Nowy Jork

poleć serwis drukuj
Takie spotkania są...
Od lewej Halina...

Polonijne spotkanie z kolędą

02-08-2018

Karnawał dobiega końca, ale wciąż wspominamy urok świąt Bożego Narodzenia. Jak co roku to czas wyjątkowy dla na Polonusów – czas czerpania radości i dzielenia się nią z bliskimi. Właśnie w tym okresie odczuwamy szczególnie, iż więzi między rodakami na obczyźnie mają w sobie coś z ciepła rodzinnego domu i ojczyzny. W atmosferze przyjaźni, zrozumienia i radości spędzamy czas z rodziną, ludźmi bliskimi naszemu sercu, starymi i nowymi przyjaciółmi.

W niedzielę 29 stycznia w rezydencji Haliny Czyż zebrało się grono około 25 bliższych i dalszych znajomych, w większości z okolic Chestnut Ridge w Rockland County w stanie Nowy Jork. Takie spotkania odbywają się tam już od kilku lat, są one okazją do poznania się, złożenia sobie życzeń, podzielenia opłatkiem oraz wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek. Piękno tych spotkań polega na tym, że wykorzystując tradycję i urok świąt Bożego Narodzenia, zbierają się osoby, które nie są spokrewnione ani nie przynależą do jakichś organizacji – to kolęda zbliża ich wszystkich.

Gospodyni zadbała o detale i przygotowała śpiewniki z tekstami kolęd dla spontanicznie zgromadzonych gości. Każdy z nich przyniósł z sobą smakołyki polskiej kuchni. Była to też okazja do snucia wspomnień, dzielenia się wrażeniami z różnych wydarzeń polonijnych i opowiadania dowcipów i anegdotek. Spotkanie uświetnił występem znakomity akordeonista Michał Lipczuk.

Wśród przybyłych był również właściciel Joseph’s Dance Studio Józef Pałka. W tej okolicy stawiał swe pierwsze kroki na amerykańskiej ziemi. A że ma poczucie humoru, zabawiał gości dowcipami, którymi sypał jak z rękawa – ku uciesze wszystkich. Po kolędach były jeszcze pieśni biesiadne i mnóstwo dobrej zabawy, wspieranej degustacją przygotowanych przez gości pysznych potraw.

Zebrani bardzo cenią sobie gościnność Haliny i jej kuzynki Leokadii Krudys. A że atmosfera była fantastyczna, bawiono się wiele godzin. Rozstając się, obiecywano sobie znów spotkanie za rok, bo przecież to już jest taka miła, polonijna tradycja...

AM

wróć

Fotorelacje

Zapusty Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie

Zabawa na pożegnanie karnawału to jedna z tradycji Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w Bostonie. W tym roku zapusty odbyły się 3 lutego. Jak zwykle przygotowaniem zabawy zajął się komitet rodzicielski oraz grono pedagogiczne. Podczas zabawy gościom podano gorącą kolację, a dzięki ciastom dostarczonym przez rodziców można było również zjeść coś słodkiego. Oprawę muzyczną zapewnił Dj Kaz. Fot. o. J. Żebrowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        
02-25-2018
Film „Kobiety mafii” w Hawthorne Theatre w Hawthorne
02-25-2018
Msza św. i spotkanie ewangelizacyjne w kościele św. Michała w Derby
02-25-2018
90. urodziny ks. Anthony’ego Iwuca
02-25-2018
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w kościele St. Frances De Chantal
02-25-2018
Zebranie sprawozdawczo-wyborcze Polonii of Long Island
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com