Nowy Jork

poleć serwis drukuj
W biegu udział...

Trzecia edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na Queensie

03-12-2018

4 marca 2018 r. w Forest Park w dzielnicy Queens królował język polski. Park oblegali Polacy, a wszystko za sprawą Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, który we współpracy z organizacją „Polska Running Team” zaprosił nowojorską Polonię do udziału w III edycji biegu odbywającego się pod hasłem: ,,Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Goście z Polski

Dystans wynosił 1,963 metry – symboliczna liczba wskazywała datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”. W biegu udział wzięło ponad 250 osób – całe rodziny, harcerze, uczniowie Polskich Sobotnich Szkół Dokształcających, osoby starsze i profesjonalni biegacze.

Tegoroczny bieg odbył się z udziałem specjalnych gości z Polski, którzy przybyli do USA na zaproszenie instytutu. Swoją obecnością imprezę zaszczycili m.in.: prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, mec. Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Niespodziankę swoją obecnością na biegu sprawiła wszystkim przyjaciołom dr Magda Kapuścińska, była prezes instytutu, która specjalnie przyleciała z Polski, aby wspierać biegaczy.

Niezłomni bohaterowie

Na starcie wszystkich przywitała prezes instytutu dr Iwona Korga. Dziękując zebranym za przybycie, odczytała fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który skierował do uczestników „Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

„Wyklęci przez komunistów żołnierze powstania antykomunistycznego otaczani są dzisiaj czcią i szacunkiem władz państwowych i całego narodu polskiego. Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się młode pokolenie. To wielki triumf tych szlachetnych, prawych, zawsze wiernych ojczyźnie rodaków, którzy w imię zasad najwyższych, konstytuujących naszą wspólnotę, podjęli bój ze złem i zniewoleniem, chociaż nie mieli szans zwyciężyć. To im potomność przyznała rację” – odczytała prezes.

Uczestników biegu oraz gości przywitał również prof. Szwagrzyk. – Polacy mieszkający w USA są wielkimi patriotami, co okazują w różny sposób. Dzisiaj przez osobiste uczestnictwo w biegu „Tropem Wilczym”. Mamy tu ludzi w różnym wieku, mamy tych, którzy przyjechali z rodzicami w wózeczkach, mamy ludzi nie tylko z Nowego Jorku. (…) Zachowujemy polską tradycję, coś, co pozwoliło nam przetrwać wieki. Dziś stanowi to dla nas wartość szczególną – powiedział prof. Szwagrzyk, otwierając bieg.

Pierwsi na mecie

Po odśpiewaniu polskiego hymnu wszyscy uczestnicy ruszyli do biegu w koszulkach z podobiznami Żołnierzy Niezłomnych. Po kilku minutach pojawili się na mecie zwycięzcy biegu. Wśród mężczyzn I miejsce zajął Brian Koralewski, II miejsce Artur Tyszuk, a III miejsce Krzysztof Rząca. Jeśli chodzi o panie, to najszybsza była Karolina Niepokój, tuż za nią na mecie zjawiła się Marta Wawrzusiak, a jako trzecia ukończyła bieg Patrycja Lis. Gratulujemy!

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w Biegu Pamięci „Tropem Wilczym” i w ten sposób oddać hołd żołnierzom walczącym z komunizmem w latach 1944-1963. Była to kolejna lekcja historii, o której opowiemy naszym kolegom i koleżankom w szkole oraz pokażemy nasze medale – powiedziały licealistki Victoria Karpowicz, Urszula Solarz oraz Kaya Sławecka z PSD przy parafii MB Częstochowskiej, które wzięły udział w biegu wraz z rodzicami oraz wychowawczynią, Małgorzatą Czajkowski.

Na pamiątkę

W pakiecie startowym znajdowały się pamiątkowe koszulki z podobiznami Żołnierzy Niezłomnych: Hieronima Dekutowskiego, Łukasza Cieplińskiego, Zbigniewa Przybyszewskiego, Romana Grońskiego, Szczepana Ścibiora, Dionizego Sosnowskiego, Czesława Gałązki oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Miejsca pochówku wielu z nich zostały odnalezione przez zespół prof. Szwagrzyka w kwaterze „Ł” na warszawskich Powązkach, ale miejsca pochówku niektórych, w tym rotmistrza Pileckiego, nadal nie są znane.

Zwycięzcy biegu otrzymali statuetki ufundowane przez Instytut Piłsudskiego, a wszyscy, którzy biegli, żeby uczcić pamięć żołnierzy podziemia antykomunistycznego – ci duzi i ci mali – otrzymali piękne pamiątkowe medale zaprojektowane i wykonane przez IPN .

Sponsorzy biegu

Prezes Korga podziękowała Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która była głównym sponsorem nowojorskiego biegu. Symboliczną plakietę i podziękowanie odebrał przedstawiciel Unii, członek Rady Dyrektorów, dr Paweł Maciąg, który brał udział w biegu wraz z całą swoją rodziną.

Podziękowanie za współpracę powędrowało również na ręce szefa „Polska Running Team”, Jarosława Mikołajczyka. Na koniec organizatorzy wydarzenia zaprosili wszystkich do pamiątkowego zdjęcia i jeszcze raz podziękowali za udział w tegorocznym biegu. Był to bieg, który uczcił również 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 MS

wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com