Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Chór Ogińskiego z...

Koncert noworoczny w Polsko-Amerykańskim Muzeum w Port Washington

02-07-2018

W mroźny niedzielny wieczór 14 stycznia odbył się doroczny koncert noworoczny w Polsko-Amerykańskim Muzeum w Port Washington, NY. Muzeum stale współpracuje z różnymi instytucjami polonijnymi i organizuje wystawy okolicznościowe. Tym razem kierownictwo muzeum przygotowało ciekawy program z udziałem młodych muzyków i polskich chórzystów.

Zróżnicowany repertuar

W tym roku liczna międzynarodowa publiczność przywitała ciepło wszystkich artystów biorących udział w programie. Pierwszy z nich, studencki chór Otto Tunes – Syracuse University Acapella Group, prowadzony przez Jesse Scheinbart, przedstawił cztery oryginalne wykonania popularnych amerykańskich piosenek świątecznych, m.in. „Let it snow”. Potem zabrzmiały znane melodie Fryderyka Chopina w wykonaniu młodej pianistki Ivy Adrian.

Tradycję polskiego kolędowania podtrzymuje chór męski im. M. K. Ogińskiego, mogący pochwalić się ponadsiedemdziesięcioletnią tradycją. Chór ten jest też członkiem najstarszego polonijnego stowarzyszenia kulturalnego: Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce (zał. w Chicago w 1889 r.). Niedługo wspaniała historia tego zespołu stanie się częścią stałej ekspozycji muzeum. Wystawę przygotowuje tenor Zbigniew Koralewski, który planuje zorganizować specjalny koncert z tej okazji w marcu 2018 roku.

Brawa dla artystów

Podczas styczniowego występu Chórem Ogińskiego dyrygowała Małgorzata Strzelecka. Pierwszym utworem wykonanym na cztery głosy była znana kolęda „Bracia patrzcie jeno”. Po wykonaniu czterech pieśni na scenę ponownie wkroczył chór Otto Tunes, a następnie Ivy Adrian zagrała Scherzo in Bb Minor Op. 31 Fryderyka Chopina. Wszystkie występy nagrodzone zostały gorącymi brawami. Pełen energii młodzieżowy chór stanowił przeciwwagę dla dostojnego chóru złożonego z dojrzałych panów, a cały koncert był doskonałym dowodem na to, że chóralistyka łączy ludzi niezależnie od wieku.

Finał koncertu należał do Chóru Ogińskiego i prezesa Jacka Borkowskiego, który przedstawił specjalnych gości i podziękował za zorganizowanie koncertu. Przedstawiciele muzeum, na czele z dyrektorem Geraldem M. Kochanem, dołączyli do tych podziękowań słowa wdzięczności skierowane do wszystkich wolontariuszy i ludzi wspierających muzeum.

Po koncercie można było zwiedzić Muzeum w Port Washington i obejrzeć zbiory fotografii, broni, obrazów, strojów ludowych i mundurów wojskowych.

Doubravka Krautschneider, AG

wróć

Fotorelacje

Zapusty Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Zabawa na pożegnanie karnawału to jedna z tradycji Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W tym roku zapusty odbyły się 3 lutego. Jak zwykle przygotowaniem zabawy zajął się komitet rodzicielski oraz grono pedagogiczne. Podczas zabawy gościom podano gorącą kolację, a dzięki ciastom dostarczonym przez rodziców można było również zjeść coś słodkiego. Oprawę muzyczną zapewnił Dj Kaz. Fot. o. J. Żebrowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com