Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Takie spotkania są...
Od lewej Halina...

Polonijne spotkanie z kolędą

02-08-2018

Karnawał dobiega końca, ale wciąż wspominamy urok świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku to czas wyjątkowy dla na Polonusów – czas czerpania radości i dzielenia się nią z bliskimi. Właśnie w tym okresie odczuwamy szczególnie, iż więzi między rodakami na obczyźnie mają w sobie coś z ciepła rodzinnego domu i ojczyzny. W atmosferze przyjaźni, zrozumienia i radości spędzamy czas z rodziną, ludźmi bliskimi naszemu sercu, starymi i nowymi przyjaciółmi.

W niedzielę 29 stycznia w rezydencji Haliny Czyż zebrało się grono około 25 bliższych i dalszych znajomych, w większości z okolic Chestnut Ridge w Rockland County w stanie Nowy Jork. Takie spotkania odbywają się tam już od kilku lat, są one okazją do poznania się, złożenia sobie życzeń, podzielenia opłatkiem oraz wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Piękno tych spotkań polega na tym, że wykorzystując tradycję i urok świąt Bożego Narodzenia, zbierają się osoby, które nie są spokrewnione ani nie przynależą do jakichś organizacji – to kolęda zbliża ich wszystkich.

Gospodyni zadbała o detale i przygotowała śpiewniki z tekstami kolęd dla spontanicznie zgromadzonych gości. Każdy z nich przyniósł z sobą smakołyki polskiej kuchni. Była to też okazja do snucia wspomnień, dzielenia się wrażeniami z różnych wydarzeń polonijnych i opowiadania dowcipów i anegdotek. Spotkanie uświetnił występem znakomity akordeonista Michał Lipczuk.

Wśród przybyłych był również właściciel Joseph’s Dance Studio Józef Pałka. W tej okolicy stawiał swe pierwsze kroki na amerykańskiej ziemi. A że ma poczucie humoru, zabawiał gości dowcipami, którymi sypał jak z rękawa – ku uciesze wszystkich. Po kolędach były jeszcze pieśni biesiadne i mnóstwo dobrej zabawy, wspieranej degustacją przygotowanych przez gości pysznych potraw.

Zebrani bardzo cenią sobie gościnność Haliny i jej kuzynki Leokadii Krudys. A że atmosfera była fantastyczna, bawiono się wiele godzin. Rozstając się, obiecywano sobie znów spotkanie za rok, bo przecież to już jest taka miła, polonijna tradycja...

AM

wróć

Fotorelacje

„Kongres 60 Milionów” na Florydzie

W dniach 7-10 lutego 2019 roku w Miami na Florydzie odbyła się czwarta już edycja „Kongresu 60 milionów”. Wydarzenie to zgromadziło kilkaset osób przybyłych na Florydę z Polski, a także z ośrodków polonijnych w Stanach Zjednoczonych i z Europy. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com