Nowy Jork

poleć serwis drukuj

III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork

03-01-2018

W dniach od 3 do 11 marca 2018 roku odbędzie się III edycja Przystanku Historia IPN Nowy Jork. Termin marcowych spotkań pokrywa się z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i będzie poświęcony tematyce: „Żołnierze Niezłomni. Sylwetki – Poszukiwania – Upamiętnienie”.

Podczas spotkań z Polonią prezentowana będzie najnowsza wystawa IPN „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”, dokumentująca etapy prac poszukiwawczych ofiar komunistycznego reżimu. Oficjalne otwarcie wystawy na terenie Stanów Zjednoczonych odbędzie się 5 marca o godz.19.00 w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku w obecności prof. Krzysztofa Szwagrzyka, prof. Sławomira Cenckiewicza, mec. Anny Szeląg oraz współautorki wystawy Kamili Sachnowskiej. Kustoszem wystawy jest Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie z IPN jest organizatorem Przystanku Historia Nowy Jork.

W ramach Przystanku Historia IPN Nowy Jork, dzięki współpracy Stowarzyszenia Pamięć z Instytutem Piłsudskiego w Ameryce oraz z Polską Fundacją Kulturalną w Clark, 6 marca o godz. 19.00 w siedzibie PFK w Clark, NJ odbędzie się spotkanie z prof. Szwagrzykiem i mec. Anną Szeląg, którzy wygłoszą wykład pt. „Polska Szuka Bohaterów” oraz z prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego, który przybliży temat „WBH i specyfika archiwów wojskowych w Polsce”.

Ewa Tymińska, Stowarzyszenie Pamięć, opr. JLS


Kim byli Żołnierze Niezłomni?

Żołnierze Niezłomni to żołnierze antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, którzy stawili opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jako pierwsi podjęli po wojnie walkę z komunistycznym reżimem w Polsce. Dla większości z nich była to ta sama walka, na którą zdecydowali się w 1939 r. – walka o niepodległość ojczyzny. Żołnierze Niezłomni nigdy nie poszli na żaden kompromis z władzą komunistyczną, dlatego też zapłacili za to najwyższą cenę. Komuniści nie tylko więzili ich, torturowali i mordowali, ale uczynili wszystko, aby także po śmierci zhańbić ich i skazać na zapomnienie. Ci zaś, którzy przeżyli, byli w PRL niejednokrotnie obywatelami drugiej kategorii. Nie było dla nich miejsca na uniwersytetach, nie wyjeżdżali na zagraniczne stypendia, nie mogli podjąć lepszej pracy. Prześladowani byli również ich bliscy: rodzice, rodzeństwo, krewni, a później dzieci. Przez długie lata pamięć o Żołnierzach Wyklętych podtrzymywana była jedynie wśród rodzin, przyjaciół i środowisk kombatanckich. Dopiero od początku lat 90. można było o nich głośno mówić i pisać. Mimo iż komuniści próbowali zatrzeć wszelkie ślady zbrodni, po latach otwarte groby przemówiły ze zdwojoną siłą, przywracając prawdę i pamięć o bohaterach.

Dziś postaci takie jak: Danuta Siedzikówna „Inka”, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora”, generał August Emil Fieldorf „Nil”, pułkownik Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wiele innych, powróciły na karty historii, stając się autorytetami dla młodego pokolenia Polaków.


Plan Spotkań III Edycji Przystanku Historia NY w dniach 3 – 11 marca

  • Sobota, 3 marca, godz. 3.00 pm, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej w Amerykańskiej Częstochowie.
  • Niedziela, 4 marca, godz. 11.00 am, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie, 365 Ferry Rd, Doylestown, PA. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Poniedziałek, 5 marca, godz. 7.00 pm, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave, New York, NY 10016. Spotkanie organizowane przez Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Wtorek, 6 marca, godz. 7.00 pm, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, 177 Broadway, Clark, NJ 07066. Spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa IPN, mec. Anną Szeląg, zastępcą dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz prof. Sławomirem Cenckiewiczem, dyrektorem Wojskowego Biura Historycznego.
  • Czwartek, 8 marca, godz. 6.00 pm, 150 Dupont Street, Brooklyn, NY 11222. Warsztaty metodyczne dla nauczycieli szkół polonijnych w Polskiej Szkole Dokształcającej przy parafii Św. Cyryla i Metodego.
  • Sobota, 10 marca, godz. 5.00 pm, 119 East 15th Street, New York, NY 10003. Spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
  • Niedziela, 11 marca, godz. 1.00 pm, 101 East 7th Street, New York, NY 10009. Spotkanie w parafii Św. Stanisława BM na Manhattanie. Prezentacja wystawy „Łączka. Panteon narodowy pod cmentarnym murem”.
wróć

Fotorelacje

Zabawa wielkanocna w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski

W sobotę 17 marca 2018 roku w Amerykańsko-Polskim Klubie Sobieski w Greenacres (4725 Lake Worth Road) odbyła się Zabawa Wielkanocna dla Dzieci. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt dzieci. W programie imprezy były między innymi: wspólne przygotowania palemek wielkanocnych, malowanie pisanek, zabawa z Wielkanocnym Zajączkiem czy szukanie jajek-niespodzianek. Nie zabrakło też pysznych polskich przysmaków. Fot. Archiwum Klubu Sobieski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
03-25-2018
Spotkanie poświęcone korzystaniu ze źródeł genealogicznych
03-25-2018
Doroczna akcja „Dzieci dzieciom” w PSS im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby
03-25-2018
Rekolekcje w Parafii MB Częstochowskiej w Bostonie
03-25-2018
Niedziela z Pisanką na Polance
03-25-2018
Brunch Gniazda Sokołów #36
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com