Nowy Jork

poleć serwis drukuj

III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork

03-01-2018

W dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: „Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie”.

Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”, dokumentująca etapy prac poszukiwawczych ofiar komunistycznego reżimu. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca o godz.19.00 w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.

W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark, 6 marca o godz. 19.00 w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. „Polska Szuka Bohaterów” oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat „WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce”.

Ewa Tymińska, Stowarzyszenie Pamięć, opr. JLS


Kim byli Żołnierze Niezłomni?

Żołnierze Niezłomni to żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jako pierwsi podjęli po wojnie walkę z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to ta sama walka, na którą zdecydowali się w 1939 r. – walka o niepodległość ojczyzny. Żołnierze Niezłomni nigdy nie poszli na żaden kompromis z władzą komunistyczną, dlatego też zapłacili za to najwyższą cenę. Komuniści nie tylko więzili ich, torturowali i mordowali, ale uczynili wszystko, aby także po śmierci zhańbić ich i skazać na zapomnienie. Ci zaś, którzy przeżyli, byli w PRL niejednokrotnie obywatelami drugiej kategorii. Nie było dla nich miejsca na uniwersytetach, nie wyjeżdżali na zagraniczne stypendia, nie mogli podjąć lepszej pracy. Prześladowani byli również ich bliscy: rodzice, rodzeństwo, krewni, a później dzieci. Przez długie lata pamięć o Żołnierzach Wyklętych podtrzymywana była jedynie wśród rodzin, przyjaciół i środowisk kombatanckich. Dopiero od początku lat 90. można było o nich głośno mówić i pisać. Mimo iż komuniści próbowali zatrzeć wszelkie ślady zbrodni, po latach otwarte groby przemówiły ze zdwojoną siłą, przywracając prawdę i pamięć o bohaterach.

Dziś postaci takie jak: Danuta Siedzikówna „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, generał August Emil Fieldorf „Nil”, pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wiele innych, powróciły na karty historii, stając się autorytetami dla młodego pokolenia Polaków.


Plan Spotkań III Edycji Przystanku Historia NY w dniach 3 – 11 marca

  • Sobota, 3 marca, godz. 3.00 pm, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej w Amerykańskiej Częstochowie.
  • Niedziela, 4 marca, godz. 11.00 am, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Poniedziałek, 5 marca, godz. 7.00 pm, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave, New York, NY 10016. Spotkanie organizowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Wtorek, 6 marca, godz. 7.00 pm, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, 177 Broadway, Clark, NJ 07066. Spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa IPN, mec. Anną Szeląg, zastępcą dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego.
  • Czwartek, 8 marca, godz. 6.00 pm, 150 Dupont Street, Brooklyn, NY 11222. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Cyryla i Metodego.
  • Sobota, 10 marca, godz. 5.00 pm, 119 East 15th Street, New York, NY 10003. Spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Niedziela, 11 marca, godz. 1.00 pm, 101 East 7th Street, New York, NY 10009. Spotkanie w parafii Św. Stanisława BM na Manhattanie. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
06-26-2018
Koncert grupy Walk Away
06-28-2018
Wykład Sary Campbell pt. „A Polish Odyssey” w Bibliotece Publicznej w Chicopee
06-29-2018
Noc Świętojańska w Haller Post w New Britain
06-29-2018
Wykład Alana Walkera i koncert: Gwiazdy Akademii cz. I w Coral Gables
06-29-2018
Występ Diana Blue i przyjaciele
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com