Nowy Jork

poleć serwis drukuj

IV Gala Polsko-Amerykańskiego Biznesu

03-10-2018

Pamiątkowe zdjęcie...
„Nagrodę Przyjaźni...
Konsul Sabina...
Przez ostatnie...
Podczas Gali...
Na zakończenie...

Nagrody, wyróżnienia, gratulacje oraz słowa uznania i podziękowania dominowały podczas dorocznej Gali Polsko-Amerykańskiego Biznesu zorganizowanej przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Była to czwarta i zarazem ostatnia tego typu impreza, bowiem niebawem instytucja ta zakończy swoją działalność. W jej miejsce powstanie Zagraniczne Biuro Handlowe działające pod egidą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Uroczysta gala

Impreza odbyła się w wypełnionych do ostatniego miejsca salach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i miała miejsce w środę 28 lutego. Przybyło na nią około 300 osób, wśród których, prócz pracowników Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji z jego szefową konsul Sabiną Klimek na czele oraz Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, reprezentowanego m.in. przez konsula generalnego Macieja Golubiewskiego, pojawili się przedstawiciele wielu polonijnych firm oraz amerykańskich korporacji. A powód był szczególny, ponieważ Gala była nie tylko pożegnaniem z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji, ale także podsumowaniem jej czteroletniego okresu działania pod kierownictwem konsul Sabiny Klimek oraz okazją do podziękowania, a nawet wręczenia pamiątkowych dyplomów i statuetek najbardziej zasłużonym dla polskiej gospodarki firmom i organizacjom. Impreza ta, jak zwykle – mimo pożegnalnego charakteru – była prowadzona bardzo radośnie, wesoło i na przysłowiowym „luzie”. Główną rolę odgrywała podczas niej konsul Sabina Klimek, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Już na samym początku Gali skierowała ona do wszystkich zebranych słowa podziękowania za współpracę oraz sympatię, z jaką się tutaj spotkała. Podsumowała także swój czteroletni okres pobytu w Wielkim Jabłku zarówno pod kątem zawodowym, jak i prywatnym.

Kiedy przyjechaliśmy tutaj cztery lata temu, byliśmy pełni nadziei oraz oczekiwań i myśleliśmy, że będzie to wyprawa naszego życia, którą zapamiętamy na zawsze, ale to, co nas tutaj spotkało, absolutnie przerosło nasze oczekiwania. Poznaliśmy niesamowitych przyjaciół, spotkaliśmy ludzi, którzy są dla nas drugą rodziną i myślę, że my, to znaczy ja i mój mąż, możemy powiedzieć, że jest to nasze drugie miejsce na świecie, że kochany Nowy Jork, w którym czujemy się jak w domu – mówiła konsul Sabina Klimek. Dodała, że przyjechała do Wielkiego Jabłka w mężem i trzema walizkami, ale wrócą o wiele bogatsi, bo wraz z córeczką Julią, która urodziła się w Nowym Jorku. Szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji działającego przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku również bardzo miło będzie wspominała cztery lata pracy w tej prestiżowej i ważnej dla polskiej gospodarki instytucji, ponieważ – jak wspominała w swoim przemówieniu – było to dla niej „absolutnie fantastyczne doświadczenie w łączeniu biznesu polskiego z amerykańskim”. W podobnym tonie mówiła o współpracy z polonijnym organizacjami i firmami. – Będziemy za wami bardzo tęsknić, podobnie jak za Nowym Jorkiem, dlatego nie mówimy do widzenia na zawsze, ponieważ chcemy tutaj powrócić i mamy taką nadzieję, że nam się to uda – podkreśliła konsul Sabina Klimek.

Osiągnięcia WPHI

IV Gala Polsko-Amerykańskiego Biznesu była także okazją do podsumowania działalności Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji pod kierownictwem konsul Sabiny Klimek, która zarządzała nim od 2014 roku. W okresie tym w górę poszły wszystkie wskaźniki ekonomiczno-gospodarcze związane z wymianą handlową pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. – W ciągu czterech lat naszej pracy w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji działającego przy Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku przeszkoliliśmy ponad 2,000 firm, rozwiązaliśmy ponad 5,000 problemów, zorganizowaliśmy ponad 200 konferencji, ponad 100 webinariów, 1,000 porad prawnych, a także 50 wizyt i spotkań biznesowych – wyliczała Sabina Klimek. Podziękowała również swojemu zespołowi pracowników, z którymi to wszystko udało się jej zrealizować. Przy tej okazji żartowała, że w jej sekcji pracują same kobiety i w dodatku wszystkie są blondynkami. Zespół ten tworzą: Emilia Piechota i Anna Obrycki, a także byłe pracownice (obecne na imprezie) Aneta Kuczewska i Katarzyna Kostro. Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji poinformowała również o wymianie handlowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz o wzroście ekonomiczno-gospodarczym, jaki nastąpił od 2014 roku. – Cztery lata temu obrót pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi wynosił około 9 miliardów dolarów, a w 2017 roku osiągnął poziom prawie 13 miliardów dolarów – mówiła z dumą konsul Sabina Klimek. – Poza tym, gdy przyjechałam tutaj w 2014 roku, to mieliśmy około 45 polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych, a teraz, w 2018 roku, mamy ponad 120 polskich kompanii, które zdecydowały się zainwestować w USA. To pokazuje, że każdego roku ponad 20 nowych polskich firm decydowało się na rozpoczęcie działalności w Stanach Zjednoczonych – podkreślała Sabina Klimek. Te liczby wskazują, jak wiele dobrego dla rozwoju polskiej gospodarki zrobił Wydział Promocji Handlu i Inwestycji działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Wyróżnienia i podziękowania

Konsul Sabina Klimek podczas Gali wręczyła specjalne dyplomy uznania oraz specjalne statuetki osobom i firmom, które miały duży wpływ na promocję Polski, polskich produktów i żywności, a także blisko współpracowały z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji. Dyplomy uznania otrzymali: Radio Rampa, John Petkus, Edyta & Hubert Zydorek, Aleksandra Warchoł-Szymańska, Karolina Dehnhard, mec. Sławomir Platta, Robert Bąk, Ted Budzilek, Andrzej Bułka, Peter Wilk, Medicus, Monika Wardal, Dorota Janul, Katarzyna Kucharska, Beata Ziobro, ks. Jacek Woźny, Krzysztof Choromański, Gloria Cressler, Małgorzata & Grzegorz Kozikowscy, Monika Jabłońska, Janusz Kapusta, Wojciech Bukalski, Grzegorz Fryc, Martin Jasinski i Andrew Rasiej. Nagrodami „Promotorów Polskiej Żywności” wyróżniono: J & B European Distribution Inc., Myssura Trading Co., Square Enterprises Corp., Brooklyn Imports, Christina's Restaurant i Amber Steak House. Statuetki z tytułem „Przyjaciel Polskiej Ekonomii” trafiły do firmy ONWELO, która w ciągu dwóch lat niesamowicie się rozwinęła w Stanach Zjednoczonych, a także Little Poland Gallery specjalizującej się w imporcie i dystrybucji polskich zabawek wykonanych z drewna oraz do BetaMed S.A., biznesu, który specjalizuje się w branży usług medycznych. Nagrodą tą wyróżniona została również amerykańska korporacja Goldman Sachs inwestująca w Polsce, która stworzyła wiele nowych miejsc pracy dla naszych rodaków, a w tym roku zamierza zwiększyć swoje inwestycje o 50 procent. Z kolei „Nagrodę Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej”, czyli najważniejsze wyróżnienie Gali, otrzymał konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. – Nagrodę tę wręczamy za wsparcie wszystkich naszych działań – wyjaśniała szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. – Wspólnie zorganizowaliśmy wiele biznesowych spotkań oraz odbyliśmy biznesową podróż do Ohio. Konsul generalny jest osobą, która bardzo dobrze rozumie i wspiera biznes, za co serdecznie dziękujemy – podkreśliła Sabina Klimek.
 
Najlepsza szefowa

Podczas Gali nie zabrakło podziękowań i wyrazów wdzięczności skierowanych do konsul Sabiny Klimek. Jej współpracownice Emilia Piechota i Anna Obrycki wręczyły jej nawet statuetkę Oscara. – Ja i Anna chcemy ci podziękować za twoje wsparcie i rady oraz za to, że byłaś najlepszym szefem w Nowym Jorku i na świecie. Dziękujemy bardzo i będziemy za tobą tęsknić podobnie jak za Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji – mówiła Emilia Piechota. Również konsul generalny Maciej Golubiewski w samych superlatywach wypowiadał się o konsul Sabinie Klimek podkreślając, że będzie jej teraz bardzo brakowało. Przy okazji życzył jej dalszych sukcesów. Z kolei Magdalena Kulisz, reprezentująca Women Power Polish & Slavic Business & Professional Woman, przekazała Sabinie Klimek specjalny, ręcznie wykonany dyplom z podpisami wszystkich członkiń tej organizacji oraz z okolicznościowym wierszem, odczytanym przez jedną z nich:

„Nadszedł smutny czas pożegnania i niechcianego rozstania,
Nie będzie to arcydzieło, lecz słowa z serca płynące,
Chcemy się z Tobą pożegnać i dać uścisków tysiące,
Polskie kobiety tu w obcym kraju,
Twoje oddanie zapamiętają,
Niech Ci Bóg wynagrodzi i anioły w niebie,
Twój pogodny uśmiech i pomoc w potrzebie,
Byłaś zawsze oddana polskiej społeczności,
I za to w naszych sercach wieczna wdzięczność gości (...)
Promowałaś Polskę i polskie kobiety
I za to Ci niesiemy te skromne bukiety.”

Po wyrecytowaniu wiersza wszystkie członkinie Women Power Polish & Slavic Business & Professional Woman obecne na Gali wręczyły konsul Sabinie Klimek czerwone róże. Był to bardzo wzruszający moment imprezy. Następnie głos zabrał Jerzy Leśniak, który w imieniu prowadzonej przez niego Fundacji Nowodworskiego oraz powstającej szkoły średniej CAST w Yonkers, NY, przekazał specjalny dyplom i złożył serdeczne podziękowania za współpracę i wsparcie, jakie otrzymali od szefowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Anna Adamczuk, skrzypaczka z zespołu Red Hills, która dała bardzo dynamiczny recital. Wśród zaprezentowanych utworów były m.in.: „I Will Survive” z repertuaru Glorii Gaynor, przebój Luisa Fonsiego „Despacito” oraz”"Shape of You” z repertuaru Eda Sheerana. Muzycznie imprezę oprawił pianista Wojciech Trocewicz, mąż konsul Sabiny Klimek, która na sam koniec zagrała z nim kilka utworów, towarzysząc mu na gitarze, co wzbudziło ogólną radość wśród uczestników Gali.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Wydział Promocji Handlu i Inwestycji formalnie zakończy swoją działalność 31 maja br. i jest jednym z najdłużej działających tego typu przedstawicielstw handlowych na świecie. Jednostki te funkcjonowały przy polskich ambasadach i konsulatach generalnych i były powoływane na podstawie zarządzenia ministra ds. gospodarki. Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji działały na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych i ustawy z 27 lipca 2001 roku o służbie zagranicznej. Ich zadaniem było świadczenie nieodpłatnych usług na rzecz polskich biznesmenów i przedsiębiorców oraz pomoc w zaistnieniu oraz podbijaniu zagranicznych rynków. Jeszcze podczas rządów premier Beaty Szydło zapadła decyzja o zastąpieniu ich nowymi departamentami podlegającymi pod Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W przeciwieństwie do Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, kierowanymi przez szefów w randze konsula, Zagraniczne Biura Handlowe – bo taką nazwę noszą nowe jednostki – są prowadzone przez prywatnych menadżerów. Powstało już prawie 30 takich przedstawicielstw, które działają m.in. w: Los Angeles, San Francisco, Waszyngtonie, Toronto, Sydney, Szanghaju, Dubaju, Singapurze, Tokio, Frankfurcie, Buenos Aires, Tel Awiwie i Londynie. Docelowo ma powstać 70 Zagranicznych Biur Handlowych w krajach o największym potencjale rozwojowym dla polskich firm. W Nowym Jorku zacznie działać najprawdopodobniej od czerwca tego roku.

BSM

wróć

Fotorelacje

Konkurs Miss Polonia Floryda 2019 w Polskim Centrum w Clearwater – 8 września 2018 r.

– Wyszło lepiej niż się spodziewaliśmy – mówi o konkursie Miss Polonia Floryda 2019 Ewa Ostrowski z Polskiego Centrum w Clearwater. To właśnie w tym klubie 8 września br. wieczorem odbyły się pierwsze od ponad 20 lat wybory najpiękniejszej Polski na Florydzie. Impreza ta ma już na stałe wrócić do polonijnego kalendarza. Fot. Roman Koczwara, Atom Image,Inc

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com