Nowy Jork

poleć serwis drukuj

III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork

03-01-2018

W dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: „Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie”.

Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”, dokumentująca etapy prac poszukiwawczych ofiar komunistycznego reżimu. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca o godz.19.00 w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.

W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark, 6 marca o godz. 19.00 w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. „Polska Szuka Bohaterów” oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat „WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce”.

Ewa Tymińska, Stowarzyszenie Pamięć, opr. JLS


Kim byli Żołnierze Niezłomni?

Żołnierze Niezłomni to żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jako pierwsi podjęli po wojnie walkę z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to ta sama walka, na którą zdecydowali się w 1939 r. – walka o niepodległość ojczyzny. Żołnierze Niezłomni nigdy nie poszli na żaden kompromis z władzą komunistyczną, dlatego też zapłacili za to najwyższą cenę. Komuniści nie tylko więzili ich, torturowali i mordowali, ale uczynili wszystko, aby także po śmierci zhańbić ich i skazać na zapomnienie. Ci zaś, którzy przeżyli, byli w PRL niejednokrotnie obywatelami drugiej kategorii. Nie było dla nich miejsca na uniwersytetach, nie wyjeżdżali na zagraniczne stypendia, nie mogli podjąć lepszej pracy. Prześladowani byli również ich bliscy: rodzice, rodzeństwo, krewni, a później dzieci. Przez długie lata pamięć o Żołnierzach Wyklętych podtrzymywana była jedynie wśród rodzin, przyjaciół i środowisk kombatanckich. Dopiero od początku lat 90. można było o nich głośno mówić i pisać. Mimo iż komuniści próbowali zatrzeć wszelkie ślady zbrodni, po latach otwarte groby przemówiły ze zdwojoną siłą, przywracając prawdę i pamięć o bohaterach.

Dziś postaci takie jak: Danuta Siedzikówna „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, generał August Emil Fieldorf „Nil”, pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wiele innych, powróciły na karty historii, stając się autorytetami dla młodego pokolenia Polaków.


Plan Spotkań III Edycji Przystanku Historia NY w dniach 3 – 11 marca

  • Sobota, 3 marca, godz. 3.00 pm, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej w Amerykańskiej Częstochowie.
  • Niedziela, 4 marca, godz. 11.00 am, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Poniedziałek, 5 marca, godz. 7.00 pm, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave, New York, NY 10016. Spotkanie organizowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Wtorek, 6 marca, godz. 7.00 pm, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, 177 Broadway, Clark, NJ 07066. Spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa IPN, mec. Anną Szeląg, zastępcą dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego.
  • Czwartek, 8 marca, godz. 6.00 pm, 150 Dupont Street, Brooklyn, NY 11222. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Cyryla i Metodego.
  • Sobota, 10 marca, godz. 5.00 pm, 119 East 15th Street, New York, NY 10003. Spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Niedziela, 11 marca, godz. 1.00 pm, 101 East 7th Street, New York, NY 10009. Spotkanie w parafii Św. Stanisława BM na Manhattanie. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com