Nowy Jork

poleć serwis drukuj

IV Gala Polsko-Amerykańskiego Biznesu

03-10-2018

Pamiątkowe zdjęcie...
„Nagrodę Przyjaźni...
Konsul Sabina...
Przez ostatnie...
Podczas Gali...
Na zakończenie...

Nagrody, wyróżnienia, gratulacje oraz słowa uznania i podziękowania dominowały podczas dorocznej Gali Polsko-Amerykańskiego Biznesu zorganizowanej przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Była to czwarta i zarazem ostatnia tego typu impreza, bowiem niebawem instytucja ta zakończy swoją działalność. W jej miejsce powstanie Zagraniczne Biuro Handlowe działające pod egidą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Uroczysta gala

Impreza odbyła się w wypełnionych do ostatniego miejsca salach Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku i miała miejsce w środę 28 lutego. Przybyło na nią około 300 osób, wśród których, prócz pracowników Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji z jego szefową konsul Sabiną Klimek na czele oraz Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, reprezentowanego m.in. przez konsula generalnego Macieja Golubiewskiego, pojawili się przedstawiciele wielu polonijnych firm oraz amerykańskich korporacji. A powód był szczególny, ponieważ Gala była nie tylko pożegnaniem z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji, ale także podsumowaniem jej czteroletniego okresu działania pod kierownictwem konsul Sabiny Klimek oraz okazją do podziękowania, a nawet wręczenia pamiątkowych dyplomów i statuetek najbardziej zasłużonym dla polskiej gospodarki firmom i organizacjom. Impreza ta, jak zwykle – mimo pożegnalnego charakteru – była prowadzona bardzo radośnie, wesoło i na przysłowiowym „luzie”. Główną rolę odgrywała podczas niej konsul Sabina Klimek, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Już na samym początku Gali skierowała ona do wszystkich zebranych słowa podziękowania za współpracę oraz sympatię, z jaką się tutaj spotkała. Podsumowała także swój czteroletni okres pobytu w Wielkim Jabłku zarówno pod kątem zawodowym, jak i prywatnym.

Kiedy przyjechaliśmy tutaj cztery lata temu, byliśmy pełni nadziei oraz oczekiwań i myśleliśmy, że będzie to wyprawa naszego życia, którą zapamiętamy na zawsze, ale to, co nas tutaj spotkało, absolutnie przerosło nasze oczekiwania. Poznaliśmy niesamowitych przyjaciół, spotkaliśmy ludzi, którzy są dla nas drugą rodziną i myślę, że my, to znaczy ja i mój mąż, możemy powiedzieć, że jest to nasze drugie miejsce na świecie, że kochany Nowy Jork, w którym czujemy się jak w domu – mówiła konsul Sabina Klimek. Dodała, że przyjechała do Wielkiego Jabłka w mężem i trzema walizkami, ale wrócą o wiele bogatsi, bo wraz z córeczką Julią, która urodziła się w Nowym Jorku. Szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji działającego przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku również bardzo miło będzie wspominała cztery lata pracy w tej prestiżowej i ważnej dla polskiej gospodarki instytucji, ponieważ – jak wspominała w swoim przemówieniu – było to dla niej „absolutnie fantastyczne doświadczenie w łączeniu biznesu polskiego z amerykańskim”. W podobnym tonie mówiła o współpracy z polonijnym organizacjami i firmami. – Będziemy za wami bardzo tęsknić, podobnie jak za Nowym Jorkiem, dlatego nie mówimy do widzenia na zawsze, ponieważ chcemy tutaj powrócić i mamy taką nadzieję, że nam się to uda – podkreśliła konsul Sabina Klimek.

Osiągnięcia WPHI

IV Gala Polsko-Amerykańskiego Biznesu była także okazją do podsumowania działalności Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji pod kierownictwem konsul Sabiny Klimek, która zarządzała nim od 2014 roku. W okresie tym w górę poszły wszystkie wskaźniki ekonomiczno-gospodarcze związane z wymianą handlową pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi. – W ciągu czterech lat naszej pracy w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji działającego przy Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku przeszkoliliśmy ponad 2,000 firm, rozwiązaliśmy ponad 5,000 problemów, zorganizowaliśmy ponad 200 konferencji, ponad 100 webinariów, 1,000 porad prawnych, a także 50 wizyt i spotkań biznesowych – wyliczała Sabina Klimek. Podziękowała również swojemu zespołowi pracowników, z którymi to wszystko udało się jej zrealizować. Przy tej okazji żartowała, że w jej sekcji pracują same kobiety i w dodatku wszystkie są blondynkami. Zespół ten tworzą: Emilia Piechota i Anna Obrycki, a także byłe pracownice (obecne na imprezie) Aneta Kuczewska i Katarzyna Kostro. Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji poinformowała również o wymianie handlowej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz o wzroście ekonomiczno-gospodarczym, jaki nastąpił od 2014 roku. – Cztery lata temu obrót pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi wynosił około 9 miliardów dolarów, a w 2017 roku osiągnął poziom prawie 13 miliardów dolarów – mówiła z dumą konsul Sabina Klimek. – Poza tym, gdy przyjechałam tutaj w 2014 roku, to mieliśmy około 45 polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych, a teraz, w 2018 roku, mamy ponad 120 polskich kompanii, które zdecydowały się zainwestować w USA. To pokazuje, że każdego roku ponad 20 nowych polskich firm decydowało się na rozpoczęcie działalności w Stanach Zjednoczonych – podkreślała Sabina Klimek. Te liczby wskazują, jak wiele dobrego dla rozwoju polskiej gospodarki zrobił Wydział Promocji Handlu i Inwestycji działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.

Wyróżnienia i podziękowania

Konsul Sabina Klimek podczas Gali wręczyła specjalne dyplomy uznania oraz specjalne statuetki osobom i firmom, które miały duży wpływ na promocję Polski, polskich produktów i żywności, a także blisko współpracowały z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji. Dyplomy uznania otrzymali: Radio Rampa, John Petkus, Edyta & Hubert Zydorek, Aleksandra Warchoł-Szymańska, Karolina Dehnhard, mec. Sławomir Platta, Robert Bąk, Ted Budzilek, Andrzej Bułka, Peter Wilk, Medicus, Monika Wardal, Dorota Janul, Katarzyna Kucharska, Beata Ziobro, ks. Jacek Woźny, Krzysztof Choromański, Gloria Cressler, Małgorzata & Grzegorz Kozikowscy, Monika Jabłońska, Janusz Kapusta, Wojciech Bukalski, Grzegorz Fryc, Martin Jasinski i Andrew Rasiej. Nagrodami „Promotorów Polskiej Żywności” wyróżniono: J & B European Distribution Inc., Myssura Trading Co., Square Enterprises Corp., Brooklyn Imports, Christina's Restaurant i Amber Steak House. Statuetki z tytułem „Przyjaciel Polskiej Ekonomii” trafiły do firmy ONWELO, która w ciągu dwóch lat niesamowicie się rozwinęła w Stanach Zjednoczonych, a także Little Poland Gallery specjalizującej się w imporcie i dystrybucji polskich zabawek wykonanych z drewna oraz do BetaMed S.A., biznesu, który specjalizuje się w branży usług medycznych. Nagrodą tą wyróżniona została również amerykańska korporacja Goldman Sachs inwestująca w Polsce, która stworzyła wiele nowych miejsc pracy dla naszych rodaków, a w tym roku zamierza zwiększyć swoje inwestycje o 50 procent. Z kolei „Nagrodę Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej”, czyli najważniejsze wyróżnienie Gali, otrzymał konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. – Nagrodę tę wręczamy za wsparcie wszystkich naszych działań – wyjaśniała szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. – Wspólnie zorganizowaliśmy wiele biznesowych spotkań oraz odbyliśmy biznesową podróż do Ohio. Konsul generalny jest osobą, która bardzo dobrze rozumie i wspiera biznes, za co serdecznie dziękujemy – podkreśliła Sabina Klimek.
 
Najlepsza szefowa

Podczas Gali nie zabrakło podziękowań i wyrazów wdzięczności skierowanych do konsul Sabiny Klimek. Jej współpracownice Emilia Piechota i Anna Obrycki wręczyły jej nawet statuetkę Oscara. – Ja i Anna chcemy ci podziękować za twoje wsparcie i rady oraz za to, że byłaś najlepszym szefem w Nowym Jorku i na świecie. Dziękujemy bardzo i będziemy za tobą tęsknić podobnie jak za Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji – mówiła Emilia Piechota. Również konsul generalny Maciej Golubiewski w samych superlatywach wypowiadał się o konsul Sabinie Klimek podkreślając, że będzie jej teraz bardzo brakowało. Przy okazji życzył jej dalszych sukcesów. Z kolei Magdalena Kulisz, reprezentująca Women Power Polish & Slavic Business & Professional Woman, przekazała Sabinie Klimek specjalny, ręcznie wykonany dyplom z podpisami wszystkich członkiń tej organizacji oraz z okolicznościowym wierszem, odczytanym przez jedną z nich:

„Nadszedł smutny czas pożegnania i niechcianego rozstania,
Nie będzie to arcydzieło, lecz słowa z serca płynące,
Chcemy się z Tobą pożegnać i dać uścisków tysiące,
Polskie kobiety tu w obcym kraju,
Twoje oddanie zapamiętają,
Niech Ci Bóg wynagrodzi i anioły w niebie,
Twój pogodny uśmiech i pomoc w potrzebie,
Byłaś zawsze oddana polskiej społeczności,
I za to w naszych sercach wieczna wdzięczność gości (...)
Promowałaś Polskę i polskie kobiety
I za to Ci niesiemy te skromne bukiety.”

Po wyrecytowaniu wiersza wszystkie członkinie Women Power Polish & Slavic Business & Professional Woman obecne na Gali wręczyły konsul Sabinie Klimek czerwone róże. Był to bardzo wzruszający moment imprezy. Następnie głos zabrał Jerzy Leśniak, który w imieniu prowadzonej przez niego Fundacji Nowodworskiego oraz powstającej szkoły średniej CAST w Yonkers, NY, przekazał specjalny dyplom i złożył serdeczne podziękowania za współpracę i wsparcie, jakie otrzymali od szefowej Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Anna Adamczuk, skrzypaczka z zespołu Red Hills, która dała bardzo dynamiczny recital. Wśród zaprezentowanych utworów były m.in.: „I Will Survive” z repertuaru Glorii Gaynor, przebój Luisa Fonsiego „Despacito” oraz”"Shape of You” z repertuaru Eda Sheerana. Muzycznie imprezę oprawił pianista Wojciech Trocewicz, mąż konsul Sabiny Klimek, która na sam koniec zagrała z nim kilka utworów, towarzysząc mu na gitarze, co wzbudziło ogólną radość wśród uczestników Gali.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji

Działający przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku Wydział Promocji Handlu i Inwestycji formalnie zakończy swoją działalność 31 maja br. i jest jednym z najdłużej działających tego typu przedstawicielstw handlowych na świecie. Jednostki te funkcjonowały przy polskich ambasadach i konsulatach generalnych i były powoływane na podstawie zarządzenia ministra ds. gospodarki. Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji działały na podstawie ustawy z 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych i ustawy z 27 lipca 2001 roku o służbie zagranicznej. Ich zadaniem było świadczenie nieodpłatnych usług na rzecz polskich biznesmenów i przedsiębiorców oraz pomoc w zaistnieniu oraz podbijaniu zagranicznych rynków. Jeszcze podczas rządów premier Beaty Szydło zapadła decyzja o zastąpieniu ich nowymi departamentami podlegającymi pod Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W przeciwieństwie do Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, kierowanymi przez szefów w randze konsula, Zagraniczne Biura Handlowe – bo taką nazwę noszą nowe jednostki – są prowadzone przez prywatnych menadżerów. Powstało już prawie 30 takich przedstawicielstw, które działają m.in. w: Los Angeles, San Francisco, Waszyngtonie, Toronto, Sydney, Szanghaju, Dubaju, Singapurze, Tokio, Frankfurcie, Buenos Aires, Tel Awiwie i Londynie. Docelowo ma powstać 70 Zagranicznych Biur Handlowych w krajach o największym potencjale rozwojowym dla polskich firm. W Nowym Jorku zacznie działać najprawdopodobniej od czerwca tego roku.

BSM

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com