium rozbrzmiewały pieśni partyzanckie, patriotyczne. Barwy biało-czerwone podkreślały niezwykły dzień – opowiada Danuta Bronchard.

Goście uroczystości

Na wstępie uroczystości dyrektorka szkoły powitała obecnych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz gości. Znaleźli się wśród nich: Halina Kalitka z Home The Alliance, Mieczysław Pająk z Fundacji Jana Pawła II, Zbigniew Solarz – skarbnik Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz Grażyna Michalska i John Czapliński z małżonką Alicją z rady dyrektorów polskiej szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Następnie uczniowie przedstawili bardzo wzruszający program. Były to pieśni patriotyczne, wiersze oraz teksty związane z faktami historycznymi z lat 40. i 50. i początku 60. XX w. Zacytowano między innymi wspomnienia ofiar tragicznego, komunistycznego terroru po roku 1944.

Nazwiska bohaterów

Ważnym punktem programu było odczytanie nazwisk bohaterów poległych w obronie ojczyzny. Znaleźli się wśród nich: Hieronim Dekutowski „Zapora”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Władysław Borowiec „Żbik”, Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, Zygfryd Kuliński, Józef Łukaszewicz, Henryk Pawłowski, Wacław Walicki i Ryszard Widelski, a także Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Witold”, Emil August Fieldorf „Nil” – to zidentyfikowane ofiary komunistycznego terroru, których szczątki znaleziono na tzw. Łączce. Nazwiska polskich bohaterów, zamordowanych przez komunistów, ogłosił Instytut Pamięci Narodowej. Oprawę muzyczną wzruszającej patriotycznej akademii przygotowała Izabella Kobus-Salkin, pełniąca również funkcję dyrektora w Centrum Polsko-Słowiańskim. Podczas uroczystości uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne. Na zakończenie apelu wszyscy odśpiewali „Rotę”. Dyrektorka szkoły na koniec podziękowała przede wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, a także jej uczestnikom. – Uczestnicząc w tego typu akademiach możemy wspólnie z uczniami pielęgnować pamięć o Żołnierzach Niezłomnych, o których nie można zapomnieć w niepodległej Polsce – zakończyła Danuta Bronchard.

AG


„Byłem uczniem gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego. Już w czasie wojny wstąpiłem do AK. Pamiętam niemieckie naloty na Chełm. Czekałem na wolność, ale zamiast niej do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Nam, chłopakom, trudno było się z tym pogodzić. Kiedyś opowiedziałem dowcip o Stalinie i za tzw. propagandę szeptaną zostałem aresztowany, przesłuchiwany i bity. Więzili mnie na lubelskim zamku i skazali.”*

„Początkowo pełniłam funkcję łączniczki, później trafiłam do V Wileńskiej Brygady AK. Przeszłam specjalne kursy i zostałam sanitariuszką. Pomaganie rannym było moim zadaniem. Aresztowano mnie rankiem 20 lipca. W pawilonie piątym gdańskiego więzienia stałam się więźniem specjalnym. Przeszłam długotrwałe śledztwo połączone z torturami. Jednak mimo poniżania zachowałam się jak trzeba. W pamięci brzmiały mi słowa przysięgi, którą złożyłam.”*

*Fragmenty wspomnień czytane przez uczniów podczas apelu patriotycznego

wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-26-2018
Koncert grupy Walk Away
06-28-2018
Wykład Sary Campbell pt. „A Polish Odyssey” w Bibliotece Publicznej w Chicopee
06-29-2018
Noc Świętojańska w Haller Post w New Britain
06-29-2018
Wykład Alana Walkera i koncert: Gwiazdy Akademii cz. I w Coral Gables
06-29-2018
Występ Diana Blue i przyjaciele
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com